אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל יאשר הקלות במשכנתא לרוכשי דירה בתוכנית מחיר למשתכן צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל יאשר הקלות במשכנתא לרוכשי דירה בתוכנית מחיר למשתכן

המפקחת על הבנקים הפיצה טיוטה לפיה רוכשים יוכלו ליטול משכנתאות עד 90% משווי הנכס ולא 75% שמותר כיום. זאת משום שגובה המשכנתא ייקבע לפי שווי השוק של הדירה ולא לפי מחיר רכישתה בפועל

19.04.2016, 16:26 | אביב גוטר

בהמשך להסכם שנקבע לפני כחודשיים בין משרד האוצר ובנק ישראל, המפקחת על הבנקים חדוה בר הפיצה היום (ג') טיוטת הנחיית "90% משכנתא" לזכאים בפרויקטים של מחיר למשתכן, שאמורה להיכנס לתוקף במאי.

בהחלטה נקבע כי גובה המשכנתא ייקבע לפי שווי השוק של הדירה, כפי שיקבע השמאי הממשלתי ולא לפי מחיר רכישתה בפועל. בכך מיטיבים עם הרוכשים אשר יוכלו ליטול משכנתאות עד 90% מהיקף שוויו של הנכס ולא 75% כפי שמותר כיום. כלומר, זוג צעיר או רווק/ה מעל לגיל 35 שאין ולא הייתה בבעלותו דירה ב-6 השנים האחרונות, שטרם הצליחו לגייס את ההון העצמי המינימלי הדרש בחוק – 25% משווי הנכס – יוכל כעת ליטול משכנתא בגובה של 90% מערך הדירה בשוק החופשי.

קראו עוד בכלכליסט

דירות בבנייה (ארכיון), צילום: אוראל כהן דירות בבנייה (ארכיון) | צילום: אוראל כהן דירות בבנייה (ארכיון), צילום: אוראל כהן

לדוגמה: דרישת ההון שייאלצו הרוכשים להעמיד לצורך קבלת הלוואת משכנתא מהבנק תצטמצם מ-300 אלף שקל ל-120 אלף שקל בלבד על נכס שנמכר במחיר למשתכן תמורת מיליון שקל ובשוק החופשי נאמד ב-1.2 מיליון שקל.

בהודעה שפרסם היום בנק ישראל נמסר: "במטרה לתמוך ביכולתם של זכאים להשתתף בפרויקטים לרכישת דירה במחיר מופחת כדוגמת 'מחיר מטרה' ו'מחיר למשתכן', ובהתאם לסיכום בין בנק ישראל ומשרד האוצר, עלה הצורך לעדכן את ההוראה בעניין חישוב שיעור המימון לרכישת הדירה".

עם זאת, מציינים בבנק ישראל שמחירי הדירות ייקבעו לפי הערכת שמאי ובלבד שההון העצמי של הרוכש לא יפחת מ-100 אלף שקל ושווי הדירה לא עולה על 1.8 מיליון שקל. כמו כן, הסיכון על מתן הלוואות בשיעורי מימון של 90% קטן אם הלווים לא יעמדו בהחזרי המשכנתא, משום שהבנק המלווה יוכל למכור את הנכס במחירי השוק החופשי ללא מגבלות נוספות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות