אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכני הביטוח חוגגים את פסיקת שוקה באילת: "הטיימינג שזה קרה הוא ממש מלמעלה"

סוכני הביטוח חוגגים את פסיקת שוקה באילת: "הטיימינג שזה קרה הוא ממש מלמעלה"

פסילת הקמפיין של ביטוח ישיר מלהיבה את סוכני הביטוח. נשיא לשכת סוכני הביטוח: "55 עמודים של פסק דין משהו משהו. שווה לקרוא". גדעון סער שנוכח בכנס הסוכנים באילת מסרב להתראיין ומעדיף להיפגש עם פעילי ליכוד

13.04.2016, 09:26 | רחלי בינדמן

"טחנות הצדק עובדות לאט. לצערי כשפניתי למפקחת על הביטוח דורית סלינגר בתחילת הקדנציה שלי וביקשתי להתערב היא לא מצאה לנכון לצערי. אז עשינו את זה לבדנו. בסוף הצלחנו", כך אמר אתמול (ג') אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני הביטוח. אברמוביץ לא יכול היה לבקש לעצמו תזמון טוב יותר לקבל את פסק הדין של בית המשפט המחוזי שפסל לשידור את קמפיין שוקה של ביטוח ישיר, שבעיני הסוכנים השפילה וביזתה אותם - במהלך הכנס השנתי של הלשכה מתקיים מדי שנה באילת וכולל נוכחות של אלפי סוכני ביטוח ובני זוגם.

קראו עוד בכלכליסט

בשנים האחרונות סובלים סוכני הביטוח מירידה חדה במוניטין שלהם וביתר חשדנות מצד הציבור, פגיעה שמלובה על ידי הרגולציה מאגף שוק ההון במשרד האוצר הפועלת להפוך את התחום שבו הם פועלים לשקוף והוגן יותר - אך במידה רבה גם בעקבות הקמפיין של ביטוח ישיר, שהציג את סוכן הביטוח כדמות נהנתנית, החוגגת על חשבון הלקוחות שלה. הקמפיין לא הגיע אמנם משום מקום. במשך שנים נהנו סוכני הביטוח מטיסות מפנקות לחו"ל ליעדים אקזוטים במימון חברות הביטוח, שאת מוצריהן הן שיווקו לציבור הרחב. בשנים האחרונות פועלים באגף שוק ההון באוצר לעצור את שיטת התגמול הזו, אך בינתיים הרפורמה נדחת ומתמסמסת.

"קדוש ברוך הוא חשב שמגיע לעם ישראל מתנה לפני הפסח"

אברמוביץ לא הסתיר את שביעות רצונו מהחלטת השופט שפסק לביטוח ישיר גם הוצאות של 351 אלף שקל ועוד הוצאות של כ-100 אלף שקל. "עובדה שהם קיבלו נוקאאוט. השופט פסק ללא ספק שהפרסומות האלה לא ישודרו. בפסק הדין נקבע מפורש שכל הסיפור הזה שהם טוענים שצריך להפסיק לממן סוכן לא יכול להתפרסם יותר. מפה אפשר להבין מה שרוצים. 55 עמודים של פסק דין משהו משהו. שווה לקרוא. השופט אומר בדיוק מה מותר ואסור לשדר. זה פסק דין שאומר מעל לכל ספק שאי אפשר לעשות את מה שהם עשו. זה לא יכול לקרות".

אריה אברמוביץ אריה אברמוביץ אריה אברמוביץ

אברמוביץ לא סבור שלסוכנים יש חלק באשמה "את דעתי לגבי נסיעות לחול בנושא הפנסיוני הבעתי את דעתי ואמרתי שאני נגד. ומה הקשר? זה מצדיק הכפשה כזו? אני אינטרסנט אבל השופט אמר את זה. אני חושב שזה הישג לכל הקהילה העסקית במדינת ישראל – אין לעשות שיימינג לתעשיה עסקית. לא יתכן שגוף ינסה להתעשר על חשבון גוף אחר בכך שישמיץ אותו ויעשה מה שעשו לנו. הטיימינג שזה קרה הוא ממש מלמעלה. קדוש ברוך הוא חשב שמגיע לעם ישראל מתנה לפני הפסח. הסוכנים מרוצים עד הגג. לא רק סוכנים אני מקבל תמיכה מהרבה ארגונים, חלקם חברים בלהב, אומרים שטוב מאוד שבית המשפט קבע מה שקבע. זה עושה טוב לכל העסקים". לדברי אברמוביץ "שביטוח ישיר תתחיל להציג את היתרונות של עצמה ולא תתקוף את המתחרים. למה צריכים להכפיש אותנו?". לגבי צו העיכוב "אם הם עדיין לא הפנימו מה שקרה ודורשים צו עיכוב - אני לא יודע מה להגיד. אני מאמין שזה לא יצליח להם. השופט אמר שיחליט עוד שבוע לאחר שיקבל התייחסות מאיתנו".

אתמול פנתה ביטוח ישיר בניהולו של רביב צולר לבית המשפט בדרישה לקבל צו עיכוב מיידי לפסק הדין עד ההכרעה בערעור שבכוונת החברה להגיש. השופט סירב להעניק צו עיכוב מיידי ונתן ללשכת סוכני הביטוח שהות של 7 ימים להגיב לצו המבוקש.

בינתיים בודקים בביטוח ישיר האם הפרסומות הקיימות של החברה עוברות על דרישות פסק הדין או ניתן להמשיך לפרסמן, כאשר לפי הערכות הפרסומות לא יעלו לאוויר בימים הקרובים. בסביבת ביטוח ישיר אמרו אתמול "אל דאגה. שני כהן לא תהיה מחוסרת עבודה. האיסור של פסק הדין הוא מאוד ספציפי. מזה תקופה הסוכנים כבר לא מוצגים בפרסומות שלנו כנהנתנים כפי שפסק הדין אוסר להציגם. החשש שלנו הוא לגבי מה יקרה הלאה. מה הדבר הבא שנציג בפרסומת ויעצבן את הסוכנים והם ידרשו שנסיר. צריך לייצר וודאות. פסק הדין אוסר עלינו להציג את הסוכנים כנהנתנים או כמאותגרים טכנולוגית אבל מה לגבי דברים אחרים? הרי הסוכנים נלחמים בנו מלחמת חורמה. חייבים לקבל כאן ודאות".

"גם מי שהתקין לי מזגנים ב-70 אלף שקל בבית זכה בנופש"

שיחת היום בחדר האוכל, בלובי ומחוץ לאולמות הדיונים בכנס הייתה פסק הדין שהדהים את השוק כולו. אחד הסוכנים אמר ל"כלכליסט": "אני לא מבין למה נכנסים דווקא בנו. בדיוק התקינו לי בבית מזגנים ב-70 אלף שקל ואז הבנתי שמי שמכר לי אותם זכה גם בנופש. זה קורה גם במטבחים ובעצם בכל ענף, אז למה דווקא אלינו מתנכלים?". אלא שהבעיה עם הסוכנים בפרט היא שהם משווקים לציבור מוצרי פנסיה שאמורים להבטיח את העתיד שלהם כפנסיונרים כאשר דמי הניהול שמשלמים החוסכים משפיעים מאד על גובה הקצבה הפנסיונית שלהם. קשה יותר לקבל בעין יפה פרס של טיסה מפנקת לחו"ל לסוכן שישווק מוצר פנסיוני ללקוח בדמי ניהול גבוהים.

עמלת הסוכנים נגזרת מגובה דמי הניהול שמשלם הלקוח. בשנים האחרונות, עד התערבות המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, חברות הביטוח תיגמלו סוכנים בטיסות ופרסים אם יצליחו לגייס לקוחות למוצרי פנסיה ובריאות בתמורה לדמי ניהול גבוהים. סיבה נוספת שסייעה לתדמית השלילית של הסוכנים היא שעד לפני כעשור הם שיווקו מוצרי ביטוחי מנהלים יקרים מאוד שכללו רכיבי ביטוח גבוהים ומיותרים (ביניהם פוליסות מסוג "עדיף") לציבור הרחב. פוליסות ביטוחי המנהלים הללו כללו דמי ניהול מאוד גבוהים ורכיב ביטוח מפני מוות גבוה מידי (30% מסך ההפקדות לעומת 5%-10% שנהוג היום – ר"ב) – מדובר בפוליסות שהסוכנים הרוויחו עליהן הרבה מאוד כסף וחלקם התעשרו בזכותן.

דורית סלינגר דורית סלינגר דורית סלינגר

שיווק ביטוחי מנהלים עם מקדם קצבה מובטח נאסר כליל החל משנת 2013. קודם לכן, בתחילת שנות ה-2000, נאסרו לשיווק הפוליסות עם רכיב הביטוח הגבוה והמיותר. אך ציבור גדול של חוסכים שעומדים לפני פרישה נותרו עם פנסיות נמוכות בגלל זה. חלק מהסוכנים היו משתמשים בעבר בשיטה שנקראת "טוויסטינג" – מכיוון שהיו זכאים לעמלות על מכירה רק במשך שלוש שנים ממועד המכירה הם היו נוהגים לשכנע לקוחות לעבור לפוליסה מתחרה לאחר מכן כדי לקבל שוב עמלות. גם נוהג זה כבר אינו מותר.

"ברור שיש נהנתנים ושרלטנים, אבל הם לא הרוב"

"אני מסכים שיש בעיה עם הפרסים והמתנות" אמר ל"כלכליסט" סוכן אחר. "אנחנו גם נגד הדבר הזה אבל זה לא משהו שאנחנו דוחפים לו אלא חברות הביטוח. אין לנו שום בעיה שזה ייפסק. הציגו אותנו באופן מבזה בפרסומת בעוד שלקחו טיפוס שהוא חריג והפכו אותו לדמות הקלאסית של סוכן ביטוח. ברור שיש נהנתנים ושרלטנים, אבל הם לא הרוב".

איציק עוז, מנכ"ל מנהלת ההסדרים הפנסיונים אגם לידרים מקבוצת הפניקס ומשיאני השכר שנכח בכנס התייחס אף הוא לפסיקה "אני מברך עליה. מה שביטוח ישיר עשו זה סוג של שיימינג. זה לא משנה באיזה מקצוע מדובר – מתחרה לא צריך לבזות מתחרה אחר אלא להציג את היתרונות שלו לעומת המתחרה. הקמפיין פגע מאד בתדמית הסוכנים שלא בצדק. זה לא אומר שלחברות ביטוח הישיר אין מקום. אבל זה כמו שאני אהיה נגד קמפיין הפוך נגד ביטוח ישיר שמציג אותה כמי שלא נותנת שירות. יש גבול עד כמה אפשר להשמיץ".

אודי כץ, צילום: בועז אופנהיים אודי כץ | צילום: בועז אופנהיים אודי כץ, צילום: בועז אופנהיים

אודי כץ, נשיא לשכת סוכני הביטוח הקודם שנכח אף הוא בכנס אמר "אני חושב שנגרם לנו עוול גדול מצד אגף שוק ההון והפיקוח על הביטוח. האגף שגה קשות כשלא התערב על מנת להגן על סוכני הביטוח. אני מאד פגוע מהפיקוח. הרי זכינו רק אחרי 4 שנים ובינתיים נגרם לנו נזק שלא בטוח שהוא הפיך".

ואמנם במפגש אקראי עם תיירים שהגיעו להתארח באילת ללא קשר לכנס הם התייחסו אף הם לתוצאות פסק הדין "זו פרסומת ממש מצחיקה. חבל שמורידים אותה. אני חושב שהיא בהחלט השפיעה על הציבור כי היא גרמה לו להיות יותר מודע בהיבט הצרכני ולדעת שלא תמיד דואגים לטובתו" אמר אחר מהם.

הסוכנים: "סער לא לוביסט. הוא לגמרי אובייקטיבי"

נוכח מפתיע שירד לאילת היה שר החינוך לשעבר גדעון סער ששימש אורח כבוד של הלשכה. לשכת סוכני הביטוח חשפה את הסיבה להגעתו בערב הגאלה שנערך לפתיחת הכנס כשהכריזה כי יעמוד בראש ועדה "ציבורית" שתבחן את עתיד ענף הביטוח וסוכני הביטוח לשנת 2030. סער נבחר כדמות שנתפשת כממלכתית במקום לבחור להעמיד בראש הוועדה דמות מתוך הלשכה כדי לתת לה נופך יותר ציבורי ואובייקטיבי. עם זאת הוא צפוי להנות משכר של עשרות אלפי שקלים רבים בשנה עבור עבודתו וכפועל יוצא כמובן גם מאהדת ציבור הסוכנים שמהווים לובי אלקטורלי חזק ומשמעותי, למקרה שיחליט לשוב בעתיד לזירה הפוליטית.

כאשר ניסו אתמול להציג את סער כ"לוביסט" של סוכני הביטוח ואת הוועדה כגוף שאמור לקדם יוזמות חקיקה לטובת ציבור הסוכנים, קם קול זעקה והלשכה דרשה להסיר את הפרסומים. סער עצמו סירב להתראיין בנושא. הוא בילה חלק משהותו בכנס בקומה ה-14 של מלון דן בטרקלין העסקים הצופה לים ונפגש בין היתר עם פעילי ליכוד וכן החליף דברים עם ח"כ דוד ביטן (ליכוד) שנכח בכנס.

גדעון סער, צילום: מוטי קמחי גדעון סער | צילום: מוטי קמחי גדעון סער, צילום: מוטי קמחי

בסביבתו של סער אמרו אתמול כי לצד תחומי העיסוק הרבים של סער, בין היתר היותו מרצה במכללה האקדמית אונו, יועץ למשרד עורכי הדין גרוס חודק ואחרים, הוא לקח על עצמו תפקיד נוסף ואין סיבה להתרגש מכך. בסביבתו מציינים כי הוועדה תשמע כל מי שירצה לפנות אליה בנפש חפצה וכי דיוניה יהיו פומביים וכי סער עשוי להגיע למסקנות שאינן עולות בקנה אחד דווקא עם טובת הסוכנים, וכי הוא לגמרי "אובייקטיבי". הוועדה אמורה להתייחס לאופן שבו ראוי לראות את עתיד ענף הביטוח בשני העשורים הקרובים ומה חלק הסוכן בעולם הביטוח העתידי. הוועדה אמורה לגבש אמנם המלצות בנושא אך מקורביו של סער מציינים כי בניגוד לאופן שהוצג לא הוא זה שיקדם אותם (תוך ניצול קשריו לכאורה בפוליטיקה) להפיכה לחוקים ותקנות.

סער התייחס גם לפסק הדין של שוקה ובירך עליו כשאמר כי "חופש הביטוח הוא לא חופש הביזוי". סער סירב לתת התייחסות נוספת לדעתו האישית בסוגיה. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מזגנים ב- 70 אלף שקל?
מתוך הכתבה: - "אחד הסוכנים אמר ל"כלכליסט": "אני לא מבין למה נכנסים דווקא בנו. בדיוק התקינו לי בבית מזגנים ב-70 אלף שקל ואז הבנתי שמי שמכר לי אותם זכה גם בנופש. זה קורה גם במטבחים ובעצם בכל ענף, אז למה דווקא אלינו מתנכלים?." מזגנים ב- 70 אלף שקל? כמה אנשים אתה מכיר (מלבד סוכני ביטוח נהנתנים...) שמשקיעים סכום כזה במיזוג אויר? להזכירך, מזגן עילי פשוט עולה כ-2,000 שקל וניתן להתקין אחד כזה בכל אחד מחדרי הבית.. מה בדיוק עשית בבית? בנית חדרי קירור? מקפיאים? מפעל בשר?
שוקה טל , פתח תקוה  |  15.04.16
לכל התגובות