אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פרשנות

פריצת ה-FBI לאייפון העבירה את אפל למתקפה

הסיום הלא מפתיע של המאבק על הגישה למכשיר של הרוצח מסן ברנרדינו דחה רק במעט את המלחמה המשפטית בין הממשל לענקית הטכנולוגיה. המטרה של אפל היא להגיע להכרעה בערכאה הגבוהה ביותר

30.03.2016, 16:39 | עומר כביר

הסיבוב הראשון במלחמה בין אפל לממשל האמריקאי הסתיים אתמול. הבולשת הפדרלית (FBI) הודיעה לבית המשפט שהיא הצליחה לפרוץ לאייפון של הרוצח מסן ברנרדינו ושעל כן היא מבקשת לבטל את הצווים שהוציאה נגד אפל ודרשו ממנה לפרוץ את ההגנות שלה. אפל, מצדה, הודיעה שהיא דורשת לברר איך בדיוק פרצה הבולשת את אבטחת האייפון.

קראו עוד בכלכליסט

ספק אם יש מומחה אבטחת מידע אחד שמכבד את עצמו שהופתע עם פרסום הודעת משרד המשפטים. גורמים שפועלים בתחום כבר הצהירו שהסוכנות לא באמת זקוקה לסיוע של אפל על מנת לעקוף את הצפנת המכשיר.

הפגנה מול חנות אפל בסן פרנסיסקו החודש, צילום: אי פי איי הפגנה מול חנות אפל בסן פרנסיסקו החודש | צילום: אי פי איי הפגנה מול חנות אפל בסן פרנסיסקו החודש, צילום: אי פי איי

אז למה החליט הממשל לקחת את הנושא לבית המשפט ולנסות לחייב את אפל לסייע לו? כי הוא רצה חיים קלים. אפשר לפרוץ את המכשיר, אבל פרצות אבטחה תמיד אפשר לסתום, ואז צריך להשקיע כסף ומשאבים רבים במציאת פרצות חדשות. אם משרד המשפטים האמריקאי היה מנצח בעימות מול אפל החברה היתה מחויבת לעשות בעבורו את העבודה, והוא היה זוכה לגישה למידע המבוקש במקרים עתידיים, בלי קשר לרמת האבטחה של המכשיר.

ואולם, אפל היתה נחושה שלא לעשות לממשל חיים קלים. כבר ברגע קבלת הצו הודיעה החברה שבכוונתה להתנגד לו, ובכיריה יצאו במתקפת הסברה, שבשיאה המנכ"ל טים קוק אף הקדיש לנושא דקות יקרות באירוע ההשקה האחרון שערכה החברה. אפל לא ניצבה מול הממשל לבדה, ולצדה עמדו כמעט כל החברות הגדולות בעמק הסיליקון, ובהן גם כמה מהיריבות הגדולות של אפל, וכן ארגוני הגנת פרטיות. דעת הקהל החלה לנטות לטובת החברה, ונראה היה שאפל נחושה להיאבק עד שהנושא יגיע לבית המשפט העליון של ארה"ב. כסף, הרי, לא חסר לה.

במצב זה נראה שהעדיפו במשרד המשפטים ללכת לפתרון המהיר יותר של פריצה עצמאית. אחרי הכל, למה לצאת לקרב משפטי יקר וממושך כשאפשר להשיג את אותה מטרה בכמה שעות עבודה. אבל ההצלחה של ה־FBI אין פירושה סוף פסוק לפרשה.

אפל צפויה לפעול כדי לקבל מידע על הפרצה שנוצלה, מתוך מטרה לנצל מידע זה כדי לתקנה. משרד המשפטים עתיד להתנגד לבקשה, שכן חסימת הפרצה תפגע ביכולת ה־FBI לחדור בעתיד למידע שמוצפן במכשירי אייפון של חשודים. ואולם, גם הפסד של אפל בשלב זה עדיין לא יביא את הפרשה לסיומה.

לאפל, אפשר לשער, יש מושג כלשהו על הפרצה שניצל הממשל, והיא עובדתבמרץ לתקנה. וגם אם לא יודעים בחברה איך בדיוק הצליחו אנשי הבולשת לחדור למכשיר, מערכת האבטחה של האייפון נמצאת תמיד בהליכי עדכון ושיפור.

במוקדם או במאוחר הפרצה שניצל ה־FBI תיסתם, וכך גם פרצות אחרות שניתן לנצל בקלות. בעתיד הלא מאוד רחוק כבר לא יוכלו רשויות אכיפת החוק לחדור לאייפונים בכוחות עצמם, בוודאי לא בלי השקעה מסיבית ומאמץ ארוך ומסובך. וכשזה יקרה יחזור הנושא לבית המשפט והקרב יתחיל מהתחלה.

דעת הקהל בארה"ב החלה לנטות לטובת אפל, ונראה שהיא נחושה להיאבק עד שהנושא יגיע להכרעת בית המשפט העליון בוושינגטון הבירה. כסף, הרי, לא חסר לה. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות