אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודי'ס מאשררת את דירוג A1 לישראל צילום: אלכס קולומויסקי

מודי'ס מאשררת את דירוג A1 לישראל

בנימוקיה מציינת חברת הדירוג כי לישראל הכנסות גבוהות ומודל צמיחה דינמי וכי המשק הישראלי תחרותי שמתאושש מהר ממשברים; לגבי מתווה הגז היא מדגישה כי החלטת בג"ץ עלולה להרחיק משקעים בתחום מישראל

31.03.2016, 15:04 | עמרי מילמן

חברת דירוג האשראי מודי'ס מאשררת היום (ה') את דירוג A1 לישראל, עם אופק יציב.

קראו עוד בכלכליסט

בדיווח למשקיעים ציינה החברה כי לישראל הכנסות גבוהות ומודל צמיחה דינמי, המשק הישראלי תחרותי שמתאושש מהר ממשברים פוליטיים וכלכליים וכן שלמשק בסיס משקיעים גלובלי ומקומי נאמן.

מנגד, ישנם גורמים אשר מונעים מדירוגה של ישראל לעלות, כמו החוב ממשלתי שאמנם מצטמצם בהדרגה אך עדיין גבוה, מערכת פוליטית לא יציבה, חוסר יציבות גיאופוליטי באזור שכולל המצב הביטחוני מול הפלסטינים והאיומים מצד סוריה ואיראן.

דירוגה של ישראל מבוסס על גורמים שונים שנבחנו ודורגו. בעוד שהמשק, המוסדות והיציבות הפיסקלית בישראל מוגדרות כחזקים, הרגישות לאירועים מסוכנים מוגדרת כ"מתונה" ובכך יכולה להשפיע על מחירי האג"ח שמנפיקה הממשלה.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

בעוד שהאוצר הנמיך ציפיות אתמול והוריד את תחזית הצמיחה לשנת 2016 ל-2.8% במקום 2.9% במוד'יס צופים כי הצמיחה דווקא תעמוד השנה על 2.9%. האינפלציה השנה, להערכתם, תעמוד על מינוס 0.6%.

חברת הדירוג ציינה כי בחירות תכופות וריבוי מפלגות בקואליציה יצרו מערכת פוליטית רעועה שמקשה על הממשלה לבצע רפורמות חשובות. בנוגע למתווה הגז, כותבת מודי'ס כי חוסר היכולת של הרשויות השונות להגיע להסכמה פוליטית וחוקית, עלולה להרחיק משקיעים מישראל בתחום משאבי הטבע, למרות שלתחומי ההייטק וסקטורים נוספים ממשיך לזרום הון זר.

עוד מציינת חברת הדירוג כי מצבה הפיסקלי של המדינה נחשב לגבוה בין היתר לאור הקטנת החוב הממשלתי לאורך העשור האחרון. למעשה ישראל היא מהמדינות הבודדות שיחס החוב-תוצר שלהן נמוך מזה שהיה ערב המשבר הפיננסי.

החברה מציינת כי בין הגורמים שיכולים להביא להורדת הדירוג הם חריגה מהמדיניות הפיסקלית במיוחד בכל הנוגע להפחתת החוב הממשלתי, כפי שקרה מספר פעמים בשנים האחרונות, וכן אירוע ביטחוני. מנגד שיפור יחס החוב תוצר או הרגעת הרוחות באזור, כמו למשל למשל הגעה להסכם כלשהו עם הפלסטינים יכול להעלות את הדירוג. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות