אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח: רק 3% מהקבוצות באנגליה במצוקה פיננסית צילום: איי אף פי

דו"ח: רק 3% מהקבוצות באנגליה במצוקה פיננסית

מדובר על ירידה משמעותית לעומת 2012 אז 18% מהקבוצות נחשבו במצוקה פיננסית

11.04.2016, 14:24 | שירות כלכליסט
מחקר חדש מצא שמועדוני הכדורגל האנגלים הותירו את ימי הבזבוזים מאחוריהם ונמצאים במצב פיננסי מצוין. על פי המחקר שערכה חברת הפיננסים בגביס טריינור (Begbies Traynor), העלייה בהכנסות מחוזי שידור בשילוב עם חוקי הפייר פליי הפיננסי, חייבו את הקבוצות להוציא בהתאם לאמצעים שלהן, ובכך הופחת מספר הקבוצות שנחשבות בסכנה.

מהמחקר עולה כי שתי קבוצות בלבד מתוך 72 הקבוצות בליגות הבכירות באנגליה נמצאות במצוקה פיננסית. נתון זה מקביל ל-3% מהקבוצות, ירידה משמעותית לעומת 2012 אז 18% מהקבוצות נחשבו במצוקה פיננסית.

קראו עוד בכלכליסט

סוונסי. "תעשיית הכדורגל במצב הטוב ביותר שלה, ואף שרבים חושבים שזו תוצאה של הכסף שמזרימים הבעלים הזרים של הקבוצות, לחוקי הפייר פליי הפיננסי והעמדה הנוקשה של רשות המסים נגד חובות, הם שתרמו בעיקר לניהול המוצלח"., צילום: איי אף פי סוונסי. "תעשיית הכדורגל במצב הטוב ביותר שלה, ואף שרבים חושבים שזו תוצאה של הכסף שמזרימים הבעלים הזרים של הקבוצות, לחוקי הפייר פליי הפיננסי והעמדה הנוקשה של רשות המסים נגד חובות, הם שתרמו בעיקר לניהול המוצלח". | צילום: איי אף פי סוונסי. "תעשיית הכדורגל במצב הטוב ביותר שלה, ואף שרבים חושבים שזו תוצאה של הכסף שמזרימים הבעלים הזרים של הקבוצות, לחוקי הפייר פליי הפיננסי והעמדה הנוקשה של רשות המסים נגד חובות, הם שתרמו בעיקר לניהול המוצלח"., צילום: איי אף פי

"יהיה זה מוגזם לומר שזהו סוף העידן שבו קבוצות פושטות רגל, שכן הרגולציה נוקשה יותר מבעבר, אך הסבירות לכך בהחלט פחתה", אומר ג'רלד קרסנר שותף בחברה.

"תעשיית הכדורגל במצב הטוב ביותר שלה, ואף שרבים חושבים שזו תוצאה של הכסף שמזרימים הבעלים הזרים של הקבוצות, לחוקי הפייר פליי הפיננסי והעמדה הנוקשה של רשות המסים נגד חובות, הם שתרמו בעיקר לניהול המוצלח".

זו השנה האחרונה בחוזה שידור, שהבטיח לכל אחת מקבוצות הפרמיירליג הכנסה של לפחות 60 מיליון ליש"ט , אך הנתון הזה צפוי לעלות ל-100 מיליון ליש"ט לאחר כניסתו לתוקף בהמשך השנה של החוזה החדש לשלוש שנים.

חוקי הפייר פליי הושקו על ידי אופ"א ב-2011 כתגובה להפסדים שצברו הקבוצות. מאז השיקו גם הפרמיירליג והפוטבול ליג באנגליה גרסאות משלהן לחוקים.

סוונסי מעניינת את האמריקאים

בתוך כך, סוונסי סיטי אישרו כי הם במגעים עם אנשי העסקים האמריקאי ג'ייסון לוין וסטיב קפלן על רכישת "אחזקת שליטה" במועדון.

בסוונסי מקווים שיושג הסכם, שלפי הדיווחים שווה 100 מיליון ליש"ט, עד סוף העונה. "אנחנו מאמינים שקיבלנו הצעה שעוזרת לסוונסי להתקדם הן על המגרש והן מחוצה לו", מסר היו"ר יואו ג'נקינס.

ג'נקינס וסגנו לי דינין יישארו בתפקידם וקרן האוהדים תמשיך להחזיק ב-21% ותהיה לה נציגות בדירקטוריון.

סוונסי, שעלתה לפרמיירליג ב-2011, טיפסה למקום ה-12 והבטיחה את הישארותו בליגה הבכירה ביום שבת לאחר ניצחון 1-0 על האלופה היוצאת צ'לסי.

הקבוצה, שזכתה בגביע (League Cup) ב-2013 מנוהלת ברובה על ידי אנשי עסקים מקומיים והייתה כבר יעד לניסיונות השתלטות מצד משקיעים זרים, המקווים להרוויח מהעושר של הפרמיירליג.

החל מהעונה הבאה הקבוצות בליגה צפויות ליהנות מהכנסה מוגבהת כתוצאה מחוזי השידור החדשים עם סקיי ו-BT, שמשלמות סכום שיא של 5.136 מיליארד ליש"ט עבור זכויות השידור החי.

הדירקטוריון ובעלי המניות הנוכחיים מנהלים את הקבוצה כבר 14 שנים, ועזרו לחלץ אותה מהרס פיננסי וסכנה להיות מודחת מהליגות המקצועיות ולהוביל אותה לפרמיירליג.

אולם נראה שכעת מרגישים בדירקטוריון כי הם זקוקים לתמיכה מצד השקעות נוספות כדי לעזור למועדון לגדול על המגרש ומחוצה לו, כשהרחבת אצטדיון ליברטי היא בין סדרי העדיפות של המועדון.

מיהם קפלן ולוין?  קפלן הוא משקיע מלוס אנג'לס שהיה מעוניין גם לרכוש את קבוצת הכדורסל מיניסוטה טימברוולבס לאחר שהקים חברה לניהול הון. כיום הוא מכהן כסגן יו"ר קבוצת ממפיס גריזליס.

לווין, המנכ"ל לשעבר של הגריזליס הוא שותף כללי בקבוצת הכדורגל האמריקאית די.סי יונייטד והוא מכהן גם כיועץ לבעל השליטה באינטר, אריק תוהיר.

אם העסקה תושלם, סוונסי תהפוך לקבוצה השלישית בפרמיירליג בבעלות משותפת עם קבוצה מה-MLS, אחרי ארסנל ומנצ'סטר סיטי, שהבעלים שלהם הם גם הבעלים של קולורדו ראפידס וניו יורק סיטי, בהתאמה.

סוונסי כבר קיימה ב-2014 שיחות על מכירה פוטנציאלית עם צמד אנשי עסקים אמריקאי, ג'ון ג'יי מורס וצ'רלס נואל, אולם קרן האוהדים הביעה חשש לגבי העסקה, והמו"מ הופסק שנה לאחר מכן.

בקרן הדגישו בעבר את התנאים שלהם לכל השקעה נוספת שתוזרם לחברה, והביעו "אכזבה שלא העניקו להם יותר זמן לבחון את היתרונות של העסקה עם קפלן ולווין לפני שפורסמה".

בקרן אישרו שנפגשו עם לווין ביום שבת ובהצהרה שפרסמו נכתב: "קיבלנו הבטחות ממנו שהמשקיעים מעוניינים לעבוד ולשתף פעולה עם הקרן והאוהדים כדי לקדם את מועדון הכדורגל, אך בשלב זה לא הייתה לנו ההזדמנות לבחון את התנאים של העסקה המוצעת.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות