אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותר לפרסום: מנהרה התקפית של חמאס נחשפה בשטח ישראל צילום: אי פי אי

הותר לפרסום: מנהרה התקפית של חמאס נחשפה בשטח ישראל

מבצע צוק איתן נועד להסיר את איום המנהרות, אבל פחות משנתיים אחריו - מתגלה חלק מהמציאות המדאיגה. צה"ל איתר בעזרת אמצעים טכנולוגיים מיוחדים את הפיר בשטחי מועצת אשכול, הפעילות המבצעית להשמדת המנהרה נמשכה כשבועיים. במערכת הביטחון מעריכים: חמאס לא אמר את המילה האחרונה

18.04.2016, 10:34 | ynet
מנהרת טרור של חמאס – בתוך שטח ישראל. הבוקר (ב') הותר לפרסם כי קרוב לשנתיים מאז סיום מבצע צוק איתן, הצליחו כוחות צה"ל ובעזרת אמצעים טכנולוגיים לאתר מנהרה התקפית שנחפרה לפי רוב ההערכות אחרי סבב הלחימה האחרון, וחצתה את הגדר לאל מרחב עוטף עזה. 

הפיר התגלה בשטח ישראל כמה עשרות מטרים מגדר הגבול מאזור מרכז רצועת עזה, באזור השייך למועצה האזורית אשכול, אך לא בסמיכות ממשית ליישובים. לפי ההערכות במערכת הביטחון, המנהרה יועדה לשמש ביום פקודה לפיגוע אסטרטגי שיכלול החדרה של עשרות לוחמי היחידה המובחרת של חמאס – "נוחבה".

המנהרה נחשפה לפני כשבועיים, ומאז נערכה במרחב הפתוח שבין כיסופים לכרם שלום פעילות מבצעית נרחבת של כוחות הנדסה ולוחמים מיחידות מיוחדות של צה"ל כדי להשמידה. הפעילות התרחשה משני צדי הגבול, והפלסטינים בעזה דיווחו על אודותיה, אך חמאס נמנע מלהפעיל את המנהרה או לנקוט צעד התקפי אחר נגד צה"ל. זאת חרף הערכות בישראל שלפיהן חמאס ידע בימים האחרונים שצה"ל חשף וסיכל את המנהרה.

 

בתחילת העבודות ביקרו בשטח הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ואלוף פיקוד דרום אייל זמיר. לתושבים באזור נאמר כי הנושא נמצא תחת שליטה של צה"ל ושאין סכנה ממשית, לכן החיים נמשכיו כסדרם. גם החקלאים באזור עודכנו כי אין הנחיות מיוחדות.

גורם ביטחוני בכיר אמר בשבוע שעבר סמוך למועד גילוי המנהרה כי "אנו לא מופתעים ממאמץ חמאס לחפור מנהרות כי זאת אפשרות עבורם להכין פיגוע אסטרטגי. חמאס לא שש אלי קרב. זיהינו כבר מנהרות אחרות שחמאס חפר, אבל הן לא חדרו לשטחנו".

קצב החפירה של חמאס במקרה זה נראה מהיר יחסית למנהרות שנחפרו בשנים שלפני צוק איתן ב-2014, עדות להפקות הלקחים ולהשקעה חסרת התקדים - בהיקף של מיליוני שקלים - בפרויקט התת-קרקעי נגד ישראל. גם עומק המנהרה, כ-30 מטר, נחשב חריג. יחד עם זאת, מבחינות אחרות מדובר באותו סוג של מנהרות שהתגלו לפני ובמהלך צוק איתן מבחינת דיפונים מזוינים, מסילות חפירה, הסתעפויות ועומק פנימי. לפי גורם בכיר בפיקוד הדרום, חמאס מעסיק 800 חופרי מנהרות שנהנים ממשכורות עדיפות לעומת פעילים אחרים בארגון, ורמטכ"ל הארגון מוחמד דף עדיין רואה במערך כפרויקט דגל בהתעצמות מחדש של הזרוע הצבאית.

במנהרה לא נמצאו אמצעי לחימה ובסמוך למועד גילויה על ידי צה"ל, חמאס הבין כי נחשף - ובכל זאת בחר שלא להשתמש בציר התת-קרקעי לפיגוע התקפי נגד הכוחות. שני אלמנטים אלו מחזקים את ההערכה במערכת הביטחון שהמנהרה הזו לא יועדה להזרים מחבלים לישראל בעת הנוכחית אלא בהינתן פקודה או בזמן הסלמה עתידית.

כוחות צה"ל במרחב מציאת המנהרה במועצה האיזורית אשכול, צילום: רועי עידן, בראל אפרים כוחות צה"ל במרחב מציאת המנהרה במועצה האיזורית אשכול | צילום: רועי עידן, בראל אפרים כוחות צה"ל במרחב מציאת המנהרה במועצה האיזורית אשכול, צילום: רועי עידן, בראל אפרים

כמעט "כיפת ברזל"

בשנה האחרונה, בעקבות מידע מודיעיני, ריכז צה"ל מאמצעים רבים לאיתור מנהרות לאורך גבול רצועת עזה. במשך התקופה נצפו לאורך הגבול מקדחים גדולים ובמקביל סרקו חיילים וכוחות מיוחדים את השטח בניסיון לאתר פירים. בצה"ל התייחסו לכל קריאה של תושבים בעוטף ששמעו קולות חשודים, גם אם בחלק מהמקרים היה מדובר במקומות שרחוקים קילומטרים רבים מגדר הגבול.

הגילוי התקדימי הוא תולדת שילוב של פעולות בשטח, פעילות מודיעינית של שב"כ ואמ"ן - אך מעל הכול, לפי גורם ביטחוני בכיר הייתה זו המערכת הטכנולוגית החדשה שנפרסה בגבול הרצועה בשנה האחרונה במטרה לזהות חפירת מנהרות, והוכחה כעת כמבצעית ויעילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות