אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן הגשמה: 20 אקזיטים עם תשואה של 18.6% צילום: עמית שעל

קרן הגשמה: 20 אקזיטים עם תשואה של 18.6%

לכלכליסט נודע כי הקרן של בעלי קופיקס אבי כץ ושל עו"ד חנן שמש מכרה אשתקד 20 פרויקטים שהשביחה, בעיקר בארה"ב. פרויקט תמ"א שלה ביהוד לא הניב דבר, אחרי שהיזם לא השיג לו מימון

07.04.2016, 07:53 | אורן פרוינד

מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה כי השנה החולפת היתה מוצלחת מאוד עבור משקיעי קרן הגשמה, שבבעלותם של אבי כץ, הבעלים של רשת בתי הקפה קופיקס, וחנן שמש, שותף בכיר במשרד עוה"ד אהרוני, שמש, בר דב.

קראו עוד בכלכליסט

הקרן הפרטית, שמשקיעה בעיקר בפרויקטים של דיור להשכרה, סיימה את 2015 עם 20 אקזיטים בתשואה ממוצעת של 18.6% (אחרי מס 13.95%). במהלך השנה גייסה הגשמה ממשקיעים 675 מיליון שקל והשקיעה אותם בנכסים בשווי של 4 מיליארד שקל.

בכך מגיע ההון העצמי שגייסה הקרן ממשקיעים מאז הקמתה ב־2009 להיקף של 1.7 מיליארד שקל, אשר הושקעו בנכסים ששוויים הכולל יותר מ־8.5 מיליארד שקל.

פרויקט משותף עם מנרב

עוד נודע ל"כלכליסט" כי אחת השותפות של קרן הגשמה היא חברת מנרב הבורסאית בשליטת אברהם קוזניצקי. במהלך 2015 ביצעה הקרן עסקה משותפת עם מנרב לרכישת שלושה פרויקטים הכוללים 1,500 יח"ד להשכרה. הגשמה ומנרב העמידו במשותף הון עצמי של 10 מיליון דולר, בעוד שווי הפרויקטים מסתכם בכ־40 מיליון דולר.

שניים מהפרויקטים נמכרו אשתקד, ועל אחד בוצעה עסקת מימון מחדש (Refinance), שהניבה תשואה של 120%. התשואה השנתית הממוצעת משלושת הפרויקטים הסתכמה בכ־47% (לפני מס).

אבי כץ , צילום: עמית שעל אבי כץ | צילום: עמית שעל אבי כץ , צילום: עמית שעל

לא כל הפרויקטים של הגשמה היו מוצלחים. בשנה שעברה ביצעה הקרן שלושה פרויקטים ללא רווח והחזירה למשקיעים רק את ההון העצמי שהושקע בהם. אחד כזה היה פרויקט תמ"א 38 ביהוד, שהקרן השקיעה בו הון עצמי של 1.8 מיליון שקל, אך נאלצה לקחת אותו מהיזם לאחר שלא הצליח להשיג את המימון הבנקאי שסוכם מראש.

שתי עסקאות נוספות שהגשמה נכשלה בהן היו רכישות פרויקטי דיור בקנדה שנמכרו ללא תשואה, אחרי שהיזם שלהם נקלע למצוקה תזרימית בפרויקטים אחרים שלו.

34 אקזיטים מ־2009

כץ ושמש ייסדו את קרן הגשמה ב־2009. הקרן מגייסת את הכסף לכל השקעה בנפרד, והלקוחות מקבלים בעלות משפטית על הנכס. היא גובה דמי ניהול של 2% על ההשקעות (התשואות המובאות כאן הן בניכוי דמי ניהול), ומשקיעה בעיקר בנדל"ן בארה"ב ובקנדה (62%), נדל"ן באירופה (21%), נדל"ן בישראל (12%) וטכנולוגיה ופיננסים בעולם (5%). המודל של הקרן הוא השקעה בפרויקטים למשך שלוש־ארבע שנים, שבמהלכן היא משביחה את הנכסים ומוכרת אותם במחירים גבוהים יותר.

מאז הקמתה ביצעה קרן הגשמה 34 אקזיטים, שהניבו תשואה ממוצעת של 15.6% בשנה (לפני מס). בארה"ב ביצעה הגשמה עד כה 17 פרויקטים, באקזיטים שהניבו תשואה ממוצעת של 17.9% בשנה (לפני מס).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות