אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה מחפש דודי ויסמן בסונול? צילומים: עמית שעל ואוראל כהן

מה מחפש דודי ויסמן בסונול?

דודי ויסמן קונה חברה שתלויה בבזן לרכישת רוב הדלקים שלה ומעליה מרחף חוק משק הדלק, שצפוי להגביר את התחרות. גם במבט קדימה, בעולם הבא של האנרגיה - הגז הטבעי - אין לה שום אחיזה

17.04.2016, 08:30 | ליאור גוטמן

לרכישה של סונול על ידי דודי ויסמן מצפה משוכה - האישורים הרגולטוריים. סונול, כמו שאר חברות הדלק הגדולות, מחויבת בהחזקת מלאי דלקים לחירום הן עבור כלי רכב אזרחיים והן עבור כלי רכב צבאיים. לכן פרט לממונה על ההגבלים העסקיים, גם משרד האנרגיה יצטרך לתת את דעתו בעניין.

קראו עוד בכלכליסט

 

כבר בעוד חודשיים מתכוון המשרד להוביל, אחרי עיכוב של יותר מעשור, את "חוק משק הדלק". החוק אמור לפתוח את שוק הדלק לתחרות ולהפחית את עלויות האנרגיה עבור הצרכן הקטן. עד היום החזיקו את שוק התדלוק בעיקר ארבע שחקניות - פז, דלק, סונול ודור אלון, שיחדיו אוחזות בקרוב ל־90% ממשק הדלק. משרד האנרגיה רוצה לפתוח את הענף לתחרות גדולה יותר. המהלך שהוא יוזם כולל ביטול תחנות דלק קיימות, פתיחת תחנות חדשות על ידי מתחרים, העלאת המס על הובלת דלק וניפוקו לצרכנים והגבלת תקופת הזמן לאחזקת תחנת דלק.

בשימוע שנערך במרץ 2014 הזהירה סונול את משרד האנרגיה שאם ייצא לפועל, החוק יחתוך את הרווח הנקי שלה ב־10%-5%. למזלן של סונול ושל יתר החברות, הממשלה התחלפה ודבר לא קרה, עד עכשיו.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

מאז הפיצול של בתי הזיקוק ב־2007, סונול כבולה לרכישת רוב הדלקים שלה ממשפחת עופר, בעלי בזן. ניסיונות שונים לייבא עצמאית דלקים התגלו כלא כדאיים כלכלית. וכך, בתחום הדלקים ויסמן נשאר תלוי במידה גבוהה בבית הזיקוק החיפאי.

אם לא די בכך, סונול היא היחידה מבין ארבע חברות הדלק הגדולות שאין לה מנועי צמיחה עתידיים בתחום האנרגיה. כמו כולן, היא מוכרת בנזין וסולר, אבל הרווח ממכירת בנזין מפוקח נמוכה ביחס למחזור. בנוסף סונול מחזיקה את רשת תחנות הקמעונאות SO GOOD, אולם ויסמן לא יכול לבנות על החדרת ליין ממתקים חדש למגוון כמחולל רווח.

כך, סונול היא החברה היחידה שנשארת ב"עולם הדלקים הישן". אין לה גישה ישירה לעולם הבא של הדלקים - הגז הטבעי. לפז יש שתי תחנות כוח (ושלישית בתהליכי תכנון בנייה) וכן רישיון שיווק רשמי לגז טבעי למפעלים או לתחבורה. לדלק יש את בעל השליטה יצחק תשובה, שמחזיק גם בנתח ממאגרי הגז, וברשותה פרויקט לתדלוק מכונית בגז טבעי. דור אלון מחזיקה 4% (באמצעות דור גז שבשליטת דור אלון) במאגר תמר, והיא מקימה בזרוע אחרת שלה תחנות כוח פרטיות.

המבחן הגדול של ויסמן הוא להשאיר את סונול רלבנטית לקראת העשור הבא. אחרת, כל מה שיוותר לו הוא לממש את הנדל"ן של החברה שיישאר בידיו ולבדוק מפעם לפעם כמה ופלים יש בחנות הנוחות ליד הקופה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות