אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש: USG תוכל לשמש כזירת מסחר לאלגו טריידינג בתנאים מגבילים צילום: אוראל כהן

ביהמ"ש: USG תוכל לשמש כזירת מסחר לאלגו טריידינג בתנאים מגבילים

השופטת רות רונן קבעה כי עד אשר תוכרע עתירת החברה נגד החלטת רשות ני"ע לאסור עליה להציע פעילות מסחר רובוטית, תוכל USG להמשיך לשמש כזירת מסחר בתחום. עם זאת ייאסר עליה לפרסם, לשווק ולקדם תוכנת מסחר רובוטית מטעמה בתקופת הביניים

17.04.2016, 12:12 | תומר גנון

שופטת המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, רות רונן, נעתרה ביום חמישי באופן חלקי לבקשה לצו מניעה זמני שהגישה חברת USG קפיטל נגד החלטת רשות ני"ע לאסור עליה להציע שירותי מסחר רובוטי (אלגו טריידינג), וזאת משום שאין לה רישיון ניהול תיקים. השופטת קבעה כי USG תוכל להמשיך לשמש בשלב זה כזירה למסחר רובוטי, אולם לא תוכל לפרסם, לשווק ולקדם תוכנה מטעמה.

קראו עוד בכלכליסט

רונן נתנה בהחלטתה תוקף למספר הסכמות בין הצדדים, והכריעה בכמה מחלוקות בעצמה. משמעות ההחלטה היא שבתקופת הביניים החברה, שבשליטת תומר סיני, תוכל להמשיך לתת שירות ללקוחות העבר שלה, אולם תוגבל בשיווק, הפצה ופרסום השירות עבור לקוחות חדשים. זאת עד אשר תינתן החלטה בעתירה שהוגשה. ברמה המעשית, מי שירצה בתקופת הביניים להשתמש בתוכנה רובוטית למסחר באמצעות זירת הסוחר של USG, יהיה רשאי לעשות זאת באמצעות תוכנה מטעמו.

את העתירה המינהלית נגד החלטת הרשות הגישה USG קפיטל, באמצעות משרד מ.פירון, לפני כשלושה חודשים. לחברה יש פעילות מגוונת בתחום ההשקעות, למשל בתחום הפורקס, שבו ביקשה לקבל מהרשות רישיון לניהול זירת סוחר.

על פי תגובת הרשות לעתירה, לחברה הייתה פעילות נוספת של אלגו טריידינג. הרשות דרשה מהחברה להפסיק פעילות זו, משום שהיא מחייבת לשיטתה ברישיון ניהול תיקים שאין ל-USG. כאמור, החברה עתרה נגד ההחלטה וטענה שניהול כספי לקוחות באמצעות תוכנת מחשב ולא באופן "ידני", אינה חייבת ברישיון ניהול תיקים כדין.

"לא רק שלעמדת הרשות החברה מפרה את הדין", כתבה הרשות בתגובתה, "אלא שהתוצאות המעשיות של הפרה זו מתבטאות בהפסדים עצומים שנגרמים ללקוחותיה באופן שיטתי וצפוי מראש. חברה אינה יכולה להציע ללקוחותיה שירותי ניהול תיקים באמצעות תוכנה שמחליפה את שיקול דעתם בנוגע לביצוע עסקאות, ולאחר מכן 'להתחבא' מאחורי הטענה כי מדובר ב'קופסא שחורה' אוטומטית שהיא אינה מודעת לדרך פעולתה".

מסחר בבורסה, צילום: יריב כץ מסחר בבורסה | צילום: יריב כץ מסחר בבורסה, צילום: יריב כץ

USG דחתה את טענת הרשות, והצדדים דנו במתווה זמני לפעילות עד הכרעה בעתירה. השופטת רונן הכריעה ביום חמישי במספר מחלוקות שהיו ביו הצדדים לעניין זה. כך למשל קבעה רונן שבתקופת הביניים החברה לא תוכל לפרסם את שמות האתרים בהם ניתן לרכוש תוכנות למסחר רובוטי הקיימות בשוק. עם זאת, רונן התירה לחברה לספק מידע כזה ללקוח שיפנה אליה באופן פרטני.

נושא נוסף שבו הכריעה רונן הוא לגבי הדרכת לקוח על תוכנת המסחר. הרשות טענה כי מתן הדרכה אינו מתיישב עם היותו של השירות עצמאי. לגישתה, על החברה להימנע מכל אינטראקציה עם הלקוח בנושא שימוש בתוכנת המסחר, למעט תמיכה טכנית. רונן קיבלה את עמדת הרשות וקבעה כי "ההדרכה (תשואה על נכס מסוים על פני התשואה המקובלת) עלולה 'לזלוג' לנושאים של ייעוץ השקעות, ולכן אין מקום להתיר אותה. החברה תהיה רשאית לתת ללקוח תמיכה טכנית ביחס לחיבור התוכנה למערכת המסחר בלבד".

בסוגיית לקוחות העבר, רונן קיבלה את עמדת החברה. "התנאים שיוטלו על המבקשת נועדו לצמצם את הנזקים שהרשות חוששת מפניהם ביחס להמשך הפעילות של החברה בעתיד", כתבה רונן. "איני סבורה לכן כי יש הצדקה לקשור בין התנאים לבין האופן שבו יש להתייחס לפעילות המבקשת בעבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות