אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסטל מוכרת את דירות היוקרה בניו יורק בזול צילום: נמרוד גליקמן

אקסטל מוכרת את דירות היוקרה בניו יורק בזול

חברת הנדל"ן האמריקאית, שגייסה בשנתיים האחרונות 1.65 מיליארד שקל בת"א, תמכור 38 דירות יוקרה בפרויקט שלה במחירים נמוכים מהממוצע. אקסטל רוצה להיפטר מדירות אלו בשל היעדר ביקושים

19.04.2016, 07:10 | שירות כלכליסט ואורן פרוינד

חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל, שגייסה בישראל 1.65 מיליארד שקל בשנים 2014–2015, סובלת מההאטה בשוק דירות היוקרה העולמית והחליטה לצאת בשיווק של דירות היוקרה שלה במחירים נמוכים מהשוק עד כה. זאת כדי להיפטר ממלאי הדירות שאינו זוכה לביקוש.

קראו עוד בכלכליסט

פונה לממוצע

 

על פי דיווחים של אתר הריל דיל (therealdeal) האמריקאי, אקסטל החליטה להציע למכירה 38 יחידות שלא הצליחה למכור בבניין דירות היוקרה One57 במחירי נמוכים מהממוצע עד כה. בסוכנות בלומברג דיווחו כי בשבוע שעבר הודיעה החברה כי תמכור את 38 היחידות בין הקומות ה־32 וה־38 החל מ־3.45 מיליון דולר, כששבע יחידות יוצעו עבור 10 מיליון דולר ויותר.

גארי בארנט גארי בארנט גארי בארנט

מחיר המכירה הממוצע ב־ One57 עומד על 70,166 דולר למ"ר. אקסטל אמנם לא פרסמה את המחירים המבוקשים עבור כל 38 היחידות, אך ייתכן ודירת שני חדרים בגודל 95 מ"ר, שהוצעה לשכירות עבור 13,350 דולר בחודש, תימכר ב־3.45 מיליון דולר, שהם 36,315 דולר למ"ר. "זה נשמע זול, באופן יחסי", אמר ג'ייסון האבר מסוכנות הנדל"ן וורבורג ריאלטי. "אלה לא מספרים מייצגים". לדבריו, "תמחור היחידות בין 3–10 מיליון דולר מאפשר לאקסטל לפנות לטווח רחב של השוק. "באי שבו אנחנו חיים, המספרים האלה ממש לא מטורפים".

שוק איטי

 

אוסף הדירות החדש שמוצע כעת למכירה ב־One57 לא יציף את השוק, אך אקסטל צפויה לעמוד בפני תחרות מצד יזמים וקבלנים שפונים לטווח המחיר האמצעי, שהולך וצובר פופולאריות. כיום מוצעות למכירה מעט יותר מאלף דירות עבור מחירים הנעים בין 3–10 מיליון דולר. המחיר הממוצע לדירה חדשה עמד ברבעון הראשון על 3.9 מיליון דולר, עלייה של קרוב ל־30% לעומת השנה שעברה, כך לפי חברת השמאות מילר סמואל. הנתונים אף מצביעים על כך שבמהלך הרבעון הראשון, זמן המכירה של דירה חדשה עמד על 3.6 חודשים, ירידה משמעותית של 71.4% משנה שעברה. "יש היצע רב לדירות במחירים גבוהים", אמר ג'ונתן מילר ממילר סמואל. "לכן יזמים רבים חושבים מחדש אילו דירות הם יכולים למכור. בשלב זה, מרבית היזמים מתמקדים על טווח המחירים של 1–5 מיליון דולר".

עם זאת, הדירות של One57, על אף שהן מתומחרות בטווח מחירי הביניים, צפויות לבלוט. לדבריו של האבר, הן ימלאו נישה ייחודית בפרויקט היוקרה, שכמעט ולא כוללים דירות של שני חדרים. "הם ככל הנראה אומרים בוא נלך לפי המהירות", הוא אומר. "שוק היוקרה, מעל 10 מיליון דולר, מתקדם בקצב מאד איטי, וכולם יודעים את זה".

שוק שכירות היוקרה נפגע גם מהכלכלה העולמית, מציין גם גארי מאלין מ־Citi Habitats, שאמר כי לא ידע על ההחלטה החדשה של אקסטל, אך הוסיף ש"הכלכלה לא בשיאה ואנשים נהיים שקולים יותר בגישה שלהם. שוק היוקרה ירגיש את הכאב ראשון". "השוק של דירות בין 3–10 מיליון דולר הוא שוק טוב להיות בו", אמרה לאתר רילדיל אמילי ביר מסוכנות נדל"ן היוקרה CORE. היא הוסיפה כי מכירת דירות מעל 10 מיליון דולר מקרטעות לאחרונה. "יש הרבה יותר קונים שיכולים להוציא כסף בטווח הזה מאשר מעל 10 מיליון דולר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות