אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: רוצים לשמור על חדות המחשבה? עבדו במשרה חלקית בלבד צילום: שאטרסטוק

מחקר: רוצים לשמור על חדות המחשבה? עבדו במשרה חלקית בלבד

חוקרים מצאו כי עבודה בהיקף של 25 שעות שבועיות היא נקודת שיווי המשקל המושלמת למניעת ירידה בתפקוד הקוגניטיבי בגילאים מבוגרים

23.04.2016, 09:08 | שירות כלכליסט

חוקרים טוענים כי מצאו את הסוד לשמירה על חדות המחשבה בגיל העמידה ולאחר גיל הפרישה: שבוע עבודה של 25 שעות בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

עבודה במשרה חלקית היא נקודת שיווי המשקל המושלמת, טוענים חוקרים במיזם המשותף לאוניברסיטאות ביפן ובאוסטרליה. מחד גיסא היא מעניקה גירוי מנטאלי ומאידך גיסא היא נעדרת שחיקה ומתח האופייניים לעבודה במשרה מלאה, והיכולים להזיק לתפקודים קוגניטיביים.

"ייתכן שהם עלו פה על משהו", אמר גרי סמול, פסיכיאטר גריאטרי וראש מכון מחקר הזקנה באוניברסיטת UCLA והמחבר המשותף של הספר “The Alzheimer’s Prevention Program”. הן לחץ ומתח כרוניים והן פרישה מוקדמת מוכרים כגורמי סיכון למחלת האלצהיימר.

החוקרים בדקו את הקשר בין מספר שעות העבודה ליכולת הקוגניטיבית של אנשים בגילאי 40 ומעלה המתגוררים באוסטרליה. הם לקחו בחשבון גורמים אישיים היכולים להשפיע על תפקוד קוגניטיבי כמו אינטליגנציה טבעית גבוהה, וזאת כדי להצליח לבודד את ההשפעה של שעות העבודה על התפקוד המנטאלי. המשתתפים התבקשו לעמוד בשלושה מבחנים קוגניטיביים, כולל שינון שורת מספרים וחזרה עליהם בסדר הפוך.

בשלב תכנון הניסוי, ביקשו החוקרים לבחון את השפעת שעות העבודה על התפקוד המנטאלי, אשר עלול להיחלש אם המוח נעדר גירוי, עיקרון המכונה "השתמש בזה או אבד את זה" (use it or lose it). ואכן, החוקרים הצליחו להוכיח כי עבודה בהיקף של 25 שעות בשבוע מעניקה למוח את הגירוי הדרוש לחידוד היכולת הקוגניטיבית.

עם זאת, על פי החוקרים, שעות עבודה ארוכות עלולות לפגוע בתפקודו של המוח. נמצא שעבודה בהיקף של למעלה מ-25 שעות שבועיות מוביל להשפעה שלילית על התפקוד הקוגניטיבי.

המחקר לא מציין באילו עבודות עובדים המשתתפים. אולם מחקר נפרד אחר של המחלקה לחקר הפרישה בבוסטון קולג', בדק את עמידותם של עובדי צווארון לבן להשפעות הגיל על העבודה. עובדי צווארון כחול נוטים לפרוש מוקדם יותר מעובדי צווארון לבן בשל היכולת הפיזית הנדרשת בעבודתם אשר יורדת עם הגיל, אך גם עובדים היושבים לצד שולחן עלולים לחוות ירידה ביכולת הקוגניטיבית שלהם, מצאו החוקרים. לצד זאת, עובדי צווארון לבן בעבודות המבוססות על צבירת ידע נוטים לעבוד עד גילאים מתקדמים יותר מאשר אלו העובדים בעבודה הכרוכה בפתרון בעיות מורכבות. "למהנדסים קשה יותר מאשר למורים", אומר ג'פרי סנזנבאכר, כלכלן מחקרי במרכז לחקר הפרישה.

אולם, ללא קשר לסוג המקצוע, מעטים הם העובדים הזוכים לקצץ את שעות העבודה שלהם למשרה חלקית. בארה"ב, רק כ-69% מהעובדים מדווחים כי הם או בני/בנות הזוג שלהם חסכו די כסף לפרישה, ואילו רבע מהעובדים מחזיקים חסכונות של פחות מ-1,000 דולר, כך על פי סקר של המכון האמריקאי לחקר רווחת העובד. עם זאת, דובר המכון ציין שהמכון לא עוקב אחר מספר העובדים שבחרו מרצונם לעבוד במשרה חלקית.

בגילאים מבוגרים החוכמה היא לאזן בין גירוי מנטאלי מספק ומניעת שחיקה , צילום: שאטרסטוק בגילאים מבוגרים החוכמה היא לאזן בין גירוי מנטאלי מספק ומניעת שחיקה | צילום: שאטרסטוק בגילאים מבוגרים החוכמה היא לאזן בין גירוי מנטאלי מספק ומניעת שחיקה , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות