אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף לשותפות: כצמן רוכש את מניות אשכנזי בגזית ישראל

בלעדי לכלכליסט

סוף לשותפות: כצמן רוכש את מניות אשכנזי בגזית ישראל

אחרי שגזית גלוב לא הצליחה למצוא רוכש במחיר שבו ביקשה לאחזקותיה בזרוע הנדל"ן המניב בישראל, מנהלת החברה מו"מ מתקדם לרכוש את חלקו (15%) של רונן אשכנזי תמורת 100 מיליון שקל

21.04.2016, 07:03 | גולן חזני

השותפות בין גזית גלוב ורונן אשכנזי בחברת מרכזי הקניות גזית ישראל (מתחמי G) מסתיימת. ל"כלכליסט" נודע כי גזית גלוב קרובה לרכישת חלקו של אשכנזי (15%) בגזית ישראל. אשכנזי משמש גם מנכ"ל החברה ובידיו הופקד פיתוח נכסי גזית גלוב בישראל.

עסקת הרכישה מתבצעת לאחר שלפני חודש וחצי החליטה קבוצת גזית גלוב להפסיק את הליך המכרז למכירת אחזקותיה בחברה־הבת (85%) גזית ישראל והורידה את החברה מהמדף.  

קראו עוד בכלכליסט

רונן אשכנזי, צילום: עמית שעל רונן אשכנזי | צילום: עמית שעל רונן אשכנזי, צילום: עמית שעל

עוד נודע ל"כלכליסט" כי אשכנזי יקבל קצת פחות מ־100 מיליון שקל עבור אחזקותיו. מבחינת תמורה מיידית יקבל אשכנזי 40–50 מיליון שקל במזומן תמורת המניות והיתרה בקרקעות בבולגריה שגם בהם מחזיקה גזית ישראל, וכן את בית האיכרים ברחוב קפלן בתל אביב שאותו ינסה אשכנזי לפתח ובמידה שיהיו, לחלק נתח מהרווחים לגזית גלוב.

גזית ישראל היא זרוע הנדל"ן המניב של גזית גלוב בישראל שמחזיקה בעשרה מרכזים מסחריים תחת המותג G שמוערכים בשווי של 2.2 מיליארד שקל. נכסים אלו מהווים כ־9% מהיקף הנכסים של גזית גלוב בעולם. ההון העצמי של גזית ישראל עומד על כמיליארד שקל וזהו הסכום שלפיו ביקשה גזית גלוב לתמחר את התמורה עבור המכירה.

עם זאת, ההצעות שהגיעו היו נמוכות משמעותית והגיעו לגובה של 700–800 מיליון שקל. לאור זאת החליטו בעלי השליטה בגזית גלוב חיים כצמן ודורי סגל להפסיק את התהליך ולנסות לפתח את גזית ישראל.

סיכוי לאפסייד

הסיבה להתקררות מערכת היחסים החמה בין כצמן וסגל ולבין אשכנזי והיפרדות בין השותפים היא חברה־בת אחרת של גזית גלוב — דורי קבוצה. אשכנזי כיהן כמנכ"ל דורי קבוצה וכיו"ר דורי בניה, החברה־הבת שהסתבכה בעקבות אומדן שגוי של עלויות פרוייקטים והסבה לגזית הפסד של יותר מ־750 מיליון שקל. ב־2014, לאחר התפוצצות הפרשה, התפטר אשכנזי מתפקידיו בדורי.

בסוף 2015 מכרה גזית גלוב את אחזקותיה (76.8%) בקבוצת דורי בבורסה בנזיד עדשים — 9 מיליון שקל — לעמוס לוזון. גזית גלוב נתנה לדורי קבוצה שטרי הון צמית בהיקף של 495 מיליון שקל שנחותים ליתר החובות של דורי קבוצה, אך הם עם קדימות יחסית לבעלי המניות של דורי קבוצה. לכן במצב של התאוששות של קבוצת דורי תוכל גם גזית גלוב ליהנות ממנה. ל"כלכליסט" נודע כי במקרה כזה גזית צפויה להעניק אפסייד עתידי גם לאשכנזי.

חיים כצמן , צילום: נמרוד גליקמן חיים כצמן | צילום: נמרוד גליקמן חיים כצמן , צילום: נמרוד גליקמן

הרומן שנגמר

הרומן של גזית עם אשכנזי החל כאמור לפני יותר מעשור כשהקימו יחד את גזית ישראל לצורך הפעילות בארץ. גזית גלוב העמידה לאורך השנים הלוואות בעלים בהיקף של 800 מיליון שקל לגזית ישראל, ומ־2006 החזיקה בהסכם בעלות משותף עםן אשכנזי בחברה שלפיו החלטות רגישות יצטרכו להתקבל ברוב של 86%. משמעות הדבר היא זכות וטו לאשכנזי. לאשכנזי הסכם ניהול לחמש שנים בגזית ישראל שצפוי להסתיים בסוף 2016.

לאחר התרסקות דורי קבוצה העמידה גזית גלוב כאמור את גזית ישראל על המדף. עם הפסקת התהליך פרסם האנליסט שי ליפמן מווליו בייס התייחסות להפסקת המו"מ של החברה וציין כי "לגזית גלוב יכולת להפוך את גזית ישראל לשחקן השלישי בתחום המסחרי בישראל, על ידי הגדלת והשלמת הייזום על הקרקעות שבבעלותה ובמקביל על ידי רכישת נכסים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות