אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנקשים עונים לתביעה של לאומי: "קרקס תקשורתי שנועד להקטין את הפסדי הבנק" צילום: סבר פלוצקר

הנקשים עונים לתביעה של לאומי: "קרקס תקשורתי שנועד להקטין את הפסדי הבנק"

הבנק חתם על הסכם למכירת מניות כלכלית ירושלים ששועבדו לו ותבע פיצויים של 172 מיליון שקל מהאחים לאחר שנסוגו מהעסקה. לטענתם, הבנק הסתיר מהם בור תזרימי של מאות מיליוני שקלים

13.04.2016, 20:39 | גולן חזני

כתב ההגנה שהגישו האחים נקש בתגובה לתביעה של בנק לאומי מרמז על מאבק יצרי הצפוי בבית המשפט. הנקשים חתמו על הסכם לרכישת השליטה בכלכלית ירושליםמידי הבנק אך נסוגו. לטענתם, הם נחשפו למידע מהותי על החברה שלא הסגיר הבנק ואפשר נסיגה מההסכם.

קראו עוד בכלכליסט

ללאומי שועבדו 28% ממניות כלכלית על ידי בעל השליטה הקודם אליעזר פישמן. הבנק חתם על הסכם למכירתן לג'ו, אבי ורפי נקש ב־350 מיליון שקל. בתקופת ההשלמה של העסקה נמלכו הנקשים בדעתם והבנק תבע פיצויים של 172 מיליון שקל.

"ערב פרסום דו"חות הרבעון השני של 2015 סבלה כלכלית מחסר תזרימי של מאות מיליוני שקלים. חסר זה הוסתר בשורה של תחזיות בלתי מבוססות לגבי מימוש נכסים, סכומי דיבידנדים מחברות־בנות והיקפי גיוס חוב.

הבנק היה חייב לדעת את המידע הזה בתוקף מעמדו כנושה מובטח מהותי, מתוקף הפיקוח ההדוק שהיה לו בחברה ומתוקף היותו הגורם שניהל את חדר המידע שנפתח לצורך מכירת מניותיה.

ג ג'ו נקש מימין ורפי נקש | צילום: סבר פלוצקר ג

הבנק היה, דה פקטו, בעל השליטה בכלכלית במשך שנים וחזקה עליו שהכיר את מצבה. אלא שלמרות זאת הבנק לא גילה את המידע, ואילו היה נודע, הרוכשים לא היו חותמים על הסכם", נטען בכתב ההגנה שהגישו עורכי הדין רון ברקמן, אלעד חן ורוני מזרחי ממשרד ברקמן וקסלר. לטענת הנקשים, "התביעה מקוממת ודמגוגית. תנאים מתלים לעסקה לא התקיימו ולפיכך היא מעולם לא הושלמה".

"טענותיהם של האחים נקש הזויות והן יופרכו על ידי הוכחות מוצקות בבית המשפט", נמסר מלאומי. "התנהלותם העסקית בפרשה שערורייתית, של מי שאינם מכבדים הסכמים, וכדי לתמוך בעמדתם הם מעלים בדיעבד טענות שווא שסותרות טענות קודמות שלהם".

הנקשים ציינו תנאי מתלה מהותי שלא התמלא בעסקה. מדובר בהסכמה בכתב של קיבוץ יקום, שותף בחברה־בת של כלכלית, כי לא יממש זכויות בעקבות שינוי השליטה בכלכלית.

לטענתם, הקיבוץ התעקש כי יממש את זכויותיו באופן שלא אפשר את קיום התנאי המתלה.עוד נטען כי "עתירת הבנק והקרקס התקשורתי שהוא יוצר סביב הפרשה זה כמה חודשים נועדו להפעיל על קבוצת נקש לחץ פסול ולנסות להקטין אגב כך את הפסדיו (הנטענים) של הבנק בכלכלית".

על פי כתב ההגנה, "במשך שנים הבנק הנשים את כלכלית ואת פישמן כדי לשרת אינטרסים שלו, והכל על גבם של נושי כלכלית.

המטרה היתה, בין היתר, לאפשר לפישמן ובני משפחתו למשוך דיבידנדים ודמי ניהול בסכומי עתק ולגלגל באמצעותם את חובם הפרטי לבנק; להימנע מהליכי חדלות פירעון של פישמן שהיה בהם כדי להשפיע על אינטרסים של הבנק; לאפשר לכלכלית לגייס בשוק ההון ולשפר את כרית הביטחון של הבנק; ולאפשר את מכירתה כעסק חי, תוך הסתרת מצבה האמיתי, ובכך ולהציל ולו חלק מחובות העתק של קבוצת פישמן לבנק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות