אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ דחה את עתירת יש עתיד: נתניהו יכול להמשיך ולהחזיק תיקים נוספים צילום: חיים הורנשטיין

בג"ץ דחה את עתירת יש עתיד: נתניהו יכול להמשיך ולהחזיק תיקים נוספים

על פי פסק הדין, ראש הממשלה יוכל להחזיק בתיקים ובמשרדים שבהם הוא מכהן גם כשר חוץ, כלכלה, תקשורת ושיתוף פעולה אזורי. יש עתיד: "אנחנו מכבדים את החלטת בג"ץ, עם זאת אזרחי ישראל צריכים להחליט האם לדעתם ראש הממשלה יכול למלא את כל התפקידים האלה ביחד ולתת להם את השירות המגיע להם"

13.04.2016, 20:52 | משה גורלי

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול להמשיך ולהחזיק בתיקים ובמשרדים שבהם הוא מכהן גם כשר חוץ, כלכלה, תקשורת ושיתוף פעולה אזורי. כך עולה מפסיקת בג"ץ הערב שדחתה את עתירת "יש עתיד". פסק הדין הוא המשך והשלמה לפסק הדין הקודם שבו נאסר על סגן השר יעקב ליצמן לשמש להפעיל את סמכויות שר הבריאות. חלקה הראשון של העתירה התקבלה והערב נדחה חלקה השני.

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור כתבה את פסק הדין העיקרי והצטרפו אליה השופטים אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן, וניל הנדל. השופט חנן מלצר, בדעת מיעוט, קבע שראש ממשלה אינו יכול לכהן כשר.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו. מחזיק עוד 4 תיקים, צילום: אלכס קולומויסקי   נתניהו. מחזיק עוד 4 תיקים | צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו. מחזיק עוד 4 תיקים, צילום: אלכס קולומויסקי

המחלוקת נסבה סביב פרשנות חוק-יסוד: הממשלה. חוק היסוד שותק באשר לסמכותו של ראש הממשלה לכהן בנוסף כשר הממונה על משרד. לשיטתה של נאור "שתיקת חוק היסוד אינה מהווה הסדר שלילי חוקתי, אלא השתמעות חוקתית חיובית. בשתיקתו, לא ביקש חוק היסוד הנוכחי לשלול את סמכותו של ראש הממשלה לכהן במקביל כשר".

מלצר סבר שמדובר שהשתיקה משמעה "הסדר שלילי", כלומר איסור לשמש כשר. מכוח החוק כתב מלצר, ראש הממשלה הוא המנצח על "תזמורת השרים" ולא אחד הנגנים. בין היתר, בגלל העומס המוטל עליו "והצורך להבטיח את ה"ניטרליות" שלו ביחס לשרים ולמשרדים, כדי שלא ייקלע לניגוד עניינים מוסדי פוסל".

השופטים הנדל וג'ובראן ביקשו שלא להכריע בנושא מספר המשרדים שיכול ראש הממשלה להחזיק, כיוון שהעתירה התמקדה בסמכות של ראש הממשלה לכהן כשר הממונה על משרד, בנוסף לכהונתו כראש הממשלה, ולא בסבירות מינויו כשר של מספר משרדי ממשלה. עם זאת גם הם סבורים שהיקף השימוש בסמכות זו יתכן ועשוי להצדיק התערבות של בית המשפט בעתיד.

מיש עתיד נמסר בתגובה: "אנחנו מכבדים את החלטת בג"ץ ומקבלים אותה גם כשהוא פוסק כנגדנו. במישור המשפטי והחוקתי, זהו סוף פסוק. במישור הפוליטי, אזרחי ישראל צריכים להחליט בעצמם האם זה מצב עניינים סביר בעיניהם שאין למדינה שר חוץ, שר כלכלה, שר תקשורת ושר לשיתוף פעולה אזורי והאם לדעתם ראש הממשלה יכול למלא את כל התפקידים האלה ביחד ולתת להם את השירות המגיע להם".

את יש עתיד ייצגו עוה"ד גיא בוסי ורונן אביאני. את המדינה: עו"הד שרון רוטשנקר ויונתן ברמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות