אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תכתובת כואבת: הבן התחנן שכספה של אמו יעבור לנאמן - ענבל אור התעלמה צילום: אוראל כהן

תכתובת כואבת: הבן התחנן שכספה של אמו יעבור לנאמן - ענבל אור התעלמה

לידי "כלכליסט" הגיעה תכתובת בין בנה של אשה מבוגרת הסובלת מדמנציה, שרכשה דירה בפרויקט של אור, לבין עו"ד בקבוצה, שממחישה את חוסר האונים של הקונים

11.04.2016, 06:52 | זוהר שחר לוי
בדו"ח שפרסם לפני כעשרה ימים עו"ד איתן ארז — אז הנאמן מטעם בית המשפט לניהול קבוצת אור במסגרת הליך הקפאת ההליכים, וכיום המפרק הזמני של הקבוצה — הוא ציין כמה מקרים "מצערים ביותר" שבהם נתקל במהלך בדיקתו. הוא סיפור שהגיעו אליו מקרים של לקוחות שהוטעו על ידי ענבל אור ובין היתר הזכיר ניצולת שואה בת 86, זוגות צעירים וכן אישה בת 76 הסובלת משיטיון (דמנציה) ובנה נחשב לאפוטרופוס שלה.

הבן רכש דירה בפרויקט של ענבל אור ברחוב אלוף הניצחון ברמת גן בשמה ובכספה של אמו. מהלך כזה עבור חוסה שאינה מסוגלת לקבל החלטות בכוחות עצמה, דורש את אישור בית המשפט. אחת הדרישות היא שכספה של החוסה יהיה מוגן, כלומר יעבור לחזקת נאמן שישמור עליו עד לביצוע הפעולות שלשמן הוא נועד — רכישת הקרקע ותחילת הבנייה.

לידי "כלכליסט" הגיעה התכתובת בין בנה של האישה לבין אחד מעורכי הדין שעבדו עבור הקבוצה, שממחישה את חוסר האונים וחוסר הוודאות של רוכשי הדירות בקבוצת אור בחודשים האחרונים. הבן, שצריך להציג לבית המשפט מסמכים מסודרים המעידים על העברת הכסף לנאמן, פונה פעם אחר פעם לנציג החברה כדי לקבל אותם — אך לא מקבל תשובות.

התקשורת בין השניים החלה באמצע ינואר, זמן קצר לאחר שנחתם החוזה וכחודש וחצי לפני התפוצצות הפרשה. בתחילה הבן משוכנע שהכל בסדר ופונה לנציג בבקשה לקבל את החוזה. הנציג עונה לו "אין לחץ, נעשה זאת בשבוע הבא". כעבור שבוע הבן טרם קיבל את המסמכים, מקבל שוב הבטחה שהנושא יטופל והנציג מוסיף "אל תדאג, הכל תקין ועשית עסקה טובה".

בתחילת פברואר שב הבן ומתריע שלא קיבל לידיו חוזה. ב־24 לחודש הוא מבקש בהודעת ווטסאפ שתירשם הערת אזהרה על שם אמו בטאבו, ונענה שזה כבר בוצע. למחרת — ממש בזמן שיוצא צו איסור פרסום שאוסר לחשוף את החקירה נגד אור — כותב הבן: "אבי, תשתדל שענבל תעביר את ה־705 אלף שקל כפקדון נאמנות שלך... בוודאות הולך להיות סיפור על כך שהכסף לא הופקד בנאמנות עם חתימת החוזה כשמדובר בחסויה".

המפרק עו"ד איתן ארז. "מקרה מצער" , צילום: שאול גולן המפרק עו"ד איתן ארז. "מקרה מצער" | צילום: שאול גולן המפרק עו"ד איתן ארז. "מקרה מצער" , צילום: שאול גולן

אולם הבן לא מקבל תשובות ובתחילת מרץ עונה הנציג כי "(ענבל) מתקשה לטפל בכך כי לא נותנים לה מנוח". ב־4 במרץ מעדכן הנציג: "ענבל מאשרת העברת התשלום לחשבון נאמנות מחשבון החברה". אולם כעבור שבוע שוב כותב הבן: "ניתן לקבל אישור למי הועבר הכסף בנאמנות?" העו"ד משיב לו: "(הכסף) טרם הועבר — הוא יועבר".

הבן מבהיר לנציג, שהחברה בסכנה: "אם מחר אני מגיע (לבית המשפט) ללא אישור שהכסף הופקד בנאמנות... האפוטרופוס יבקשו בחזרה את הכסף, העסקה תבוטל והוא יפנה לבית המשפט לזימון החברה בהקשר לכסף". הנציג משיב: "ממתין לתשובה מענבל!!". רק אז כותב הבן: "תסביר (לענבל אור) מה המצב המשפטי ושמדובר בחסויה סיעודית. מה ייצא לה עכשיו אם תיפתח חקירה משטרתית, הרי הם ידעו שהכסף לא נשמר בנאמנות והכל עבודה בעיניים. אני לא רוצה לדבר יותר מדי. אם היא לא מחזירה את הכסף אני מחר במשטרה וברשות המסים. לי נמאס". על כך משיב הנציג: "אעדכן אותך בבוקר".

לטענת בנה של הקשישה, וכן גורמים שבדקו את העניין — 700 אלף שקל שהועברו לענבל אור לא הועברו לחשבון נאמנות. הבן קיבל המחאה על 400 אלף שקל, אולם היא חזרה בלי כיסוי. לאחרונה קיבלה החוסה דרישה ממס רכוש לשלם 96 אלף שקל על הרכישה. הנושא נמצא עתה בטיפול המחלקה המשפטית של מס רכוש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
לכל ה"מגנים" על גברת אור וטוענים שמפלים אותה בגלל שהיא "אישה מזרחית שהצליחה" אני אומרת...
אוי נו באמתתתת!!! יש המון נשים , וגם גברים, שהגיעו מהפריפריה, מעיירות פיתוח, מדרום ת"א, לוד, רמלה, שכונה ד' באר שבע- והצליחו בחיים בלי לרמות אף אחד בדרך. הצלחה זה לא רק לנדרובר ותכשיטים של פנדי. הצלחה זה בעיקר להיות אדם שתורם לחברה ולסביבה שלו. אם עשית גם כסף על הדרך אז מפרגנים מכל הלב. ענבל אור היא כל מה שרע בחברה שלנו. היא התעשרה מכסף שנתנו לה בתואנות מרמה. ועכשיו, במקום לקבל אחריות , זה "העובדים אכלו לי את שיעורי הבית, אח שלי אימא שלי דודה שלי שכנה שלי הכלב שלי..." אני מפרגנת לכל מי שמצליח בחיים, בין אם יש לו לנדרובר ובין אם יש לו פז'ו 98.
דינה  |  13.04.16
19.
אפוטרופוס אידיוט וחסר כל אחריות
איך אדם מוסר 700,000 ₪ שאין להם תחליף או בטחונות לידיהם של זרים מוחלטים, כשאין חוזה ואין בטחון. איך בכלל התקשר בעסקה ללא אישור בית משפט או - עשה עסקה ופעל בניגוד לאישור בית המשפט. איך בקש הערת אזהרה לזכות אמו כשאין לו חוזה ביד? אם היה צריך לקנות נעליים לאמא שלו ב-700 ₪ היה בודק 3 פעמים ומטרטר את המוכר. כאן ב-700 אלף ₪ מסר את הכסף כאילו זה משחק מונופול.
אנוש  |  12.04.16
18.
לעורכי דינה ולכלל עובדיה של ענבל אור לא הייתה אחריות ?
לנהוג בהם כבאחרון העבריינים, לצרף אותם לגברת אור, שיישאו בתוצאות מעשיה יחד עם עמדה בראש הכנופיה ! איפה הם היו כשהכול קרה ? איפה היו כל עורכי הדין,רואי החשבון ושלל העובדים שעשו את המלאכה ? חבורת פושעים שגרמה נזק לכל כך הרבה אנשים תמימים. אני רק חושב על כל הקונים שיפסידו(חלקית או כליל) את כספיהם ומיד גופי(באופן אינסטינקטיבי)מתמלא צמרמורת אדירה. אירוע כזה עלול להשפיע על כמה עשרות שנים טובות בחייך, אירוע חורץ גורלות. כמו משקולת שתלו לך על הצוואר ותרגיש אותה במשך זמן רב. תעבוד כדי לכסות את אשר גנבו ממך בלי שום אפשרות להשיב את הכסף.
אנדריי , אשדוד  |  12.04.16
לכל התגובות