אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"המסקנה מדוחא - קרטל אופ"ק הוא כבר לא קרטל"

יממה לאחר שפסגת יצרניות הנפט הגדולות בדוחא הסתיימה ללא הסכם האנליסטים מנתחים את הסיבות העיקריות שהובילו את הקרטל האמתני, למצבו הנוכחי; לאומי: "הכישלון בדוחא קבע כי אופ"ק איבד את מעמדו כלשון מאזניים של השוק". לידר: "גם אם היתה יוצאת בשורה חיובית מהפסגה, לא היה די בכך"

18.04.2016, 16:10 | אמיר רוזנבאום

"קרטל אופ"ק מנסה לשדר לשווקים שהוא עדיין קרטל ושהוא יכול לשלוט בכמויות הייצור ודרכם להשפיע על המחירים. עצם זה שוועידת דוחא נכשלה, ניתן לומר שקרטל אופ"ק הוא כבר לא באמת קרטל", כך טוען אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות.

קראו עוד בכלכליסט

יממה לאחר שפסגת יצרניות הנפט הגדולות בבירת קטאר הסתיימה ללא הסכם, האנליסטים טוענים שהסיכוי להסכם ירד באופן משמעותי כאשר איראן סירבה להשתתף מכתחילה בפגישה, דבר שהוביל לכך שסעודיה, יצואנית הנפט הגדול בעולם, פוצצה את השיחות.

"הכישלון של הפגישה קבע דה פקטו כי אופ"ק איבד את מעמדו כלשון מאזניים של השוק", מוסיף אוהד חיים, אנליסט האנרגיה של לאומי שוקי הון. "חוסר ההסכמה הפנימי פוגע מהותית באמינות הארגון והיום מבינים כי הקרטל איבד את אחיזתו בשוק לטובת השחקנים האמריקאים".

לדבריו, "החברות האמריקאיות, להבדיל מאופ"ק, שואפות כל אחת להשיא את רווחיה והן אינן מתאמות ביניהם תפוקה, אך בסופו של יום לתוצאה המצרפית – כמות החביות המופקת בארה"ב מפצלים יש השפעה משמעותית על מחירי הנפט".

"התפוקות ממשיכות לעלות למרות הדיבורים על קיצוץ אפשרי" טוען יהונתן שוחט, מלידר שוקי הון. בחודש מרץ, תפוקות הנפט של המדינות החברות בארגון המשיכו לעלות והגיעו לכ-32.5 מיליון חביות ביום לעומת כ-32.37 מיליון חביות בחודש פברואר.

הסיבות העיקריות לעליה בתפוקה הן איראן שמאז הסרת הסנקציות הגדילה את התפוקה היומית שלה בכ-230 אלף חביות ליום. בחודש מרץ, מוערך כי התפוקה הגיעה לכ-3.23 מיליון חביות ליום לעומת 3 מיליון חביות נפט בפברואר וממוצע של 2.8 מיליון חביות במהלך 2015.

בנוסף לזה, איראן ממשיכה במאמציה להגביר את התפוקה לרמות של טרום הסנקציות לקצב הפקה של 4 מיליון חביות נפט ביום ובעתיד הרחוק יותר גם ל- 5 מיליון חביות נפט ביום.

חסאן רוחאני - איראן, צילום: בלומברג ורויטרס חסאן רוחאני - איראן | צילום: בלומברג ורויטרס חסאן רוחאני - איראן, צילום: בלומברג ורויטרס

האנליסטים מעריכים שהאופטימיות שאפיינה את החודשים שלפני הפגישה ושתרמה למהלך העליות במחירי הנפט הייתה על רקע הירידה בתפוקת הנפט מפיצלי השמן בארה"ב בהיקף של כ-500 אלף חביות נפט ביום.

אף צד לא מתקפל

הערכות כי סעודיה בסופו של דבר תאשר את ההסכם, התבססו על ההנחה שמחירי הנפט הנמוכים מתחילים להכאיב לסעודים, זאת על אף שהם בין האחראיים העיקריים להצפת השוק.

בסעודיה כבר החלו להחיל אמצעי צנע ושוקלים למכור חלק מחברת הנפט הממשלתית, ארמקו. אולם מנגד יש הטוענים כי כל המהלכים הללו מייצגים עמדה פרגמטית מצד הסעודים. לטענתם, הסעודים מכירים במציאות הכלכלית והגיאופוליטית הנוכחית.

גם מדינות נוספות, שאינן חברות באופ"ק, מתחילות בצמצום הייצור. זה לקח יותר זמן ממה שחשבו בריאד, טוענים האנליסטים אך הסעודים סוף כל סוף מקבלים את מה שהם רצו בכל הקשור להתגברות על יצרניות הנפט היריבות.

פירוש הדבר שלסעודים לא היה שום תמריץ לוותר בשלב זה על העמדה שלהם, אך הפגישה בדוחא היוותה עבורה הזדמנות להראות לשאר החברות באופ"ק שהם מוכנים לשקול את הרעיון אך בסופו של דבר להפיל את כל האשמה לכישלון על איראן.

הנסיך הסעודי מוחמד בין סלמן אמר לפני הוועידה כי סעודיה תסכים להגבלת ייצור הנפט רק אם מדינות יצרניות אחרות, כולל איראן, יסכימו לעשות. לדבריו, סעודיה תגביל את נתח השוק שלה על ייצור בין 10.3-10.4 מיליון חביות ביום, אם שאר היצרניות יסכימו להקפאת הייצור. "אם לא כל היצרניות הגדולות יקפיאו את הייצור, גם אנחנו לא נעשה זאת", הדגיש הנסיך מוחמד (30), שמתגלה ככוח הכלכלי המוביל בסעודיה. "אם לא נקפיא את הייצוא, נמכור בכל הזדמנות שתהיה לנו". 

בשורה התחתונה, מסכם שוחט, "נראה כי ישנה התגייסות כמעט מלאה מצד מדינות אופ"ק ורוסיה למהלך של הקפאת התפוקות לרמות של חודש ינואר. יתרה מכך, נראה כי מספר מדינות אף נמנעו מלהגדיל את התפוקות שלהן בחודש האחרון, אולי כהכנה להסכם המתגבש, אך גם אם היתה יוצאת בשורה חיובית מהוועידה, כזו שהיתה סוללת את הדרך להקפאה כלשהי של התפוקות, לא היה דיי בכך. להקפאת התפוקות תוכל להיות השפעה חלקית בלבד על ההיצע העולמי שצפוי להמשיך להיות גבוה מהביקוש".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
,הזוי?קריסת הנפט תיאום סעודי ישראלי ירדני לפגיעה בפוטין ואירן שתומכות באסעד,לשם הפלת אסעד
הזוי ? ממש לא= היה תיאום להפלת אסעד והעלאת המורדים הסונים ופירוק סוריה ל 2-3 חלקים=סוני=עלווי= וכורדי=ישראל הכירה בכורדים התיאום:סעודיה+ירדן+=ישראל=+המוררדים הסונים בסורי+ הכורדים- בתיאום נאטו (כולל ארדואן- שהכזיב)כאמור הפלת אסעד וחלוקת סוריה, במצב זה כנראה מישהוא הלשין לפוטין ? משהבין פטין את התרגיל-שיש בו הפסד נמל צוללות ו 27 מליארד $- פוטים טס מיידית לירושלים לפגיה מאיימת עם הנשיא פרס ורהמ ביבי- ככן פוטין ניפגש מס פעמים עם אובמה-והצליח להערים על שלושתם - והמתקפה נבלמה-והסונים נחלקו ל2 -דהאש וסונים נגד אסעד, סעודיה שמממנת המורדים הסונים בסוריה-20000 מהם בירדן- בו בזמן-פוטין-הכניס ח"א לסוריה - ותקף מורדים סונים בסוריה, סעודיה הבינה שלא ניתן לסמוך על אובמה, במצב זה כתבנו שמחיר הנפט ירד מ 60 ל 39 $-בניגוד לכל המנתחים! ולכן סעודיה בתיאום עם ישראל- גרמו לקריסת הרובל ב55% עי קריסת הנפט מ 60 ל 27$- וכאן נציג רוסי הגיע לריאד-להסדר- בהסדר :פוטין מןוצא ח"א שלו מסוריה-סעודיה והמפרץ מעלים הנפט ל 40 $ - ונציג רוסי מתאם מיפגש בדוחה- אמש! תיזכורת:הנשיאים ריבלין ופרס שלחו תנחומים למות מלך עבדללה! 2-מטוס סעודי נחת בישראל -האם לשם ציוד נגד גזים לתימן ? 3-גיל תמרי באוקטובר האחרון בסרטון- לערוץ 10 ראיון עם הרמטכל הסעודי לוחץ יד עם דורי גולד שגריר ישראל באום ואיש סודו של ביבי 4-מי אישר לרמטכל סעודי להיתראיין לטלויזיה ישראלית- ניחוש 1 ?! 5ישראל הכירה בכורדים כמדינה+מיכליות כורדיות מיבאות נפט לחיפה 6-חייל האויר ממשיך לתקוף בסוריה- לתמיכה בסונים, 7-הנסיך הסעודי טען שישראל הינה שותף אסטרטגי-מה שנכון! השאר בכתבה הבאה- עקבו אחרינו ראו קראתם
כותבי תרחישים1-12-15  |  18.04.16
1.
ניתוח לא נכון
כל חברה עסקית בתחום כלכלי מסויים היתה שמחה להיות חלק מקרטל, ולשלוט במחירים וברווחים. החברות האמריקאיות לא שונות בכך מכל חברה עסקית אחרת. תרבות המסחר בארה״ב וככל הנראה הגבלים של המחוקק מונעים מהם את האפשרות להתאגד. ובקשר לסעודים, להם זה היה ועדין הרבה פחות כואב מלכל חברה אחרת באופ״ק. סעודיה עדיין הדומיננטית בקרטל, הגם שכוחו ככל הנראה ירד. פיצוץ השיחות? דרך להורדת האירנים על הברכיים, מה שככל הנראה יקרה בעתיד הקרוב, כי להם הרבה יותר כואב מלכל אחד אחר. הם צריכים להקים תעשייה נפט מהאפר, וזה לא ניתן במחירי הנפט הנוכחיים. לסעודים פשוט יש סבלנות.
יניב  |  18.04.16