אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היכונו לעלייה במחירי המשקאות הממותקים והחטיפים - בשל מחסור עולמי בסוכר צילום: איי פי

היכונו לעלייה במחירי המשקאות הממותקים והחטיפים - בשל מחסור עולמי בסוכר

מחירי הסוכר הגולמי עלו השנה ב-9.6% ונסחרים קרוב לרמתם הגבוהה ביותר מזה 18 חודשים. על פי חברת מחקר, הגירעון המתרחב באספקה עלול לחייב את החברות להשית את עליות המחירים על הצרכנים במחצית השנייה של השנה

30.03.2016, 16:34 | שירות כלכליסט
מחסור בסוכר עולמי כתוצאה מתנאי מזג האוויר במדינות המגדלות עלול להוביל במחצית השנייה של השנה לעלייה במחירי המשקאות הממותקים והחטיפים.

מחירי הסוכר הגולמי עלו עד כה השנה ב-9.6% ונסחרים קרוב לרמתם הגבוהה ביותר מזה 18 חודשים. בנוסף, על פי גרין פול (Green Pool), חברת מחקר בתחום הסחורות, הגירעון ביבול הסוכר צפוי לטפס לרמה של 4.95 טונה בשנים 2016-17. "חברות רבות התאפקו עד כה, אבל הגירעון המתרחב באספקה עלול לחייב אותן להעביר את עליות המחירים לצרכנים במחצית השנייה של השנה", מסר מייקל פרארי, סגן נשיא מחלקת הסחורות וניתוח הסיכונים ב- aWhere, חברה לאיסוף נתונים בתחום החקלאות. "העלאת המחירים היא תרחיש סביר ביותר", הוסיף.

האם נראה בקרוב עליית מחירים?, צילום: בלומברג האם נראה בקרוב עליית מחירים? | צילום: בלומברג האם נראה בקרוב עליית מחירים?, צילום: בלומברג

הפער בין ההיצע והביקוש בסוכר הגולמי התרחב ב-19% מאז ינואר. הסיבה העיקרית לכך היא שהיבולים נפגעו מתופעת אל ניניו – מזג אוויר חם במיוחד באוקיינוס השקט שמשפיע על החקלאות ברחבי העולם. בצורות במדינות כמו הודו, תאילנד וברזיל המגדלות סוכר, צפויות לפגוע ביבול העונה ובעונה הבאה. בהודו לדוגמה, ממטרים נמוכים מהממוצע פגעו ביבול והגבילו את אפשרות השתילה לעונה הבאה. עם זאת, מגדלי הסוכר בהודו זוכים לתמיכה ממשלתית כך שקשה לחזות בדיוק כיצד השוק יגיב. "הבצורת של אל ניניו פגעה ביבולים רבים באסיה והפחיתה את הייצור", טוענים בגרין פול. "ההשפעה של הבצורת צפויה להמשיך גם בשנה הבאה, מכיוון שהיא גרמה להפחתה בשתילה, פגעה באיכות הצמחים ובטיפול בהם".

עם זאת, המחסור מגיע לאחר חמש שנים רצופות שבהן הייצור היה גבוה מהביקוש. "העובדה היא שהיו לנו ארבע – חמש שנים של יותר מדי סוכר, וכעת אנחנו עומדים לראשונה לפני גירעון משמעותי", טוען טים וורלדג', העורך של כתב העת Platts Agriculture.

המחסור המתרחב מוסיף לחץ לתעשייה, שמתמודדת גם עם רגולציות חדשות בבריטניה שיובילו החל מ-2018 לעלייה של 8 פני במחיר הפחיות של המשקאות הקלים ושל עד 40 פני במחיר הבקבוקים. המומחים אמנם מעריכים כי למס החדש תהיה השפעה שולית בלבד על אופן צריכת המשקאות הקלים בממלכה, אך חברות המשקאות הגדולות, ביניהן קוקה קולה כבר הודיעו כי הן שוקלות לתבוע את הממשלה .

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות