אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דם, יזע ושערות: חוקרים פיתחו עור מלאכותי שמזיע ומגדל שערות צילום: pixabay

פורצי הדרך

דם, יזע ושערות: חוקרים פיתחו עור מלאכותי שמזיע ומגדל שערות

קבוצה של חוקרים יפנים הצליחה לפתח סוג חדש של עור מלאכותי עם זקיקי שיער ובלוטות זיעה. היעד שלהם הוא לייצר תחליף שניתן יהיה להשתיל אצל נפגעי כוויות או חולים במחלות עור

04.04.2016, 17:44 | רפאל קאהאן

עור מלאכותי אינו פיתוח חדש לחלוטין. חוקרים עובדים על ייצור תחליף סינתטי כבר שנים ולאחרונה חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד הצליחו אפילו לייצר עור מלאכותי שיכול להעביר תחושות.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצה של חוקרים ממכון RIKEN ואוניברסיטת טוקיו הצליחה להגיע לפריצת דרך נוספת בתחום. החוקרים היפנים הצליחו לגדל עור מלאכותי שכולל גם זקיקי שיער וכן בלוטות זיעה ושומן. השיטה בה השתמשו התבססה על תאים שנלקחו מחניכיים של עכברים, אלה עברו תהליך שבמהלכו דימו אותם לתאי גזע לגידול עור. לאחר מכן התאים הושתלו בעכברים שעברו טיפול שמדכא את המערכת החיסונית שלהם כדי למנוע דחייה של ההשתלה.

בעכברים זה עובד, צילום: Takashi Tsuji, RIKEN בעכברים זה עובד | צילום: Takashi Tsuji, RIKEN בעכברים זה עובד, צילום: Takashi Tsuji, RIKEN

העור שהושתל אמנם לא נראה מלבב, אך התהליך עצמו הצליח מעל למצופה. העור החדש התחבר לעור הקיים, גידל שיער ואף הפעיל את הבלוטות. הטכניקה עצמה לא ישימה עדיין בבני אדם, והחוקרים מאמינים שייקח להם עוד כ-10 שנים לפני שנראה עור מעין זה מושתל באנשים.

מדובר בפריצת דרך של ממש שמהווה תקווה עבור מיליונים רבים. כוויות ומחלות עור אמנם לא מהוות בדרך כלל סכנת חיים, אך פגיעה בעור מדירה את הנפגע מהחברה. נפגעי כוויות וחולים במחלות עור ישמחו לדעת שישנו פתרון פוטנציאלי שעשוי להחזיר להם בעתיד את המראה הטבעי שלהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות