אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.די.בי: "אמירות סלינגר שגויות ויכולות להסב נזק" צילומים: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

אי.די.בי: "אמירות סלינגר שגויות ויכולות להסב נזק"

המאבק בין אלשטיין לסלינגר מחריף. בשבוע שעבר אמרה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר כי "אי.די.בי כחברה פושטת רגל לא יכולה להיות בעלת מניות בחברת ביטוח". באי.די.בי שלחו מכתב למפקחת שבו הזהירו: "האמירה, מעמדתך כרגולטור, עלולה להתפרש בקרב הציבור כקביעה - חזרי בך"

10.04.2016, 06:55 | רחלי בינדמן

אי.די.בי שבשליטת אדוארדו אלשטיין לא נשארת חייבת. בסוף השבוע שיגרה החברה מכתב למפקחת על הביטוח דורית סלינגר בתגובה לדברים שאמרה בשבוע שעבר בכנס של הקריה האקדמית קריית אונו, ולפיהם "אי.די.בי כחברה פושטת רגל לא יכולה להיות בעלת מניות בחברת ביטוח לטעמנו". בדבריה התייחסה סלינגר לדרישתה מאלשטיין לפעול במיידי למכירת אחזקות אי.די.בי בחברה־הבת, כלל ביטוח (55%), בחלקים דרך הבורסה. אי.די.בי טוענת במכתב כי "מדובר באמירות לא נכונות", ומכוונת לטענה כי החברה פושטת רגל. זאת אף על פי שעל דו"חותיה מתנוססת הערת עסק חי המעלה ספקות לגבי יכולתה של החברה להמשיך ולפעול.

קראו עוד בכלכליסט

"למנוע נזק עצום"

באי.די.בי מנמקים את הסתייגותם מההגדרה הלא מחמיאה משום ש"בחודש האחרון הושקעו בחברה מאות מיליוני שקלים, ולאחרונה קבע מומחה בעל שיעור קומה (פרופ' אמיר ברנע) בחוות דעת שהוגשה לבית המשפט שהחברה הנה כשרת פירעון ובעלת ערך נכסי חיובי מובהק ומשמעותי". עוד נכתב כי "כידוע לך, בחודשים האחרונים הציגה החברה לאגף שוק ההון חלופות למתווה למכירת אחזקות החברה בכלל ביטוח (דרך הבורסה - ר"ב), שמטרתן למנוע את הנזק העצום שייגרם לחברה ולמשקיעים בה כתוצאה מיישום אפשרי של המתווה על ידך. דבריך מעוררים ספקות וסימני שאלה כבדים באשר לעמדת אגף שוק ההון בעניין זה, לרבות ביחס לחלופות שהוצגו על ידי החברה".

בכנס אמרה סלינגר: "אפשרנו למי שרכש את השליטה באי.די.בי להביא קונים, היו אצלנו כמה קבוצות, לא הצלחנו לתת היתר שליטה. במתווה נקבע שאם לא נצליח בתוך פרק זמן מסוים לתת היתר שליטה, צריך להתחיל לממש את המניות בחבילות של 5% בשוק, כל ארבעה חודשים". סלינגר אף הוסיפה: "אני יכולה לחיות בשקט גמור עם זה שלא יהיה גרעין שליטה בחברות ביטוח. שני המודלים של שלטון מנהלים ושלטון בעל השליטה הם ראויים. במודל ללא גרעין שליטה צריך דירקטוריון חזק מאוד". יצוין כי מניות השליטה של אי.די.בי בכלל ביטוח מוחזקות יותר משנתיים על ידי הנאמן משה טרי, לאחר שבפיקוח סירבו להעניק היתר שליטה לאדוארדו אלשטיין.

באי.די.בי מזהירים כי "האמירות הללו עלולות בפני עצמן להביא לחוסר יציבות בחברה, ולגרום לחברה ולציבור המשקיעים שבה נזקים כבדים. דומה כי אין צורך להכביר במילים בדבר כובד המשקל והרצינות המיוחסים לעמדתך כרגולטור שאמון על שוק ההון והביטוח, ולהשלכות המשמעותיות שיש לדברייך על השחקנים הפועלים בשוק ההון והציבור בכלל. אמירה שגויה זו עלולה להתפרש בקרב הציבור כקביעה (מוטעת בעליל, כמובן) כאילו החברה אכן פושטת רגל, וכתוצאה עלולה להסב לחברתנו נזק ניכר".

בשורה התחתונה מבקשת אי.די.בי כי סלינגר תחזור בה מאמירתה ככל שאמנם נאמרה.

בשבוע שעבר היה יום המסחר האחרון של מניית אי.די.בי פתוח, שנה ועשרה חודשים לאחר ששבה למסחר תחת שליטתם של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה. זאת על רקע הצעת הרכש שביצע אלשטיין לחלק הציבור. אלשטיין הזרים 250 מיליון שקל לאי.די.בי, וזאת נוסף ל־85 מיליון שקל שהעביר בשבוע קודם לכן. הסכום אמור לשמש לפירעון חובות. בתוך כך, המשיכה סלינגר להתעקש שאי.די.בי תחל ב־7 במאי למכור נתחים של 5% מאחזקותיה בכלל ביטוח מדי ארבעה חודשים. בתגובה שהגישה לפני שבוע סלינגר לבקשה לתביעה ייצוגית, שמנסה למנוע את מכירת המניות בשוק, הפתיעה המפקחת ואמרה כי "מכירת המניות במסגרת המתווה יכולה להיפסק בכל רגע שבו תשתכנע הממונה כי עומדת חלופה רצינית למתווה בדמות הסכם למכירת השליטה בכלל ביטוח". כלומר, גם אם אי.די.בי תמכור את הנתח הראשון של 5% במאי הקרוב, סלינגר תאפשר לחברה למכור את היתר במקשה אחת בעסקה למכירת שליטה במחיר גבוה.

עם זאת, סלינגר ציינה בתשובתה כי "הצורך במכירת אמצעי השליטה היה ידוע לכל. בעלי המניות והאג"ח הבינו את הסיכונים הגולמים באחזקת ניירות הערך שבידם. קיימת בעייתיות בקיומו של מצב ביניים של גוף ללא בעל שליטה היכול לממש את שליטתו כאמור בכל דין, אך עם בעל מניות גדול מאוד. השארת המצב הקיים אינה בריאה מבחינה רגולטורית".

מתעניינים חדשים

בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי למרות הכרזותיה של סלינגר כי היא עומדת מאחורי מתווה מכירת מניות השליטה בכלל ביטוח בבורסה, רוכש פוטנציאלי חדש החל לבחון את רכישת החברה. אך בעוד שעד כה התעניינו ברכישת החברה וניהלו מו"מ מתקדם לגביה קרנות השקעה או חברות ביטוח, המתעניינים החדשים הם שני אנשי נדל"ן מניו יורק, בן אשכנזי ומייקל אלפרט, הבעלים של חברת Ashkenazy Acquisition, הפועלת בתחום הנדל"ן המניב בארה"ב.

השניים הגיעו בשבוע שעבר לארץ, נפגשו עם הנהלת כלל ביטוח, קיבלו מצגת על החברה, ולאחר מכן נפגשו בנפרד עם הנאמן טרי. בנוסף פגשו את שולם לפידות, מ"מ מנכ"ל אי.די.בי, וקיבלו ממנו פרטים על החברה. השניים לא נפגשו עם סלינגר או עם אנשי הפיקוח על הביטוח, ככל הנראה בשל רצונם להבין את הסביבה הרגולטורית בישראל לפני פגישה עמה. אשכנזי ואלפרט, בני 45, הם בעלי נדל"ן פרטי בניו יורק ובחוף המערבי, ואף מחזיקים ב־10% ממניות מועדון הכדורסל של מכבי ת"א. אשכנזי מכהן כיו"ר החברה ואלפרט הוא נשיא וסגן יו"ר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות