אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מו"מ מתקדם להשגת פשרה בין מחזיקי המניות באוה"ה צילום: ינאי יחיאל

מו"מ מתקדם להשגת פשרה בין מחזיקי המניות באוה"ה

ההסתדרות הציונית (17.6%) והחברה להשבת נכסי נספי השואה (25%) מנסות ליישב את הסכסוך על האחזקה היחידה של אוה"ה — 4.97% בבנק לאומי. כאופציה נשקלת אפשרות שקק"ל תרכוש את מניות החברה לאיתור תמורת 245 מיליון שקל, כדי לסייע לניצולי שואה

31.03.2016, 07:33 | גולן חזני

בין ההסתדרות הציונית לחברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה מתנהל מו"מ מתקדם כדי להביא לפתרון הסכסוך ביניהן בקשר עם האחזקות של שתיהן בחברת אוצר ההתיישבות היהודית (אוה"ה).

קראו עוד בכלכליסט

במקביל מנהלת קרן קיימת לישראל מגעים לרכישת המניות (25%) שיש לחברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה באוה"ה, בעסקה שהיקפה כ־245 מיליון שקל.

המהלך נועד לפתור את הסבך בין החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה לבין ההסתדרות הציונית, שמחזיקה ב־17.6% מהמניות של אוה"ה, אולם גם ב־100% מניות מייסדים שמעניקות לה רוב בדירקטוריון.

אוה"ה היא חברת אחזקות שכל פעילותה מסתכמת באחזקה של 4.97% ממניות בנק לאומי. מניות אלה נסחרות בדיסקאונט לשווי מניות לאומי בבורסה שכן הן למעשה "כלואות".

לטענת החברה לאיתור נכסי נספי השואה, לאור שווי השוק הנמוך שבה נסחרת החברה ביחס לשווי האחזקה במניות בנק לאומי, יש לפעול לחלוקת מניות כדיבידנד כך שבעלי המניות באוה"ה יוכלו להחזיק את מניות לאומי באופן ישיר ולחסוך את עלויות הניהול של אוה"ה.

דני עטר, צילום: ערן יופי הכהן דני עטר | צילום: ערן יופי הכהן דני עטר, צילום: ערן יופי הכהן

היא מבקשת לחלק את הדיבידנד כדי שתוכל למכור את חלקה היחסי במניות לאומי, ולהעביר את הכספים שיתקבלו כסיוע לניצולי השואה. מדובר בכ־8,000 שקל לכל אחד מ־11 אלף הניצולים, שמצויים במצב כלכלי קשה ועבורם מדובר בסכום משמעותי.

החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה פנתה לבית המשפט לאלץ את אוה"ה לחלק את המניות כדיבידנד, אולם אוה"ה מתנגדת בטענה שתקנון החברה אוסר זאת.

החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה אמורה להיסגר ב־2017, וברבעונים האחרונים לא נותר כסף בקופתה לתשלום דמי מחיה לניצולים.בישיבת ועדת הכספים של הכנסת חשפה ח"כ מרב מיכאלי את הנכונות של קק"ל, בראשות דני עטר, לרכוש את המניות שבידי החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה. מדובר בצעד מעניין, שכן קק"ל נשלטת בידי ההסתדרות הציונית ונחשבת לגוף הרבה יותר נזיל ועשיר ממנה.

בין הצדדים קיים סיכום על המחיר, אבל שני מכשולים מונעים את חתימת ההסכם: ההסתדרות הציונית אמורה לאשר את הרכישה; וקק"ל מעוניינת בשליטה משותפת באוה"ה עם ההסתדרות הציונית, וזו מעכבת אישור כזה ומעדיפה לשלוט בחברה לבדה אחרי השלמת המהלך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות