אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נגיד הבנק של איראן מזהיר: אם לא יינתנו הקלות לבנקים במדינה - הסכם הגרעין בסכנה צילום: אי פי איי

נגיד הבנק של איראן מזהיר: אם לא יינתנו הקלות לבנקים במדינה - הסכם הגרעין בסכנה

בביקור נדיר בוושינגטון דרש הנגיד האיראני ווליאללה סייף מממשל אובמה לנקוט ביותר פעולות כדי להקל על הבנקים באיראן לבצע עסקאות ברחבי העולם

16.04.2016, 09:45 | שירות כלכליסט

נגיד הבנק המרכזי של איראן ווליאללה סייף, המקיים ביקור נדיר בוושינגטון, דורש כי ממשל אובמה ינקוט ביותר פעולות כדי להקל על הבנקים במדינה לבצע עסקאות ברחבי העולם. הוא מזהיר כי עתידו של הסכם הגרעין שהושג בשנה שעברה יעמוד בסכנה אם ארה"ב לא תפעל בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

מאז נכנס ההסכם לתוקף בינואר, הבנקים האיראניים לא הצליחו לאשר העברות כספים בינלאומיות. איראן נתקלה גם במכשולים בניסיון להפשיר עשרות מיליארדי דולרים בהכנסות מנפט שהופקדו בחשבונות מחוץ למדינה, שהוקפאו בעקבות הטלת הסנקציות. הבעיות מעכבות את ההטבות הכלכליות הגדולות שהממשלה באיראן קיוותה להשיג בעקבות ההסכם עם מעצמות המערב. "עליהם לעשות כל מה שנחוץ כדי לכבד את ההתחייבויות שלהם", אמר הנגיד סייף במסגרת מצגת בת 90 דקות שהעביר בפסגת קרן המטבע והבנק העולמי, שמתקיימת בסוף השבוע בוושינגטון. "אחרת, ההסכם האיראני יתפרק, מכיוון שלא יעמוד בתנאים שלו עצמו". 

נשיא איראן חסן רוחאני אחרי הבחירות בפברואר 2016, צילום: רויטרס נשיא איראן חסן רוחאני אחרי הבחירות בפברואר 2016 | צילום: רויטרס נשיא איראן חסן רוחאני אחרי הבחירות בפברואר 2016, צילום: רויטרס

בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי סייף אמר את הדברים יום לאחר פגישה אישית עם שר האוצר האמריקאי ג'ק לו, שבה דרשה איראן הקלה נוספת בסנקציות. על אף הסרת מרבית הסנקציות, משרד האוצר האמריקאי עדיין אוסר על איראן להשתמש במערכת הפיננסית האמריקאית או בדולר. "אנחנו רוצים ששני הצדדים של ההסכם, בייחוד ארה"ב, ינקטו בצעדים הנחוצים כדי להסיר את המכשולים", הדגיש סייף. מהבית הלבן נמסר בתגובה כי ארה"ב מצייתת לתנאי ההסכם.

ביקורו של סייף עורר ביקורת בקרב חברי הקונגרס הרפובליקאים, שטענו כי אסור היה לבית הלבן לאפשר לסייף, שניהל בנקים שהוטלו עליהם סנקציות בשל המעורבות בתכנית הגרעין האיראנית ונחשדו כמממנים ארגוני טרור, להגיע לוושינגטון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות