אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ים של חשמל

חברת "אקו וייב פאוור" המייצרת חשמל מאנרגיית גלי הים, החלה להפעיל תחנת כוח שמספקת חשמל בגיברלטר. המערכת שלה מנצלת תשתיות חוף קיימות ויכולה להפיק חשמל מגלים שגובהם בין 60 ס"מ ל-7 מטרים

15.04.2016, 10:53 | עוזי בלומר

לפני שבועיים החלה חברת אקו וייב פאוור הישראלית שעוסקת בייצור חשמל מאנרגיית גלי הים, למכור חשמל שהיא מייצרת בחופי גיברלטר לחברת החשמל המקומית. הסכם ייצור החשמל, שנחתם ב-2014, זכה בנובמבר 2015 למימון של 30% מהאיחוד האירופי, וכעת הושלמה הקמת שלב א' שלו. בסוף התהליך אמורה תחנת הכוח של החברה לספק לגיברלטר 5 מגה וואט חשמל, שהם כ-15% מצריכת החשמל של הטריטוריה הבריטית, שנמצאת בנקודת המפגש בין הים התיכון והאוקיינוס האטלנטי.

מספר חברות בעולם עוסקות בהפקת אנרגיה מגלי ים, אולם רובן מנסות לנצל את אנרגיית הגלים בעומק הים, מקום בו קשה ויקר להקים תשתיות ייצור חשמל. אקו וייב פאוור מנצלת תשתיות חוף קיימות, כמו רציפים ושוברי גלים, כדי לבנות מערכות מצופים שתנועתם מתורגמת לייצור חשמל. המערכת מסוגלת להפיק חשמל מגלים שגובהם בין 60 ס"מ ל-7 מטרים, ובשעת סערה ניתן לקפל את המצופים כדי שלא ייפגעו מהגלים החזקים.

המצופים של אקו וייב פאוור לניצול אנרגיית גלי הים לייצור חשמל המצופים של אקו וייב פאוור לניצול אנרגיית גלי הים לייצור חשמל המצופים של אקו וייב פאוור לניצול אנרגיית גלי הים לייצור חשמל

אקו וייב פאוור נוסדה ב-2011 ע"י היזמים אינה ברוורמן ודיוויד לב הקנדי. בשנת 2011 ביצעה החברה ניסויים בבריכת הגלים של המכון ההידרו-אלקטרי בקייב אוקראינה, ובאפריל 2012 התקינה תחנת ניסוי ראשונה של 10 קילוואט בחצי האי קרים. במאי 2013 חתמה החברה הסכם השקעה להקמת חברה שתייצר 50 מגה וואט חשמל בסין, ובמרץ 2014 הקימה מעבדת ניסוי והדגמה בנמל יפו.

באוגוסט 2015 השקיעה קרן ההשקעות הקנדית "פירוולי" 2 מיליון דולר בחברה, וחודש לאחר מכן קיבלה החברה הכרה של "מתקן חלוץ" מהמדענית הראשית של משרד האנרגיה ד"ר ברכה חלף. זהו שלב בדרך בה רשות החשמל תקבע לראשונה את תעריפי ייצור החשמל מגלי הים, והחברה תוכל למכור חשמל לחברת החשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ניתן לרתום את אנרגיית הגלים בצורות שונות אך צריך מימון מדינה לכך
אנרגיית הגלים קיימת, עובדה. הגלים אוצרים בתוכם אנרגיה אין סופית הניתנת לניצול עד קץ הדורות והיא איננה מתכלה... השאלה איננה אם ניתן להפיק מתנועת הגלים חשמל. השאלה שעליה אין עדיין תשובה טובה היא מה הפתרון הנכון לעשות זאת באופן שייתן יתרון כלכלי על פני הפתרונות האחרים הקיימים היום. כדי לרתום את האנרגיה הזאת בצורה יעילה ונכונה יש לבצע מספר פיילוטים שעלותם איננה קטנה ליחיד או לחברה עיסקית אך במושגים של תקציב המדינה היא זניחה. אני (וכל ממציא אחר בעל גישה טכנולוגית) יכול להעלות על דעתי מגוון רחב של שיטות שתוכלנה להפוך את תנועת הגלים לאנרגיה חשמלית . לצערי רק ניסויים בקנה מידה גדול יוכלו לתת מענה לשאלות שונות הקשורות בעיקר ליכולת לתחזק באופן כלכלי מערכות מורכבות הפועלות לאורך שנים רבות בסביבת מי ים ונמצאות תחת מאמצים מכניים הפועלים מכיוונים שונים ובעומסים בלתי צפויים. אחד הפתרונות הפשוטים שיגרמו ליזמים רבים להיכנס למרוץ להפקת אנרגיה מתנועת הגלים הוא סבסוד ממשלתי מובטח לאורך עשרים - שלושים שנה ובצד זה הקצאת קטע חוף מתאים לצורך הקמתו של המיזם. קשה לי , על כל הצער שבדבר, לראות את שר האנרגיה הנוכחי נרתם לפרויקט כזה ומצליח לשכנע את חבריו בממשלה בדבר נחיצותו.
אמיר מהנדס  |  17.04.16
לכל התגובות