אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כסף זול: 7.67 טריליון דולר מושקעים בעולם באג"ח של מדינות עם תשואה שלילית צילום: shutterstock

כסף זול: 7.67 טריליון דולר מושקעים בעולם באג"ח של מדינות עם תשואה שלילית

כך עולה מהסקירה השבועית של בנק מזרחי טפחות. מדובר ב-30% מסך הכספים שמושקעים באג"ח הממשלתיות בעולם. המשמעות: הממשלות מקבלות כסף מידי הרוכשים והם אלה שישלמו את הריבית

10.04.2016, 14:41 | אמיר רוזנבאום

אי הודאות לגבי מועד העלאת הריבית בארה"ב, ההתפתחויות השליליות בכלכלת סין ורמת הריביות האפסית ברוב המדינות המפותחות בעולם, מעמידות בפני משקיעים רבים ברחבי העולם את השאלה היכן לשים את כספם. בתוך כך בבנק מזרחי טפחות מתייחסים היום (אק) בסקירתם השבועית לפיזור הכסף של המשקיעים בכל הקשור לאיגרות חוב ממשלתיות.

קראו עוד בכלכליסט

לפי האסטרטג הראשי של מחלקת המסחר בבנק, נכון להיום, כ-25 טריליון דולר מושקעים באג"ח הממשלתיות של המדינות המפותחות. מתוך זה כ-30% (כ-7.85 טריליון דולר)  מושקעות בתשואות נומינליות שליליות ו-38% מהאג"ח (8.9 טריליון דולר) מושקעות בתשואות לפדיון של בין 0% ל-1%. במילים אחרות 16.75 טריליון דולר מכספי המשקיעים בעולם מושקע באיגרות חוב עם תשואה של מתחת ל-1%.

ג ג'נט ילן וסטנלי פישר | צילום: בלומברג ג

סקירה זו של הבנק מגיעה לאחר שבתחילת מרץ הממשלה היפנית החלה למכור אג"ח עם תשואה שלילית. פירוש הדבר הוא שהיא תקבל כסף מידי הרוכשים ולמעשה הם אלה שישלמו את הריבית. ההנפקה ביפן התבצעה לאחר שלוש שנים של מדיניות מוניטרית אגרסיבית מצד הבנק המרכזי במדינה, שכללה הורדת שיעורי הריבית במטרה לעודד מתן הלוואות. בשלב הראשון פצח הבנק המרכזי בסדרת רכישות רחבות היקף של אג"ח יפניות ונכסים אחרים. תמריצים נוספים כללו השקת ריבית שלילית בשלהי ינואר, גם במקרה זה לראשונה בהיסטוריה של המדינה.

עוד בתחילת מרץ, על רקע הציפיות להקלת מוניטריות נוספות באירופה, הידרדרה גם התשואה לפדיון על האג"ח הגרמני לשפל כל הזמנים. התשואה לפדיון באג"ח הממשלתי הגרמני הגיעה לתשואה שלילית של 0.58%.

נכון להיום נסחרות האג"ח ל-10 שנים של ארה"ב בתשואה של 1.72%, של גרמניה ב-0.09%, של יפן במינוס 0.1% ושל ישראל ב-1.78%.

תשואות אג"ח תשואות אג"ח תשואות אג"ח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות