אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בפנסיה יש יותר חוסכים לא פעילים מפעילים - נטפל בזה" צילום: דר בון, דוברות משרד האוצר

"בפנסיה יש יותר חוסכים לא פעילים מפעילים - נטפל בזה"

הראל שרעבי סגן בכיר של דורית סלינגר התייחס למהלך אגף שוק ההון לאחד חשבונות פנסיה של חוסכים כדי להוזיל דמי ניהול ולמנוע פגיעה בפנסיה

12.04.2016, 10:27 | רחלי בינדמן

"מספר העמיתים הלא פעילים בקרנות הפנסיה עומד על כ-2.1 מיליון, מספר זהה לעמיתים הפעילים". כך הציג היום (ג') הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת.

קראו עוד בכלכליסט

"כמות העמיתים הפעילים בפנסיה הולכת וגדלה בזכות חוק פנסיה חובה אך גם מספר העמיתים הלא פעילים הולך וגדל. בקרנות הפנסיה החדשות הקיימות 20 שנה יש הרבה מאוד עמיתים לא פעילים, ויש לזה משמעות והשלכות. אותם אנשים שמהווים עמית פעיל בקרן אחת הם עמית לא פעיל בקרן אחרת", הדגיש.

"ברוב הקרנות שיעור הלא פעילים עולה על הפעילים", אמר. מהנתונים עולה למשל כי בקרן הפנסיה של פסגות 68% מקרב העמיתים אינם פעילים. מדובר בעמיתים שבדרך כלל הפסיקו לעבוד במקום עבודה ודמי הניהול ששילמו זינקו למקסימום, וכאשר החליפו מקום עבודה - לא העבירו את הכספים לקרן החדשה בה החלו לחסוך. "זה גורם לפגיעה בחיסכון הפנסיוני של העובדים. זה לא נובע מבחירה מושכלת אלא מפאסיביות. זה יוצר תחלופה גבוהה של קרנות בעת שינוי מקום עבודה. בשונה מבעבר, היום מחליפים הרבה מקומות עבודה".

לפי שרעבי "דמי הניהול באופן טבעי של הלא פעילים עומדים קרוב למקסימום לעומת הפעילים שמשלמים הרבה פחות". לדברי שרעבי זו הדיוק המוטיבציה של האוצר לפעול לאיחוד חשבונות העמיתים "במטרה למנוע פגיעה בכיסוי הביטוחי במעבר בין מעסיקים שכן כל פתיחת קרן חדשה יוצרת תקופת אכשרה חדשה. בנוסף הרצון הוא למנוע תשלום דמי ניהול גבוהים יותר ולהגביר השליטה של החוסך על הכספים ולמנוע מצב של "כספים אבודים" ולבסוף להקטין סרבול וייקור המערכת הפנסיונית".

לדברי שרעבי "נייצר העברה יזומה של כספים בקרנות הפנסיה מחשבונות לא פעילים של חוסך לחשבונו הפעילים. המהלך הזה יקרה באופן הבא: הקרנות הקולטות יודיעו לחוסכים שיחפשו עליהם מידע בקרנות אחרות. אם החוסך לא יגיב, אז יפתחו בהליך האיתור של החשבונות הלא פעילים".

לדברי שרעבי "יש מגמת ירידה בדמי הניהול כשיעור מהיקף הנכסים בפנסיה אבל הסכומים האבסולוטים של דמי הניהול במגמת עליה. עובדים רבים שהצטרפו לפנסיה מ-2008 מכח פנסיית חובה הם עובדים מוחלשים ללא כח מיקוח. מדובר בחוסכים עם מודעות נמוכה וגם זה דורש לעדכן דיסקט. צריך לדאוג להם לדמי ניהול מוזלים, ולכן יצאנו ברפורמת פנסיית ברירת המחדל. יש פערים גדולים בדמי ניהול שמשלמים עובדים של מעסיקים גדולים לממוצע דמי הניהול בקרן. מדובר בפערים גדולים כי החזקים משלמים מעט והחלשים הרבה".

לדברי שרעבי "כמדינה חייבים למקסם התועלת מהחיסכון לחוסכים חלשים שהכריחו אותם לחסוך". האגף מקדם רפורמה שבה ייבחרו שתי קרנות ברירת מחדל אליהן ישוייכו אוטומטית עובדים שהמעסיק לא דאג להם לדמי ניהול מוזלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות