אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנועת המושבים הכריזה על הסכם שלא היה בענף הביצים צילום: יחצ

תנועת המושבים הכריזה על הסכם שלא היה בענף הביצים

מזכ"ל תנועת המושבים בישר על הסכמה עם משרדי האוצר והחקלאות הכוללת את הארכת חוק הגליל ב־15 שנה ומענקים של מאות אלפי שקלים לכל חקלאי לשדרוג הלולים. אלא שבמשרדי האוצר והחקלאות טוענים כי יש רק הסכמה להיכנס למו"מ

17.04.2016, 23:04 | שאול אמסטרדמסקי

מזכ"ל תנועת המושבים מאיר צור הזדרז לצאת היום בהודעות פומפוזיות לעיתונות כאילו משרדי האוצר והחקלאות הגיעו להסכם מול החקלאים בנוגע לעתיד ענף הביצים הישראלי. ההודעה לעיתונות שהפיצה תנועת המושבים פירטה שורה של סעיפים שנסגרו לכאורה בהסכם בין החקלאים לבין משרדי הממשלה, לרבות הארכת חוק הגליל ב־15 שנה ומתן מענקים של מאות אלפי שקלים לכל חקלאי לשדרוג הלולים. סעיפים שיש להם משמעויות כספיות כבדות לתקציב המדינה. בתמורה התחייבו הלולנים להפחתה של 6 אגורות במחיר כל ביצה במהלך מדורג שיימשך שמונה שנים.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שבדיקת "כלכליסט" הן מול משרד החקלאות והן מול משרד האוצר העלתה אתמול כי הצדדים רחוקים מלהגיע להסכמות בנושא. במשרד החקלאות התנערו מההודעה של תנועת המושבים, ובמשרד האוצר דחו אותה על הסף. יתר על כן, אף נציג של משרד האוצר או של שר האוצר לא נכח באותו משא ומתן לילי שהחקלאים דיווחו עליו. מתברר כי אין הסכם, בוודאי לא על סעיפים ספציפיים, וכי יש רק הסכמה להיכנס למשא ומתן.  

שר החקלאות אורי אריאל שר החקלאות אורי אריאל שר החקלאות אורי אריאל

העלות הכוללת של הסעיפים שהחקלאים כללו בהודעה לעיתונות מגיעה לכ־2 מיליארד שקל, ואין שום דרך פורמלית לקבל החלטה על כך למעט בממשלה עצמה. בוודאי לא במשא ומתן לילי שכונס בהתראה קצרה, שהגורם הממשלתי הבכיר ביותר שנכח בו היה מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו.

העלות השנתית של חוק הגליל לבדו — זה שמספק סובסידיה חודשית קבועה ליצרני הביצים — מגיעה ל־100 מיליון שקל בשנה, ש־60 מיליון שקל מתוכם עבור יצרני הביצים.

הארכת החוק הזה ב־15 שנה, כפי שנכתב בהודעה לעיתונות, תעלה כ־1.5 מיליארד שקל. ההחלטה על מהלך כזה לא יכולה להתקבל ללא מעורבות נציגי משרד האוצר ואנשיו של שר האוצר, וללא החלטתה של הממשלה כולה.

מתנועת המושבים לא התקבלה תגובה עד סגירת הגיליון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות