אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יו"ר מכון האנרגיה: "תקלה בצינור הגז הקיים תהיה בממדים של אסון לאומי"

יוסי רוזן ביקש בוועידת האנרגיה "לחזק את הממשלה בנושא מתווה הגז" עוד אמר: "אנחנו משוועים לצינור גז שני"; "בישראל הרגולציה היא המושלת ולא הממשלה"

05.04.2016, 09:44 | ספי קרופסקי
יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה, יוסי רוזן, התייחס בפתח הוועידה הלאומית ה-8 לאנרגיה לחסמים הנוגעים ליישום מתווה הגז. "אנו מתכנסים לוועידה השנתית בתקופה של תנודתיות ואי ודאות בתחום האנרגטי", אמר רוזן בפתח דבריו, פנה לשר האנרגיה האמריקאי שנכח בקהל, ארנסט מוניז, וביקש ללמוד מהמהפיכה שבוצעה בשוק האנרגיה האמריקאי.

"כשההיצע עולה, הביקוש עולה והמחירים יורדים, אלו חוקי החיים", אמר רוזן, "מותר לנו ללמוד מארה"ב, אחותנו הגדולה, ולא להמציא ניסיונות ותיאוריות משלנו. אשתקד, עמדה הוועידה בסימן נאומו של שטייניץ בעניין מתווה הגז והיום, שנה לאחר מכן, אנחנו עדיין למרבה ההפתעה דורכים במקום בשל מאבקים פוליטיים וללא התחשבות בכלכלה".

"ראו מה קרה בארה"ב ותבינו את גודל האכזבה", הוסיף רוזן וביקש "לחזק את הממשלה בנושא מתווה הגז, שהיה קטר הצמיחה במשק האמריקאי בעשור האחרון. מדוע לא יהיה כך גם במשק הישראלי?".

רוזן התייחס גם למחסור בתשתיות במשק הישראלי: "חסר לנו צינור גז שני, אנחנו משוועים לו. תקלה בצינור הקיים יהיו בממדים של אסון לאומי, ואסור לנו לדבר על זה מבלי לעשות משהו כדי למנוע אותו. יש לראות בזה משימה לאומית מרכזית. המחסור בתשתיות הוא גם בתחומים של הובלת דלקים לאורכה של הארץ ואין שום סיבה שנהיה מוגבלים".

יוסי רוזן, צילום: עמית שעל יוסי רוזן | צילום: עמית שעל יוסי רוזן, צילום: עמית שעל

כמו כן התייחס רוזן למה שהגדיר כ"מיסוי גבוה". "אדוני שר התשתיות", הוא פנה לשר יובל שטייניץ שנכח בקהל, "אנחנו מצפים שתדרוש מהאוצר שכפי שהוא משתמש בכספי מיסוי הדלק לכבישים - אנא הקם תשתיות לאנרגיה שהם לא פחות חשובות".

בסיום דבריו התייחס רוזן לרגולציה שאותה הגדיר כ"חונקת". "הרגולציה הלא מידתית, בעיקר הסביבתית, חונקת את התעשייה והופכת את העוסקים בה לעבריינים ולאויבי הציבור, למרות ההשקעות הרבות שנעשו בתחום. היא עומדת בפני הנחיות קשות וחקיקה רטרואקטיבית. בואו נלמד את דרך ההתנהלות בארה"ב ובמדינות ה-OECD ונלמד שכלכלה לא מנהלים בזיגזגים, כלכלה דרושה לה יציבות ובעיקר יציבות רגולטורית".

"אני לא מבין מה ההבדל בין כביש 6 לבין מתווה הגז", הוסיף רוזן, "אם המדינה הזו רוצה עסקים חדשים, עליה לתת דעתה למידתיות של הרגולציה". לדבריו, "על הממשלה לדעת לאזן בין הרגולציה לבין צורכי המשק הבסיסיים. הגיע הזמן לקבוע שהממשלה היא הריבון והיא המושלת". הוא סיכם בצער כי בישראל, "הרגולציה היא המושלת ולא הממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות