אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: מכון וולקני לא יעבור לצפון בשנים הקרובות צילום: אוראל כהן

האוצר: מכון וולקני לא יעבור לצפון בשנים הקרובות

חודש עבר מאז ששר החקלאות הכריז על כוונתו להעתיק את המכון לצפון, אך הוא עדיין לא קיים כל דיון בנושא עם האוצר. ואפילו בתוך משרד החקלאות עצמו המהלך מעורר ויכוחים

12.04.2016, 08:17 | רוני זינגר

"החלטה שאין לה סיכוי" — כך אומרים פקידים מקצועיים בכירים בממשלה על תוכניתו של שר החקלאות אורי אריאל להעביר את מכון וולקני מהמרכז לצפון הארץ. ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ׳ אבי שמחון אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "מצד אחד אנחנו מעוניינים לחזק את הצפון, אבל מצד שני יש כאן עובדים שאי אפשר לזרוק הביתה".

קראו עוד בכלכליסט

באוצר לא מכירים את התוכנית. גם כעת, יותר מחודש אחרי שהודיע עליה אריאל, לא התקיים כל דיון בנושא מול משרד החקלאות. בכירים באוצר אמרו אתמול ל"כלכליסט" כי מדובר בתוכנית שלא נבחנה ולא תוקצבה, ועל כן סיכוייה לצאת לפועל קלושים.

המהלך מעורר ויכוח גם בתוך משרד החקלאות. מנהל מחוז הנגב במשרד החקלאות יואב מורג שלח בימים האחרונים מכתב לשר החקלאות ובו יצא נגד המהלך: "החקלאות בנגב התפתחה והגיעה להישגים גדולים ולהכרה בינלאומית בסיוע צמוד של אנשי המחקר במכון וולקני בבית דגן. השילוב והחיבור בין מחקר, הדרכה, מו"פ והחקלאים הוא המפתח להצלחת החקלאות בארץ והצבתה בשורה הראשונה העולמית. העתקת מכון וולקני לגליל תגרום לפגיעה אנושה לא רק במחקר אלא גם ברמת החקלאות בנגב עד כדי איום על קיומה ופגיעה בהתיישבות הפריפריאלית".

השר אורי אריאל. לוחץ לקידום התכנית, צילום: אריאל  שרוסטר השר אורי אריאל. לוחץ לקידום התכנית | צילום: אריאל שרוסטר השר אורי אריאל. לוחץ לקידום התכנית, צילום: אריאל  שרוסטר

אריאל מצדו ממשיך לקדם במרץ את הצעת ההחלטה שצפויה לעלות ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה. שרי הממשלה יקיימו את ישיבתם השבועית ברמת הגולן ועל רקע נופי הצפון אמורים להצביע על אישור הקמת צוות חשיבה מיוחד בנושא שיביא בתוך 90 יום מתווה להעברת הפעילות של המכון ממרכז הארץ לצפון. עוד בטרם תתקיים ישיבת הממשלה יתקיים במשרד רה"מ דיון ביום חמישי במהלכו תיבחן התוכנית. הבוקר תקיים ועדת מדע וטכנולוגיה דיון פגרה מיוחד בהשתתפות שר החקלאות אריאל בנוגע לעתיד מכון וולקני.

מרכז המחקר והמידע של הכנסת התייחס לדברי בכירים במשרד החקלאות, שלפיהם העברת המכון תתרחש רק בתוך 7—10 שנים, עד אז יפרשו למעלה מחצי מהחוקרים בו. גורמים מקצועיים אמרו אתמול כי תשלומי הפיצויים שתידרש המדינה לתת לחוקרים עבור פיטוריהם בשנים הקרובות יהיו גבוהים וכי עדיף להמתין לפרישתם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
הכשל המובנה בתכנית הטרנספר של וולקני לצפון
טרנספר של וולקני לצפון כמוה כהריסת בית החולים שיבא כדי לבנות את בית החולים בצפת. בכסף שיעלה לפצות את 65% מעובדי וולקני על הוצאתם לפנסיה מוקדמת תוך אובדן ההון האנושי שנתן לוולקני את המוניטין הבינלאומי שלו, אפשר להקים מכון מחקר חדש למדעי המזון בקרית שמונה כחברה ממשלתית שתכלול את מו"פ צפון ומיג"ל שבקושי מחזיקים את עצמם, ולתגבר אותם ב 10 חוקרים ולהקים "פודטק" לתפארת בצפון. זה ייקח הרבה פחות מעשר שנים, ויועיל לחקלאות ישראל וליחסי החוץ שלה. לבנות מפעל ציוני מפואר כמו וולקני לוקח 95 שנים, להרוס אותו יכול כל שלטון מתחלף לעשות בהרף עין וללא מחשבה. אל נא תהרסו נטוע!
מירון יהושע , מכון וולקני  |  14.04.16
22.
אווילות כתחליף למשילות בעזרתם האדיבה של אנשי הצפון המנכסים לעצמם את הציונות
כולנו אוהבים את הצפון ורוצים בטובת אנשיו אך תפקידנו כמבוגר אחראי לבלום אותם כשהם רוקעים ברגליהם בפינוק ומושכים את הצעצוע של כולם בלי לגלות אכפתיות לעובדה שמבוגרים ומנוסים אומרים שישבר אם ימשיכו למשוך ואז לאף אחד לא יהיה... זו לא ציונות הדואגת לכלל-זה שימוש לשווא בשם הציונות כדי לקדם תועלת סקטוריאלית על חשבון הכלל-על חשבון עם ישראל שיאבד מוסד מפואר ועל חשבון החקלאים באזורים אחרים- מהם כאלו מאתגרים יותר מהצפון למחייה- כמו הבקעה הערבה ועוטף עזה.- בלי צימרים וירוק בעיניים ועם פי שלוש ייצור חקלאי אז גלו צניעות חברינו בצפון, הקשיבו בכבוד למה שאומרים אנשים מנוסים מכם בתחום ותחשבו טוב טוב אם אתם רוצים להיות חתומים על הרס קולוסאלי בשביל חופן משרות ותחושת שכרון שהינה הצלחתם למשוך את השמיכה כך שתכסה רק אתכם- כבר בגן אורה לימדו אותי שזה לא חברי. ומי שלא חברי שלא יצפה לסימפטיה...אתם רוצים שיהיה לכם אז תבנו משהו חדש -אל תתבכיינו, אל תקחו משהו ששייך לכולם ותהרסו אותו!!!!
ניצן  |  14.04.16
לכל התגובות