אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הם צריכים להוריד לנו את דמי הניהול" צילום: נמרוד גליקמן

"הם צריכים להוריד לנו את דמי הניהול"

דמי הניהול בקניון כפר סבא הירוקה עולים אחרי שנה וחצי בלבד, בעוד לדברי השוכרים הקניון לא מצליח להתרומם

07.04.2016, 08:59 | אורנה יפת

אחרי שנה וחצי בלבד של פעילות, קניון כפר סבא הירוקה שבבעלות חברת רמי שבירו מעלה את דמי הניהול לשוכרים. ל"כלכליסט" נודע כי דמי הניהול שעמדו על 40 שקל למ"ר זינקו ב־60% ל־64 שקל למ"ר. הנהלת הקניון הודיעה לשוכרים כי ההתייקרות היא רטרואקטיבית גם עבור 2014 ו־2015, וגם החל מ־2016. המשמעות, כל שוכר ישלם עוד עשרות אלפי שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלחה הנהלת הקניון לשוכרים נכתב "כי בהתאם לדו"ח הכספי של חברת הניהול לשנת 2015, סכום הוצאות חברת הניהול לשנת 2015, בתוספת 15% רווח, הנו 64 שקל למ"ר בתוספת מע"מ". בהמשך המכתב הודיעה שבירו כי ההעלאה חלה גם לשנת 2016 וכי היא "נובעת מגידול משמעותי בהוצאות לרבות עקב המצב הביטחוני הרעוע בשנה החולפת".

המכתב עורר תדהמה והתמרמרות בקרב השוכרים. לדברי אחד מהם, "בעוד שנה וחצי מסתיימים חוזים ראשונים ואנחנו נבוא איתם חשבון. זה קניון שכונתי שהחל רע, קצת השתפר אבל הוא לא מתרומם. אני מפסיד בחנות כי היא חנות חדשה, ואם הם מעלים את דמי הניהול, בכלל לא רווחי לי להישאר שם. במקום כזה צריכים להוריד דמי ניהול". על פי נתוני ריס, הפדיון החודשי למ"ר בקניון כפר סבא הירוקה עמד על 19.9 שקל בחודש האחרון. להשוואה, מתחמים פתוחים בארץ פודים 33 שקל למ"ר בממוצע.

קניון כפר סבא הירוקה, צילום: נמרוד גליקמן קניון כפר סבא הירוקה | צילום: נמרוד גליקמן קניון כפר סבא הירוקה, צילום: נמרוד גליקמן

דמי ניהול, ככלל, מוגדרים כהוצאות עבור ניקיון, אבטחה, פרסום ושיווק שנחלקים בין השוכרים. הקניונים נוהגים לגבות אותם בתוספת רווח של 15% לבעלי הקניון. דמי הניהול הממוצעים בקניון סגור עומדים על 70–90 שקל למ"ר, ובקניונים פתוחים הם עומדים על 40 שקל למ"ר. ולמרות זאת, דמי הניהול קרובים לאלה של קניון סגור. מי שיספוג את ההתייקרויות יהיו שוכרים קטנים, שכן חנויות עוגן משלמות דמי ניהול מופחתים, ובקניון זה יש לא מעט כאלה כמו שופרסל, פוקס, גולף וקסטרו.

מקניון כפר סבא הירוקה נמסר: "הקניון הנו מהחדישים והמפוארים בארץ, וקניונים דומים גובים 70–90 שקל למ"ר. חברת הניהול החליטה כי דמי הניהול יהיו כ־64 שקל למ"ר, ללא רווחים שהחברה שלא תגבה. הקניון פתוח בחלקו אך כולל חניונים תת־קרקעיים, מיזוג, מעליות ודרגנועים, וכפוף לדרישות ביטחון מחמירות".

לחץ השוכרים עבד: באילת דמי הניהול יורדים

קניון מול הים באילת, שגובה נכון להיום את דמי הניהול הגבוהים בישראל, החליט להפחית אותם. ל"כלכליסט" נודע כי הקניון הודיע לשוכריו כי החל מ־1 באפריל יופחתו דמי הניהול מ־120 שקל למ"ר ל־116 שקל למ"ר. למרות המהלך, עדיין מדובר בדמי הניהול הגבוהים ביותר בארץ. העלאת דמי הניהול בקניון היתה ב־2015, אז הודיע הקניון כי יועלו ב־15%. עם הקפצת דמי הניהול נאלצו בקניון להתמודד עם סירוב מצד השוכרים, שחלקם אף סגרו חנויות.

כעת שלחה הנהלת הקניון מכתב שלפיו "לאחר השלמת הדו"ח של 2015 ולאחר מאמצים רבים שהשקענו, הצלחנו להוריד מהעלויות החזויות בתקציב, ולכן יישלח אליכם צ'ק החזר על דמי הניהול ל־2015".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות