אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאוהדי מכבי נתניה יש הזדמנות להציל את המועדון שלהם צילום: אורן אהרוני

לאוהדי מכבי נתניה יש הזדמנות להציל את המועדון שלהם

בורוסיה דורטמונד, נאפולי, פיורנטינה, אייבר, בורנמות' וסוונסי סיטי, פורטסמות', הארטס - מה משותף לכל הקבוצות הללו ? את כולן הצילו האוהדים - רגע לפני שנכנסו להליך פירוק או פשיטת רגל

30.03.2016, 10:45 | אוריאל דסקל

בורוסיה דורטמונד, נאפולי, פיורנטינה, אייבר, בורנמות' וסוונסי סיטי - מה משותף לקבוצות הללו שכיום משחקות באחת מחמשת הליגות הגדולות באירופה? את כולן הצילו האוהדים - רגע לפני שנכנסו להליך פירוק או הגיעו למצב של פשיטת רגל. חלקן קבוצות ענק שהאוהדים הכניסו את ידיהם לכיס כדי לרכוש מניות שלהן ולהכניס מיליונים שסייעו לקבוצה שלהם להינצל מעתיד פיננסי לא ברור. בליגות האחרות באירופה יש גם כן דוגמאות רבות למועדונים שהאוהדים הצילו. ריאל אוביידו, פורטסמות', הארטס (סקוטלנד) שמרוק רוברס (אירלנד) ועוד.

קראו עוד בכלכליסט

אוהדי מכבי נתניה. עשו קמפיין יעיל נגד אוסידון, צילום: אורן אהרוני אוהדי מכבי נתניה. עשו קמפיין יעיל נגד אוסידון | צילום: אורן אהרוני אוהדי מכבי נתניה. עשו קמפיין יעיל נגד אוסידון, צילום: אורן אהרוני

אפילו כאן בליגת העל, אוהדים שמו כסף וסייעו למועדונים שלהם להימנע מפירוק. בית"ר ירושלים והפועל תל אביב זכו לכספים מהאוהדים אותם ניצלו כדי לכסות חובות. הבעיה הגדולה במקרים הספיציפיים הללו היתה שהמועדונים אחר כך "נלקחו" על ידי אינדיבדואלים שכיום שולטים בהם מבלי להתחשב הרבה בכסף שהאוהדים שמו.

כעת, מכבי נתניה עשויה להיכנס להליך פירוק בימים הקרובים. פירוק זה לא סוף העולם מבחינת מכבי נתניה. הרי בכל מקרה הקבוצה בחובות שצריך להחזיר כדי להתחיל מהתחלה עם דף נקי ולבנות את המועדון מחדש. והמצב המאתגר הוא גם הזדמנות לאוהדי מכבי נתניה לעשות היסטוריה משלהם, לגייס כסף, ולקנות מניות של המועדון - מה שעשוי לסייע להם מהשתלטות עוינת של כל מיני אנשים על הקבוצה. זה, הרי, קרה בעבר. זה כמעט קרה העונה.

אוהדי מכבי נתניה הוכיחו שהם יכולים לנהל קמפיין ישר, חריף ויעיל נגד דורון אוסידון, אותו יו"ר שהגיע משום מקום וקיבל את המפתחות על הקבוצה, שהתרסקה תחתיו כלכלית ומקצועית. כעת הם צריכים להראות שהם יכולים גם לשים כסף כדי להשתלט על חלקים מהקבוצה ולהיות בעלי שליטה רבה יותר על הנעשה בה.

אגב, ישנן דרכים רבות לגיוס כסף. ממכירת מוצרים של הקבוצה עבור "מחיר מופקע" למניה, למשל, ועד כיסוי התחייבות רבת שנים לרכישת מנוי. ברקסהאם, קבוצה וולשית שמשחקת באנגליה, האוהדים הצילו את המועדון גם כן. כל אוהד שם את הכסף שהוא יכול לשים - מפאונד אחד לאלף פאונדס. בראפיד וינה, מכרו כרטיסים ל"מסיבת הריסת האצטדיון הישן" כדי לגייס כסף וכל אוהדי רכש כיסא מהאצטדיון עבור 18.99 יורו (1899 היתה שנת ההקמה של המועדון).

למכבי נתניה יש ממוצע קהל של כ-5,000 איש העונה. אלו אנשים שאיכפת להם מאוד מהמועדון ואם, נגיד, יצליחו לגייס מכל אחד מהם 1934 שקל (1934 היא שנת הקמת המועדון), אפשר יהיה לגייס סכום גבוה במיוחד שיעניק לאוהדים מניות זהב בקבוצה ויסייע למועדון לצאת מצרותיו הכספיות.

זה קרה בהרבה מאוד מקומות בעולם, אין סיבה שזה לא יקרה גם בנתניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות