אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרידה מפיירפוקס: העתיד של מוזילה נמצא בכרום

פרידה מפיירפוקס: העתיד של מוזילה נמצא בכרום

קרן מוזילה הודיעה בשקט על תכניותיה להוציא לגמלאות את מנוע Gecko של פיירפוקס. במקומו היא בודקת אפשרות לבסס את הדפדפן הבא על מנוע כרומיום של המתחרה הנצחית גוגל

12.04.2016, 14:55 | רפאל קאהאן

ההודעה של קרן מוזילה מיום שישי שעבר על השקת פרויקט Tofino נעשתה כמעט בהיחבא וקל היה לפספס את העובדה שמדובר בהכרזה החשובה ביותר עבורה מזה שנים. פרויקט טופינו משמש לבדיקת עתיד הדפדפנים, אך הלכה למעשה הוא מתמקד בבנייה של דפדפן חדש שיתבסס - שומו שמיים - על מנוע כרומיום, הבסיס לדפדפן של המתחרה הישירה, גוגל.

קראו עוד בכלכליסט

פרויקט טופינו מתמקד בניסיון לשרטט מחדש את הדפדפן ולהתאימו לעידן הנוכחי ולעתיד הקרוב, בו מובייל ומחשוב אישי משמשים בעירבוביה. "הצרכים שלנו מדפדפן - הן במובייל והן במחשבים - השתנו מאוד בשנים האחרונות", הסביר מארק מאיו, סגן נשיא פרויקט פיירפוקס במוזילה לאתר CNET, "אנחנו צריכים גישה רעננה בהקדם".

אם במוזילה נפלה שלהבת אם במוזילה נפלה שלהבת אם במוזילה נפלה שלהבת

הגישה הרעננה של טופינו מתבטאת בשימוש במנוע שמכונה אלקטרון ושמתבסס על פרויקט כרומיום, בדיוק כמו היריב מבית גוגל. זה כמו שאפל תחליט להשתמש בקוד מפרויקט אנדרואיד במסגרת מערכת ההפעלה של האייפון.

אמנם מוזילה לא זונחת כרגע את פיירפוקס או את Gecko, אבל העובדה שהיא בודקת את העתיד בעזרת הטכנולוגיה שמשמשת את היריבה, מעלה תהיות בקשר לאמון של קרן מוזילה בעתידו של פיירפוקס. אמנם, הדפדפן כבר לא מהווה אויב רציני לכרום הפופולרי (47% מנתח השוק ברבעון הראשון של 2016, לעומת 9.6% עבור פיירפוקס), אך מדובר עדיין באחת הפלטפורמות הפופולריות, בעיקר בעולם הקוד הפתוח.

ההודעה עצמה העלתה את חמתם של אנשי פיירפוקס שהאשימו את מאיו ברתימת העגלה לפני הסוסים. אחד המהנדסים במוזילה אף שלח אימייל נזעם לכל עובדי הקרן בו הוכיח את מאיו על ש"שכח" להזכיר בהודעה את פרויקט פוזיטרון. בו מנסים אנשי הקרן להתאים את Gecko לשימוש בטופינו במקום בכרום.

מאיו הכיר בטעותו, והסביר שפרויקט טופינו מיועד לבדיקת ממשקי משתמש לדפדפנים ולאו דווקא לשינוי בטכנולוגיות הליבה שלהם. כך או כך, אין עוררין שכרומיום הפך למנוע המועדף על תעשיית הדפדפנים שחווה לאחרונה חזרה לחיים, בין אם מדובר בסמסונג, בינדקס הרוסית, בבאידו הסינית או בוויוואלדי הנורבגית. מה שעשוי לגרום לחובבי מוזילה לחשוש לעתיד דפדפדנם האהוב.   

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
בטלתי את פיירפוקס היום בגלל פרסומות בלתי-חסימות
פיירפוקס מקבלת המון כסף ממפרסמים שרוצים לעקוף את חוסם הפרסומות. מאתמול הגלישה בפיירפוקס בלתי נסבלת עקב חלונות קופצים של פרסומות בלתי-חסימות, כגון של taboola או של outbrain. (וניסיתי כבר הכל). בכרום פתרתי את הבעיה אבל בפיירפוקס אי אפשר. אצלי בכל אופן. זה היה גם לפני חודש, נעלם וחזר שוב אתמול.
Tauer , גבעתיים  |  13.04.16
לכל התגובות