אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוד ביטן ישמש בורר בין משה גפני למשרד האוצר על חוק קופות הגמל צילום: עומר מסינגר

דוד ביטן ישמש בורר בין משה גפני למשרד האוצר על חוק קופות הגמל

בימים הקרובים תתקיים פגישה בין גפני, ביטן וסגן שר האוצר יצחק כהן בניסיון להפשיר את המתיחות המתמשכת בין יו"ר ועדת הכספים לאוצר ולקדם את החוק שאמור להעניק הטבות לחוסכים לפנסיה

18.04.2016, 07:05 | רוני זינגר

יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן ישמש בורר בין יו"ר ועדת הכספים משה גפני למשרד האוצר בניסיון להגיע לפשרות סביב הצעת חוק קופות הגמל החדשה, כך נודע ל"כלכליסט".

בשבוע האחרון של מושב החורף קיימה ועדת הכספים דיון בנוגע להצעת החוק שמקדם במרץ האוצר, ובפרט סגן שר האוצר יצחק כהן, בנוגע לאישור קופת הגמל החדשה, שתהיה למעשה מוצר חיסכון נוסף לגיל הפרישה. אם החיסכון ייצבר עד לגיל פרישה יינתנו לעמית הטבות מס - מס רווחי הון וקצבת פנסיה פטורה ממס.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שבימים אלה מתקיימת מלחמת גרסאות בנוגע לחוק; מצד אחד מואשם גפני כמי ש"תוקע את החוק" כשאינו מחזיר אותו לוועדת הכנסת, ומצד אחר נטען כלפי ביטן שהוא אינו מעוניין לקבל את החוק בחזרה לוועדת הכנסת כדי שלא להצטייר כ"חותמת גומי" כשיעביר את החוק לטיפול בוועדה אחרת, נוחה יותר למשרד האוצר.

היום או מחר (המועד טרם נקבע סופית) תתקיים פגישה בין ביטן, גפני וסגן שר האוצר כהן בניסיון להגיע להבנות ולהעביר את החוק עוד בפגרה - "כי זה חוק חשוב לעם ישראל וחבל שזה נגרר כל כך הרבה זמן", אמר כהן.

ח"כ משה גפני, צילום: עומר מסינגר ח"כ משה גפני | צילום: עומר מסינגר ח"כ משה גפני, צילום: עומר מסינגר

מי תהיה הוועדה שתטפל

המחלוקות על הצעת החוק החלו בוועדת הכנסת סביב השאלה איזו ועדה תטפל בהצעה. האוצר היה מעוניין להעביר את ההצעה לטיפול ועדת הרפורמות, ואילו יו"ר גפני טען בתוקף כי הנושא שייך לתחום העיסוק של הוועדה שלו וכעס שהאוצר מפקיע מטיפולו נושאים שהם "ליבת עבודת הוועדה", והצליח לשכנע בסופו של דבר את יו"ר ועדת הכנסת וחבריה שהחוק יועבר לטיפולו. עם זאת, העברת החוק לטיפול ועדת הכספים לוותה בהתניה שגפני יעביר את החוק וכל שינוי שיערוך בו יהיה בתיאום עם האוצר. ההתניה ניתנה כיוון שבאוצר למודי ניסיון מול גפני ויודעים כי מדובר ביו״ר ועדה דעתן שנוהג לערוך שינויים והתאמות בהצעות חוק בהן הוא מטפל.

אלא שבדיון הראשון שהתקיים בוועדת הכספים בסוף חודש מרץ התברר שגפני לא מקבל את הצעת החוק כפי שהיא, ואף שנראה היה כי האוצר מוכן לדון בשינויים שונים שהנוכחים ביקשו לקדם, גפני עצר בשלב מסוים את הישיבה והודיע כי הוא מוותר על המשך קידום הצעת החוק וכי יחזיר אותה לוועדת הכנסת. כך נידונה הוועדה להמתין בימי הפגרה של הכנסת.

אלא שגורמים בכנסת מספרים כי גם בימי הפגרה גפני לא החזיר את הצעת החוק לוועדת הכנסת, אלא המשיך להחזיק בה. לעניין נדרש גם יועמ"ש הכנסת אייל ינון שהתבקש להכריע האם יכול גפני להכניס שינויים בהצעת החוק למרות שהתבקש וגם הסכים שלא לעשות בו שינויים, והסכים לקדם את החוק במהירות.

"גפני מחזיק את החוק"

בוועדת הכספים טענו כי גפני באמת ויתר על קידום הצעת החוק, אלא שוועדות אחרות לא "מושכות" אותו כי הן מבינות שאז הדבר ייראה כחותמת גומי עבור האוצר. מנגד טוען יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן כי המצב הפוך וכי "גפני מחזיק את החוק אצלו והוא מתעכב בגלל הוויכוחים בין ועדת הכספים לאוצר. לכן אמרתי שאני מוכן להיות הבורר של החוק הזה, בגלל התנגשויות שלא קשורות לחוק עצמו והציבור תקוע באמצע. סיכמנו שנשב, גפני, סגן השר כהן ואני ונכניס בהצעת החוק שינויים שמתאימים לכולם״, אמר ביטן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות