אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צי של רכבים ללא נהג יסיע את עשירי בוורלי הילס מבתיהם לרכבת צילום: שאטרסטוק

צי של רכבים ללא נהג יסיע את עשירי בוורלי הילס מבתיהם לרכבת

מערך הרכבים האוטונומיים יהפוך את בירת כוכבי הקולנוע, הסובלת מעודף כלי רכב ומצוקת חניה, לעיר הראשונה שמשתמשת בטכנולוגיה החדשה למטרות תחבורה ציבורית. המשתמשים יזמינו את הרכב לבתיהם בעזרת אפליקציה ייעודית

19.04.2016, 15:00 | שירות כלכליסט

בוורלי הילס, מהערים המועדפות על עשירי ומפורסמי קליפורניה, תיהפך לעיר הראשונה בעולם שתאמץ מודל תחבורה ציבורית המבוסס על רכבים אוטונומיים. זאת לאחר שמועצת העיר הודיעה על התחלת פיתוח של שירות רכבים ללא נהג.

"אנחנו לא יכולים לפתור את בעיות העתיד, ואפילו בעיות ההווה, באמצעות טכנולוגיות מהעבר", ציין ראש עיריית בוורלי הילס ג'ון מיריץ'. "רכבים אוטונומיים יתרמו לצמצום כמות הרכבים הפרטיים, יפחיתו את הצורך במקומות חניה, יגבירו את הבטיחות והניידות לכל התושבים כולל בעלי מוגבלויות ויפתרו את אתגר הקילומטר הראשון והאחרון עבור המשתמשים העתידיים בקו הרכבת התחתית בעיר", אמר.

בוורלי הילס סובלת מעודף רכבים ומצוקת חניה. כחלק מהניסיון לפתור את בעיית התנועה בעיר עובדים כיום על הרחבת קו הרכבת התחתית. אך הפרויקט, שצפוי להסתיים רק ב־2026, לא כולל הוספת מקומות חניה. הוספת הרכבים האוטונומיים למערך התחבורה הציבורית בעיר תאפשר לתושבים שלא מתגוררים ליד הרכבת התחתית להגיע אליה ללא שימוש ברכביהם האישיים.

בוורלי הילס, לוס אנגלס בוורלי הילס, לוס אנגלס בוורלי הילס, לוס אנגלס

על פי התכנון, המשתמשים יוכלו להזמין את הרכב לביתם בעזרת אפליקציה ייעודית בטלפונים החכמים. המערכת תשתמש ברשת הסיבים האופטיים הפרוסה בעיר כבסיס לתקשורת ואשר נמצאת כבר בשלבי תכנון מתקדמים. השלב הראשון ביישומה של התוכנית יחייב את בוורלי הילס ליצור שותפות עם יצרניות רכבים אוטונומיים, כמו גוגל וטסלה, אך כרגע עדיין אין לוח זמנים מגובש לסיום הפרויקט, ובהודעת מועצת העיר נכתב כי יעברו שנים בטרם תהיה המערכת מוכנה לפעילות

ולשימוש.

בוורלי הילס מהווה כר פורה לבדיקת כדאיות פרויקטים מסוג זה. העיר קטנה, כ־9 קמ"ר בלבד, ועשירה, ועל כן מועצת העיר יכולה לרשת את כולה, מהלך בעייתי בערי מטרופולין אחרות. אם התוכנית תצליח, היא תשמש קרש קפיצה ליישומה במקומות אחרים בעולם.

בינואר האחרון הודיע שר התחבורה האמריקאי אנתוני פוקס על הגדלת תקציב המשרד לטובת תוכנית "העיר החכמה". משרד התחבורה ישקיע 4 מיליארד דולר בעשור הקרוב במימון פרויקטי פיילוט לפיתוח מערכות תחבורה ציבורית מבוססות רכבים אוטונומיים, בין השאר כדי לספק פתרונות מחשוב לטעויות אנוש המובילות לתאונות דרכים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות