אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קמרון: הקרן שעליה נכתב במסמכי פנמה לא הוקמה במטרה להעלים מס צילום: אימג'בנק, Gettyimages

קמרון: הקרן שעליה נכתב במסמכי פנמה לא הוקמה במטרה להעלים מס

ראש ממשלת בריטניה, שהתבטא בעבר נגד מעלימי מס, נמצא בימים האחרונים תחת מתקפה חריפה ומואשם ב"צביעות", לאחר שהודה כי עד לפני כמה שנים הייתה לו אחזקה בקרן שהקים אביו המנוח. זאת למרות שבעבר הכריז כי אינו מחזיק בשום קרן מחוץ לבריטניה ולא יעשה זאת

08.04.2016, 12:25 | שירות כלכליסט

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הואשם ב"צביעות", לאחר שהודה כי עד לפני שש שנים הייתה לו אחזקה בקרן שהוקמה על ידי אביו המנוח. ההודאה של ראש הממשלה פורסמה בטלוויזה בבריטניה לאחר ארבעה ימים של תהיות ושאלות לגבי ההשקעה, שנחשפה בהדלפת מסמכי פנמה.

קראו עוד בכלכליסט

קמרון נכנע ללחץ הרב שהופעל עליו מאז חשיפת המסמכים ביום ראשון וסיפק פרטים לגבי האינטרסים שלו בקרן בליירמור הולדינגס (Blairmore Holdings). זאת על אף שבעבר טען כי הוא, אשתו סמנתה והילדים שלהם לא מחזיקים בשום קרן מחוץ לבריטניה ולא יעשו זאת גם בעתיד.

"לסמנתה ולי היה חשבון משותף", אמר קמרון בריאיון ביום חמישי ששודר ברשת ITV. "החזקנו 5,000 יחידות בבליירמור, שאותן מכרנו בינואר 2010", חודשים ספורים לפני שנבחר בפעם הראשונה לתפקיד ראש הממשלה. "שווי האחזקה עמד על סביב 30 אלף ליש"ט", הוסיף. לדבריו, הם רשמו רווח, אך לא גבוה מספיק כדי שיוטל עליו מס על רווחי הון.

דיוויד קמרון. זעם כלפיו ברשתות החברתיות, צילום: רויטרס דיוויד קמרון. זעם כלפיו ברשתות החברתיות | צילום: רויטרס דיוויד קמרון. זעם כלפיו ברשתות החברתיות, צילום: רויטרס

הזעם הציבורי שהתפתח מוצא את קמרון בעיצומם של התמודדויות עם משברים במספר חזיתות, כולל משאל העם המתקרב סביב הישארותה של בריטניה באיחוד האירופי, וההידרדרות של תעשיית הפלדה הבריטית.

לאחר שידור הראיון התמלאה הרשת החברתית בתגובות ביקורתיות כלפי ראש הממשלה, כולל תזכורת על דבריו שלו ושל שר האוצר נגד העלמות מס. "מעבר לכך שהעלמת מס היא לא חוקית, היא גם לא מוסרית", כתב ג'ורג' אוסבורן ב-2014. "יש להתייחס לאנשים שמעלימים מס כאל גנבים".

עם זאת, קמרון מתעקש כי הקרן לא הוקמה מתוך מטרה להעלים מס. "אני חושב שהתיאור אינו הוגן ושמו של אבי זוכה ליחס לא הוגן", הוסיף. "עברתי כמה ימים לא קלים עם כל הביקורת שהוטחה על אבי והתנהלות העסקית. אבי - אדם שאני אוהב, מעריץ ומתגעגע אליו בכל יום", אמר עוד. לדבריו, אביו הוריש לו 300 אלף ליש"ט, חלקם מקרן אחרת שהוקמה באי התעלה ג'רזי. "איני יכולה להצביע על המקור של כל ליש"ט, ואבא שלי כבר לא יכול לענות על השאלות", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות