אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל תקברו את קבוצות הרכישה בגלל ענבל אור צילום: יח"צ

אל תקברו את קבוצות הרכישה בגלל ענבל אור

הבעיה המטרידה ביותר בנוגע לקבוצות הרכישה הוא נטל המס ולכן חובה להסיר את המע"מ על עסקה עם קבוצות רכישה ואת החיוב במס רכישה זהה על קרקע ועל דירה נוספת

22.04.2016, 10:35 | דורית גבאי

העניין הציבורי הגדול בפרשת ענבל אור והעיסוק התקשורתי המאסיבי בפרשה עשויים להביא את הציבור ואת הכנסת למסקנה כי יש להטיל פיקוח מוגבר או אפילו לעצור לחלוטין את האפשרות לרכישת דירה באמצעות קבוצות רכישה. מסקנה כזו תהיה מוטעית לחלוטין ומצערת מאד.

המצב הקשה, שאליו נקלעה אור, הוא תוצאה שהיא במו ידיה גרמה לה. כל הסימנים מעידים על כך שפעלה באופן בעייתי, ועל כך היא נותנת ותיאלץ ככל הנראה לתת את הדין גם בהמשך. ואולם אין בכך כדי לראות כל פרויקט של קבוצת רכישה כפסול.

הרעיון הכלכלי מאחורי התארגנות של יחידים לבנות את דירתם על מנת להוזיל את מחיר הדירה הסופי, הוא רעיון מעולה, צודק ותקף היום בדיוק כפי שהיה בעבר. זהו מענה יצירתי ו"ישראלי" מאוד, שנוצר כתגובה מתבקשת של האזרחים לשוק, שהמדינה ביקשה לנהלו באופן בלעדי - להכתיב בו את מחירי הקרקע, את זמינות הקרקע, את נוסחאות הטלת היטלי ההשבחה ומועדי התשלום ואת אישור תכניות הבנייה והיקפן.

ענבל אור באחד הדיונים בבית המשפט, צילום: אוראל כהן ענבל אור באחד הדיונים בבית המשפט | צילום: אוראל כהן ענבל אור באחד הדיונים בבית המשפט, צילום: אוראל כהן

המשתתפים בקבוצות רכישה יודעים שהם נכנסים למצב של סיכון-סיכוי, ומעריכים כי יש ביכולתם להתמודד עימו. אין צורך להגן עליהם מעבר למה שכבר נקבע בחוק, אלא להגביר את אכיפת החוקים הקיימים ואת נטילת האחריות של הגורמים המטפלים בעסקה.

הבעיה המטרידה ביותר: נטל מס

הבעיה המטרידה ביותר בנוגע לקבוצות הרכישה איננה כלולה במגוון הנושאים, העולים בהקשר לפרשת אור, אלא היא מסוג אחר לגמרי.

הבעיה העיקרית הקשורה לקבוצות הרכישה, אחרי שווי הקרקעות בישראל, היא העובדה כי נטל המס המוטל כיום על משתתפים בקבוצות רכישה, איננו מאפשר רווח התואם את הסיכון, שהמשתתפים בקבוצה לוקחים על עצמם. נטל מס - אשר בסופו של דבר יעלים לחלוטין את קבוצות הרכישה, מבלי שתהיה לכך הצדקה כלכלית-אמיתית.

מקור הרעה הוא בתיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין והתיקון המקביל לו – תיקון 40 - בחוק מע"מ. המדובר בתיקונים עגומים, המטילים על הציבור נטלי מס נוספים ובלתי סבירים.

בחוק מע"מ המדובר בהטלת 17% מע"מ על בעל הקרקע המוכר את המקרקעין למשתתפים בקבוצות רכישה. הסכום האמור מגולגל כמעט תמיד על הרוכשים, כיוון שבעל הקרקע אינו 'מתנדב' לשאת בחבות המס הנוספת שהוטלה עליו.

בנוסף, הוטל נטל מס נוסף בחוק מיסוי מקרקעין. במקום 5% על רכיב הקרקע, הוחלט לחייב את משתתפי קבוצות הרכישה שבבעלותם דירה נוספת במס רכישה של 8%, בדומה למס רכישה המוטל על רוכשי דירה גמורה נוספת. זהו נטל מס בלתי נתפס.

אלו תיקונים שבאו לאוויר העולם לאחר ש'ועדת חכמים', שראתה לנגד עיניה קבוצת אינטרסים חזקה החוששת לאבד מכוחה – קבלני הבנייה – החליטה בדעה צלולה לערער את היתרון, שהיה למי שקנה דירות בקבוצות רכישה על פני קניית דירות מקבלן.

הרעיון ליצור "איזון" בין עסקאות, שמעורבים בהן קבלנים, לעסקאות של קבוצות רכישה, דרך הטלת מיסים נוספים, הוא רעיון שנולד בחטא. במקום לאפשר לקבלנים להיכנס לתחום קבוצות הרכישה כיזמים בדרך של הוראות מקלות, בחרה המדינה לפגוע במשתתפי קבוצות הרכישה ולצמצם את ה"רווחים" הצפויים להם מההשתתפות בקבוצה. והנה לכם "חוכמה" מטעם ובחסות המדינה, אשר תוצאתה הישירה היא עלייה במחירי הדיור וחיסול אופציה לרכישת דירה במחיר זול יחסית.

התיקון הנכון שיש לבצע הוא ביטול תיקון 69 בחוק מיסוי מקרקעין ותיקון 40 בחוק המע"מ - הסרת נטל המע"מ על עסקה עם קבוצות רכישה וביטול החיוב במס רכישה זהה על קרקע ועל דירה נוספת. כך יאוזנו מחדש המאזניים, כשמצד אחד הסיכון שלוקחים על עצמם המשתתפים בקבוצות רכישה, ומצד שני הרווח האפשרי, הצפוי להם כתוצאה מהשתתפותם בקבוצות אלו.

הכותבת היא רו"ח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ישראל זעירא לצערנו הרב רמאי ברשות התורה.
ישראל זעירא לצערנו הרב רמאי ברשות התורה. אני כל כך מצטערת שהאמנתי וסמכתי על אדם שמתיימר להיות איש אמונה וקורא כך לחברה שלו. פשוט בושה. השם ישלם שכרו על עוגמת הנפש הקשה שהוא גרם לנו ולעוד מאות משפחות. הבטיחו לנו אכלוס לאחר שלוש שנים רק שהחתימו אותנו על חוזה דרקוני מזעזע וקורע לב שבו הם למעשה לא מתחייבים לדבר. ישראל, אתה לא מבין כמה שנאה, כעס, מרמור, עצבים וכאב לב יומיומי גרמת לכל כך הרבה משפחות. ה' ישלם שכרך. מבחינתי ומבחינת משפחות רבות אתה פשוט רשע. מקווה שתעשה תשובה ותחזיר לנו את מעל שישים מיליון השקלים שאתה גוזל מאיתנו!!! מוזמנים להיכנס לפייסבוק לקבוצת נאות חנן חריש ולשמוע את הרוכשים המתוסכלים עד עמקי נשמתם.
לילך  |  02.05.16
3.
כתבה מוזרה
כתבה יצירתית - "מס תלוי סיכון".. זה יפה, אם לרוכשים יש סיכון תבוא המדינה ותיקח הסיכון עליה בצורת הקלות מס..רעיון "מסעיר"..המס בא לאזן מסלולים של רכש דירות יזם מול קבוצה דבר צודק ונכון.בלי המס יצירתיות עם ישראל תגיע לשחקים.מס הרכישה הינו מס טפשי לכל הדעות ומזיק.
ברובר שחור , תל אביף  |  24.04.16
1.
קבוצות רכישה זה גימיק אחד גדול
קונים את הקרקע באופן יקר בצורה משמעותית מאשר קבלן רגיל, המארגן מקבל 10% תוספת מעל העלות, ובסוף יוצא שהעלות יוצא לכל הפחות אותו דבר כמו לקנות מקבלן. עכשיו תוסיפו לזה שאין שום הבטחות של חוק המכר כולל ליווי בנקאי או תקופת בדק, שהבנייה יכולה להיתקע בגלל חוסר נזילות של חלק מהדיירים, עיכובים בשל חוסר ניסיון בד"כ של המארגנים או לפחות גביית מחירים אסטרונומיים ביחס למקובל בשוק, ועוד רעות חולות אחרות במקרה הטוב יש חסכון של 20-30 א' ש" לעומת קנייה מקבלן "על הנייר" (ורק בשלב הזה), במקרה הרע בורחים לך עם הכסף.
כלכלן זוטר  |  22.04.16