אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפיסטו בקאמרי צילום: ז׳ראר אלון

מפיסטו בקאמרי

זהו תיאטרון בתוך תיאטרון, והקהל מרגיש עצמו חלק ממנו כשהוא "נמצא" עם השחקנים בחלק הפחות נוצץ שלו מאחורי הקלעים, בזכות הבמה שעיצב רוני תורן. הבימוי מוקפד אך לא מטלטל

04.04.2016, 09:07 | מאיה נחום שחל

תיאטרון הקאמרי מעלה את מחזהו של הלל מיטלפונקט על פי ספרו של קלאוס מאן (1936) בבימוי עמרי ניצן. עם איתי טיראן, עירית קפלן, דודו ניב, אלי גורנשטיין, ועוד. סיפורו של שחקן התיאטרון הנדריק הפגן (איתי טיראן), שבתחילת דרכו היה בעל השקפת עולם שמאלנית, אך תשוקתו לטפס לצמרת התיאטרון ולגלם תפקידים נחשקים הובילה אותו למכור את נשמתו, לנטוש את ערכיו וקרוביו ולהתחבר לשלטון החדש, כשהוא הופך בן חסותו של ראש הממשלה הנאצי (ניב). "אני רק שחקן", הוא מיתמם.

דבר המבקרת: הבחירה ב"מפיסטו" לרפרטואר של הקאמרי נעשתה כבר לפני כמה שנים, אך העיתוי להעלאתה מקביל לתקופה שבה מתחילים ניצנים של ערעור חופש הביטוי והיצירה במדינתנו הדמוקרטית. ברור לגמרי שמדובר בתקופה ומקום אחרים לחלוטין וחלילה להשוות וכו', אך זה מהדהד לאורך כל ההצגה, שעוסקת בין השאר בקשר בין תיאטרון לשלטון ("איך אפשר להפריד בין תיאטרון לפוליטיקה?"), ויש בה גם ביקורת נוקבת על מאחורי הקלעים של התיאטרון ומקבלי ההחלטות בו, עם ציטוטים כמו "תיאטרון שמכבד את עצמו לא מפשק רגליים כמו זונה בשביל לשעשע קהל".

איתי טיראן כהנדריג הפגן מתון אך נפלא, צילום: ז׳ראר אלון איתי טיראן כהנדריג הפגן מתון אך נפלא | צילום: ז׳ראר אלון איתי טיראן כהנדריג הפגן מתון אך נפלא, צילום: ז׳ראר אלון

זהו תיאטרון בתוך תיאטרון, והקהל מרגיש עצמו חלק ממנו כשהוא "נמצא" עם השחקנים בחלק הפחות נוצץ שלו מאחורי הקלעים, בזכות הבמה שעיצב רוני תורן. הבימוי מוקפד אך לא מטלטל. תפקיד מרכזי בהצגה יש לעיצוב התלבושות המבריק של פולינה אדמוב, הכולל השתלבות הדרגתית של צבעי אדום ושחור ומעילים עם סמלי האס.אס מסודרים על קולבים שממלאים את הבמה והופכים לחלק מהתפאורה.

להקת השחקנים עושה עבודתה נאמנה. טיראן מתון יותר מבעבר, אך עיניו והבעות פניו מספרות היטב את מה שמתחולל בפנים. גורנשטיין הנפלא מגלם לא פחות מארבע דמויות ומצליח לשמור על נאמנות לכל אחת מהן.

שורה תחתונה: הצגה לא מטלטלת אבל רלבנטית מאד לחיים בישראל 2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות