אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעמק לא אומרים כישלון. זה ניסיון צילום: אוראל כהן

בעמק לא אומרים כישלון. זה ניסיון

בין קוד הלבוש למודל העסקי, בין החזון לשואו הבלתי פוסק. עמק הסיליקון הוא המקום שבו החלומות מתקיימים

10.04.2016, 10:19 | גולן פרידנפלד

בדיוק בשלב שבו ג'ון צ'יימברס, היו"ר המיתולוגי של סיסקו, מגיע לפאנץ', המכשיר של הבחור הצעיר שיושב לידי מצלצל. הוא מתנצל. אז אני מבחין בלבושו: ג'ינס וטי שירט ישנים. גילוח מרושל. זוהי ארוחת ערב רשמית של צמרת ההייטק הישראלית, שבאה לינוק ממי שנחשב לאורקל של הניהול בעולם. המוזמנים התבקשו לקוד לבוש אבל את אייל, יוצא יחידת 8200 הנשוי לאמריקאית ותושב עמק הסיליקון זה שנתיים, זה לא מטריד. הוא הפסיק לציית לכללים. אם הוא היה נשמע להם, הוא כנראה לא היה מצליח לגייס לסטארט־אפ שלו שקם לפני שנה 3.5 מיליון דולר. "מה מיוחד במה שאתם עושים?", אני שואל. "כאן", הוא מסביר בכובד ראש, "לא חייב להיות לך מוצר מיוחד. מספיק שהתלבשת על אופרטיוניטי בזמן שעשית לשוק דיסרפשן ויש לך מישן, אתה תצליח". "ואיך לא שומעים על כל הכישלונות?", אני שואל בתמימות. "למה להגיד כישלונות?", הוא מחייך, "תגיד ניסיונות. תבוא חיובי".

בכניסה למשרדי קוויקסי מקבל את פני האורחים קיר השראה. תמונות של גנדי, נלסון מנדלה, אופרה. קיר שלא מותיר מקום לספק. מי שנכנס בשער, בא לשנות את העולם. גם אם הוא עסוק בפיתוח מנוע חיפוש לאפליקציות ולא בחיפוש אחרי הגן שגורם לסרטן. כשתומר קגן, היזם של קוויקסי, עולה להציג את החברה שלו, אי אפשר שלא להאמין לו. הוא לא בא לכאן כדי להעביר את הזמן ולעשות כסף (אחרי שגייס 130 מיליון דולר). הוא בא לשנות, ובעוד כמה שבועות - הוא ממתיק סוד עם המשלחת - תשמעו על זה.

גולן פרידנפלד במשרדי קוויקסי גולן פרידנפלד במשרדי קוויקסי גולן פרידנפלד במשרדי קוויקסי

בכניסה לקורסרה עומדת המייסדת ד"ר דפנה קולר ומקבלת אותנו בחיוך. גם קולר רוצה לשנות את העולם, וכשהיא מתחילה לדבר על "המישן של קורסרה" , אי אפשר לפספס את הברק בעיניה שכבה בכל פעם שמישהו שואל על המודל העסקי וזוטות אחרות. קולר, ד"ר למדעי המחשב מסטנפורד, פיצחה פלטפורמה שמנגישה השכלה אקדמית לכל אדם בעולם שחפץ בה. השכלה, היא סבורה, עשויה לשנות לאנשים את החיים. וזה חתיכת מישן. קורסרה קמה על החזון של קולר ב־2012 עם אפס סטודנטים. היום יש לה 18 מיליון. והיא גדלה בקצב של פי שלושה עד ארבעה בשנה ולא מגלה סימני עצירה. קולר רוצה לעשות "דיסרפשן לאיך שאנשים צורכים השכלה", דרך "מישן שמטרתה להנגיש אותה לאוכלוסיות מודרות". וזו חתיכת אופרטיוניטי.

בינתיים אצל צ'יימברס יש שואו. הוא מלהטט על הבמה. נהנה מתשומת הלב, ממחיאות הכפיים. אבל יש לו מסר. אתם אולי אומת הסטארט־אפ, אבל אתם ישנים. צרפת מתעוררת, גם ברלין, כולם מחזרים אחר המוחות הצעירים. עבדתם יפה בעבר אבל אם לא תעשו משהו עם עצמכם, ותתאבדו על המוחות הצעירים שלכם, תישארו מאחור. בלי מישן, בלי אופרטיוניטי ועם הרבה דיסרפשן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות