אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוב בקונגרס של ברזיל להדחת הנשיאה דילמה רוסף; ההכרעה עוברת לסנאט צילום: רויטרס

רוב בקונגרס של ברזיל להדחת הנשיאה דילמה רוסף; ההכרעה עוברת לסנאט

בתום הצבעה לילית ארוכה, 367 הצביעו בעד הדחתה של רוסף לעומת 137 שהתנגדו. בעוד שהאופוזיציה חגגה את ההישג, רוסף ותומכיה טוענים כי מדובר בניסיון הפיכה. בסנאט מספיק רוב רגיל להדחה

18.04.2016, 10:37 | שירות כלכליסט
תהליך ההדחה של נשיאת ברזיל נמשך, זאת לאחר שבלילה הפסידה דילמה רוסף בהצבעה קריטית בבית התחתון של הפרלמנט. ההצבעה נמשכה שש שעות והסתיימה בתוצאה של 367 בעד הדחה 137, נגד, ו-13 נמנעו. בעוד שהאופוזיציה חגגה את ההישג, כולל מחוקק אחד שאפילו פיזר קונפטי על רצפת בית הפרלמנט, רוסף ותומכיה טוענים כי מדובר בניסיון הפיכה.

ההצבעה אף שודרה בשידור חי בטלוויזיה במדינה, ואלפי אנשים יצאו לרחובות להביע תמיכה ברוסף או בתהליך ההדחה. בברזיליה הקימה המשטרה מחסום באורך קילומטר שהפריד בין המפגינים נגד הממשלה והתומכים של רוסף, שהתאספו כולם מול בניין הפרלמנט.

קראו עוד בכלכליסט

דילמה רוסף, בימים טובים יותר, צילום: אימג דילמה רוסף, בימים טובים יותר | צילום: אימג'בנק, Gettyimages דילמה רוסף, בימים טובים יותר, צילום: אימג

כעת שהיריבים של רוסף השיגו את הרוב הנדרש של שני שלישים, יעבור הליך ההדחה להצבעה בסנאט, שם מספיק רוב רגיל. אם אכן יצביעו המחוקקים בעד הדחת רוסף, יעמדו לרשותה 180 להגן על עצמה. במקרה זה רוסף תושעה כבר בתחילת מאי, כשלושה חודשים לפני פתיחת האולימפיאדה בריו דה ז'נירו.

רוסף (68), בת טיפוחיו של הנשיא הפופולארי לואיס אינסיו "לולה" דה סילבה, נבחרה רק לפני פחות משנתיים לכהונה שנייה, אך שיעור התמיכה בה נפל בתקופה האחרונה לשפל של 10%. רוסף מואשמת כי כיסתה גירעונות בתקציב עם כספים של הבנקים הממשלתיים, והסתירה את הבעיות על מנת לזכות שוב בבחירות ב-2014. עם זאת, המחוקקים אמש שנאמו בפרלמנט התמקדו דווקא בשחיתות הפושה ובבעיות הכלכליות. ברזיל נמצאת בעיצומו של המשבר הכלכלי החמור ביותר שלה מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת, זאת בנוסף למגיפת זיקה שממשיכה להתפשט ולשערוריית השחיתות הנרחבת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות