אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם חברות ואנשי עסקים ישראלים כלולים ב"מסמכי פנמה" המודלפים צילום: גטי אימג'

גם חברות ואנשי עסקים ישראלים כלולים ב"מסמכי פנמה" המודלפים

אחת מהדלפות המסמכים הגדולות בהיסטוריה כוללת גם מאות חברות ישראליות ואנשי עסקים בולטים. בין השמות המוזכרים במסמכים שדלפו: אנשי העסקים עידן עופר, אודי אנג'ל וטדי שגיא ועורכי הדין יעקב ויינרוט ודב ויסגלס. הדלפת הענק מסבכת 72 ראשי מדינות וחושפת, בין היתר, את נתיב המיליארדים של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אל חבריו הקרוביםמקלטי המס הסודיים של עשירי תבל ואת נתיב המיליארדים של נשיא רוסיה. במוקד: חברו הטוב ביותר, שגרף יותר מ-100 מיליון דולר. עוד במסמכים: מובארק, קדאפי ואסד

03.04.2016, 21:38 | שירות כלכליסט ו-ynet

מאות חברות ישראליות ואנשי עסקים ישראלים כלולים ב"מסמכי פנמה" שדלפו, ואשר חשפו את מקלטי המס הסודיים של עשירי העולם. בין השמות שמוזכרים במסמכים שדלפו נמצאים עורכי הדין יעקב ויינרוט ודב וייסגלס, ואנשי העסקים עידן עופר, אודי אנג'ל וטדי שגיא – כולם רשומים כיום או בעבר כמנהלים ובעלים של חברות שהוקמו במדינות המעניקות מקלטי מס. 

יודגש כי עצם הקמת חברות בטריטוריות המוגדרות כמקלטי מס בינלאומיים אינה עבירה כשלעצמה, כל עוד שולמו מסים על הרווחים של אותן חברות. 

מימין: עידן עופר, דב ויסגלס, יעקב וינרוט וטדי שגיא , צילומים: Simon Dawson, מיכאל קרמר, אוראל כהן מימין: עידן עופר, דב ויסגלס, יעקב וינרוט וטדי שגיא | צילומים: Simon Dawson, מיכאל קרמר, אוראל כהן מימין: עידן עופר, דב ויסגלס, יעקב וינרוט וטדי שגיא , צילומים: Simon Dawson, מיכאל קרמר, אוראל כהן

מוקדם יותר נחשפה אחת מהדלפות המסמכים הגדולות ביותר בשנים האחרונות, וככל הנראה הגדולה ביותר הנוגעת למקלטי המס ברחבי העולם. במסגרת ההדלפה גילו כמה כלי תקשורת ברחבי העולם מסמכים שמסבכים 72 ראשי מדינות ברחבי העולם ומגלים את הדרכים העקלקלות והסודיות שבהן צברו כמה מעשירי תבל את הונם. בין היתר, מגלים המסמכים את נתיב העושר לחוג הקרוב של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

ב-11 מיליון מסמכים שדלפו מהמאגר של חברת עורכי הדין Mossack Fonseca בפנמה, מהחברות הגדולות בעולם בתחומה, נחשפות עסקאות סודיות והלוואות עתק בשווי של שני מיליארד דולר שהפכו את מקורביו של פוטין לעשירים בקנה מידה בלתי נתפש. המסמכים חושפים בין השאר חשד להלבנת הון בשווי מיליארד דולר על-ידי רשת שהפעיל "בנק רוסיה", ושכללה מקורבים לפוטין.  

מועמר קדאפי וחוסני מובארק בתמונה מ-2002. שניהם מוזכרים במסמכים שהודלפו, צילום: רויטרס מועמר קדאפי וחוסני מובארק בתמונה מ-2002. שניהם מוזכרים במסמכים שהודלפו | צילום: רויטרס מועמר קדאפי וחוסני מובארק בתמונה מ-2002. שניהם מוזכרים במסמכים שהודלפו, צילום: רויטרס

שמו של פוטין עצמו לא מופיע במסמכים, אבל לפי העיתון הבריטי "גרדיאן", שהוא אחד העיתונים שפרסמו את החומר הלילה, עולה מהם שחבריו של נשיא רוסיה הרוויחו מיליונים מעסקאות שכנראה לא יכלו להיעשות ללא הסכמתו. המסמכים גם חושפים בין השאר כיצד עשירי עולם מנצלים מקלטי מס סודיים מעבר לים בשלל דרכים.

לפי BBC, חברת Mossack Fonseca עזרה ללקוחותיה להלבין כספים, לחמוק מסנקציות ולהעלים מסים. "בנק רוסיה", למשל, הוא בנק רוסי הנתון לסנקציות מצד ארה"ב והאיחוד האירופי, בשל סיפוח חצי האי קרים באוקראינה על-ידי מוסקבה לפני שנתיים.

המסמכים מתארים כיצד כסף רוסי הועבר דרך חברות הנמצאות מעבר לים, ששתיהן בבעלות אחד החברים הקרובים ביותר של פוטין – סרגיי רולדוגין. רולדוגין ופוטין הם חברים מאז שהיו נערים, ורולדוגין אף הכיר לפוטין את אשתו לודמילה (שממנה התגרש בינתיים) והיה הסנדק של בתו מריה. מהמסמכים עולה כי הוא הרוויח מאות מיליוני דולרים מעסקאות מפוקפקות.  

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: איי פי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: איי פי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: איי פי

Mossack Fonesca: המסמכים נלקחו שלא כדין

פירמת עורכי הדין Mossack Fonesca, שמהמאגר שלה דלפו מיליוני המסמכים המכונים "מסמכי פנמה" מסרה תגובה רשמית לתקרית. "אנחנו חברים מכובדים בקבילת הפיננסית והעסקית העולמית", הם מציינים בתגובה שפורסמה בגרדיאן הבריטי. לדבריהם, החברה מספקת שירותים הנוגעים להקמת תאגידים ושירותים אדמיניסטרטיביים נלווים, הנמצאים תחת פיקוח ורגולציה על ידי מספר סוכנויות. עם זאת, הם מדגישים כי אינם מעורבים בניהול החברות של הלקוחות. "אין לנו כל קשר לשום אספקט פיננסי ישיר הנוגע לאופן בו מנוהלות החברות". כמו כן, הם טוענים כי מרבית האנשים המוזכרים במסמכים אינם "לקוחות שלנו ואינם מופיעים במאגרי המידע שלנו כאנשים הקשורים לחברות שהקמנו". יתרה מכך, הם טוענים כי המסמכים מתייחסים לפחות מ-1% מתוך 300 אלף החברות שבפירמה עזרו לרשום כתאגידים ב-40 שנות פעילותה.

לסיום, בחברה מציינים כי הגישה למסמכים ולמידע נעשתה בלי אישור החברה, ולכן הם מפורשים מחוץ להקשר. "אנחנו מאמינים שאתם מודעים לכך ששימוש במידע/מסמכים שהושגו בצורה לא חוקית הוא פשע, ולא נהסס להשתמש בכל האמצעים הפליליים והאזרחיים שעומדים לרשותנו".

ב"גרדיאן" דיווחו, שלפי המסמכים נתיב המיליארדים של פוטין מתחיל בפנמה, עובר דרך רוסיה, שוויץ וקפריסין, וכולל גם אתר סקי שבו נישאה בתו הצעירה של פוטין, יקטרינה, לפני שלוש שנים. לפי המסמכים חברו רולדוגין צבר הון אדיר, אחרי שניתנה לו שליטה לכאורה בשורה של נכסים בשווי של לפחות 100 מיליון דולר.

המסמכים קושרים לעסקאות ופעולות כספיות מפוקפקות גם 72 ראשי מדינות בעבר ובהווה, כולל רודנים כמו חוסני מובארק, מועמר קדאפי ובשאר אסד.

קריאת לראש ממשלת איסלנד להתפטר

 

אחד המנהיגים שמוזכרים במסמכים שהודלפו הוא ראש ממשלת איסלנד, שמוזכר כמי שמחזיק ברשת עניפה של קשרים עם חברות סודיות במקלטי מס ברחבי העולם. הקשרים הפיננסיים של זיגמונדר דאביו גאנלאוגסון ורעייתו. בעקבות המסמכים שנחשפו צפוי ראש הממשלה האיסלנדי לקריאת להתפטר ולקיום בחירות חדשות במדינה כבר מחר. האופוזיציה במדינה כבר מאשימה את גאונלגסון בכך שבמהלך כהונתו בת שבע השנים הסתיר ניגודי אינטרסים שהיו לו במסגרת מהלכים שביצע.

===== מסמכי פנמה במספרים =============================

 

יותר מ-11.5 מיליון מסמכים נחשפו - באחת ההדלפות הגדולות בהיסטוריה

 

נחשף מידע על יותר מ-214,000 ישויות שקשורות לאנשים מ-200 מדינות

 

140 פוליטיקאים ואנשי ציבור נחשפו במסמכים כקשורים למקלטי המס

 

מתוך אנשי ציבור אלה ישנם 12 מנהיגים עולמיים בהווה ובעבר -

נשיא ארגנטינה, ראש ממשלת גאורגיה לשעבר, ראש ממשלת איסלנד, ראש ממשלת עיראק לשעבר, ראש ממשלת ירדן לשעבר, ראש ממשלת קטאר לשעבר, האמיר של קטאר לשעבר, מלך סעודיה, נשיא סודן לשעבר, נשיא איחוד האמירויות, ראש ממשלת אוקראינה לשעבר ונשיא אוקראינה.

 

מקורבים לראשי מדינות שמוזכרים במסמכים -

המזכיר האישי של מלך מרוקו, ילדיו של ראש ממשלת פקיסטן, חברי ילדות של פוטין וחבר קרוב שלו, בני דודים של נשיא סוריה, בני משפחתו של נשיא אזרבייג'אן, בתו של ראש ממשלת סין לשעבר, בנו של נשיא גאנה לשעבר, בנו של ראש ממשלת מלזיה, שותף של נשיא חוף השנהב לשעבר, בן אח של נשיא דרום אפריקה, אלמנתו של שליט גינאה לשעבר, אביו של ראש ממשלת בריטניה, בנו של הנשיא מובארק (מצרים), אחותו של מלך ספרד לשעבר, עוזרה של נשיאת ארגנטינה לשעבר וגם "הקבלן המועדף" של נשיא מקסיקו.

 

במסמכים מתועדות העברות כספים סודיות לבנקים וחברות צללים ב-2 מיליארד דולר

 

*** אלו עשרת מקלטי המס הפופולאריים ביותר על פי "מסמכי פנמה":

1. איי הבתולה הבריטיים – בים הקאריבי

2. פנמה – מרכז אמריקה

3. איי באהאמה – הים הקאריבי

4. סיישל – איים באוקיאנוס ההודי מול חופי אפריקה

5. ניו (Niue) – אי באוקיאנוס השקט מערבית לאוסטרליה

6

. סמואה – איים באוקיאנוס השקט

7. אנגווילה (Anguilla) הבריטית – אי בים הקאריבי

8. נבאדה, ארה"ב

9. הונג קונג

10. בריטניה (בעיקר האי ג'רזי)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
עצם הקמת חברות בטריטוריות המוגדרות כמקלטי מס בינלאומיים אינה עבירה כשלעצמה,
עצם הקמת חברות בטריטוריות המוגדרות כמקלטי מס בינלאומיים אינה עבירה כשלעצמה, כל עוד שולמו מסים על הרווחים של אותן חברות הרי הם מקימים את החברות על מנת לא לשלם אז מה כל הקישקוש הזה כניראה הכנה להגן עליהם שחיתות של הון ושילטון כפי שאמרנו לא פעם טוב שיש מי שמפרסם מידיי פעם עוולות כאלה ניראה מה יהיה התירוץ שלהם עכשיו וכמה הנחה (100%) יקבלו על העלמות המס אין גבול לחזירות !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
HAWK  |  04.04.16
20.
הייתי פותח חברת OFFSHORE ומעלים מס אם היה לי כסף להקים אחת....
מישהו חןשב שרשות המסים באמת תמצה את הדין ותשלח את המליארדרים ועוזריהם לכמה שנות כלא תוך חילוט כספיהם ברמת קנס של פי כמה מההעלמה????? מישהו מאמין שרשות המסים יכולה לעו"ד ורו"ח מתכנני מקלטי המס????? כנראה שזה לא יקרה ואנחנו, השכירים, נמשיך לעשות מילואים ולשם מיסים יקרים.
דוה ןיבור בהפוכה  |  04.04.16
לכל התגובות