אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועד עובדי בנק ישראל התגייס להוזלת דמי הניהול של עובדי הקבלן צילום: בלומברג

ועד עובדי בנק ישראל התגייס להוזלת דמי הניהול של עובדי הקבלן

לאחר שחברת כוח האדם מוריה וסוכן הביטוח שלה לא דאגו להוזיל את דמי הניהול הפנסיוניים לעובדי הקבלן של בנק ישראל, התגייס ועד עובדי הבנק ובקלות הצליח לחתוך את דמי הניהול בחצי

03.04.2016, 14:09 | רחלי בינדמן

ועד עובדי בנק ישראל מתגייס לטובת עובדי הקבלן. באופן חסר תקדים התערב הוועד המייצג רק את העובדים הקבועים של הבנק והצליח להוזיל את דמי הניהול שמשלמים כ-40 עובדי הקבלן של הבנק, העוסקים בעיקר בתפקידי הסעדה וניקיון ב-50%. עד כה שילמו עובדי הקבלן המקבלים משכורות נמוכות דמי ניהול מקסימליים על הפקדותיהם לחיסכון פנסיוני שהם מחוייבים לבצע לפי חוק - כלומר 6% מההפקדות ו-0.5% מהצבירה. קרן הפנסיה בה היו מבוטחים הייתה איילון והם טופלו על ידי סוכן ביטוח שגייס המעסיק שלהם - חברת כוח האדם מוריה. לא המעסיק ולא הסוכן פעלו להוזיל את דמי הניהול לעובדים כאשר הסוכן מצידו קיבל עמלה הנגזרת מגובה דמי הניהול ששילמו העובדים.

קראו עוד בכלכליסט

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר , צילום: עמית שאבי המפקחת על הביטוח דורית סלינגר | צילום: עמית שאבי המפקחת על הביטוח דורית סלינגר , צילום: עמית שאבי

ועד עובדי הבנק פנה בצעד פשוט של פנייה יזומה לקבל הצעות ממספר קרנות פנסיה, כולל לחברת מנורה מבטחים שמספקת פנסיה לעובדי הבנק, שהסכימה לתת לעובדי הקבלן דמי ניהול הזולים ב-50% מאלו שמשלמים - בדומה לעמלות הנגבות מעובדי הבנק המועסקים בבנק בהעסקה ישירה. דמי הניהול שישלמו עובדי הקבלן יעמדו כעת על 0.2% מהצבירה ו-2% מההפקדות השוטפות.

בעיית דמי הניהול הגבוהים שמשלמים בעיקר אוכלוסיית העובדים החלשים, עובדי הקבלן, היא זו שהולידה את יוזמת המפקחת על הביטוח דורית סלינגר להגדיר קרן פנסיית ברירת מחדל שתיבחר על ידי המדינה ואליה ישוייכו עובדים שהמעסיק שלהם לא דאג להם לדמי ניהול מוזלים. אלא שהסיפור של עובדי כח האדם של בנק ישראל חושף את הבעיה ברפורמה, כפי שנחשפה לפני שבועיים בכלכליסט - ברגע שסוכן ביטוח מעורב בתמונה ומחתים את העובד על טופס ההצטרפות לקרן הפנסיה, רפורמת ברירת המחדל לא חלה עליו. במקרה זה, סוכן הביטוח של עובדי הקבלן יכול היה לפעול להוזיל להם את דמי הניהול וכך גם המעסיק שלהם אך הם בחרו שלא לעשות זאת.

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר-דוד, מסר: "לעובדי הקבלן, המועסקים בעל כורחם באופן העסקה פוגעני, מגיע יותר. אני מברך על הצעד שיזמו אנשי הוועד, צעד המעיד על רמת הסולידריות הגבוהה בין עובדי הבנק".

יו"ר ועד העובדים הארצי של בנק ישראל, אייל חדד: "עובדי הקבלן שמחו מאוד על הסיוע שניתן להם, וכעת אנו נמצאים בשלבים אחרונים של החתמת העובדים והעברתם למבטחת החדשה. אני מבקש להודות ליו"ר הוועד המקומי זך אולמן שיזם והוביל את המהלך, למ"מ יו"ר הוועד הארצי מלכה גרוס, ולעובדות הבנק מאיה הרן רוזן וחן הולצמן על סיוען. אנו מקווים כי מהלך זה יהיה מודל לחיקוי גם במקומות אחרים במשק הישראלי".

בנק ישראל הסתבך בעבר עם עובדי הקבלן כאשר ביולי 2014 פרסם מודעת אבל בעקבות מות בנה החייל של עובדת הבנק במסגרת הלחימה ברצועת עזה שעוררה סערה כיוון שלצד שמה של העובדת, לקץ' מלקו, הוסיפו בבנק ישראל את הכיתוב "עובדת קבלן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות