אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סורוס: סין על סף משבר פיננסי דומה למשבר 2008 בארה"ב צילום: בלומברג

סורוס: סין על סף משבר פיננסי דומה למשבר 2008 בארה"ב

המיליארדר בעל קרנות הגידור אמר כי כמו בארה"ב ב-2008, גם בסין בועת הנדל"ן הולכת ומתנפחת, גורמת להתנפחות מוגזמת של שוק האשראי והיא עלולה להתפוצץ ולגרור את סין ואת העולם כולו למשבר פיננסי חמור

22.04.2016, 08:54 | שירות כלכליסט
ג'ורג' סורוס טוען שהעלייה בחוב של סין דוחפת את הכלכלה השנייה בגודלה בעולם על סף משבר פיננסי חמור, דומה למשבר איתו התמודדה ארה"ב ב-2008. "יש דמיון מטריד בין מה שקורה היום בסין והתקופה שהובילה למשבר הפיננסי פה בין 2007-2008. שניהם מוזנים מצמיחה במתן אשראי", אמר המשקיע המיליארדר. "בסופו של דבר החובות יוצאים משליטה, אבל זה מעגל שהולך וגדל והוא קשור במידה רבה לנדל"ן", הוסיף.

התפוצצות בועת הנדל"ן בארה"ב ב-2007 והטלטלות הנלוות בסקטור הבנקאות, הובילו לקריסה של מוסדות פיננסיים ב-2008. אף שהמשבר היה במהותו אירוע אמריקאי, השפעותיו הורגשו ברחבי העולם, כולל פגיעה במסחר, בהשקעות ובצמיחה הכלכלית בכל רחבי העולם.

בסין, כלל הוצאות המימון החברתי (Social Financing), הנחשבות למדד של גובה האשראי בכלכלה, טיפסו בחודש מרץ ב-15.8% ל-22.4 טריליון דולר, כך על פי מידע שאספו בוול סטריט ג'ורנל. סכום זה גבוה ביותר מפי 2 מהתמ"ג הסיני, שעומד על 10.4 טריליון דולר. במקביל, שוק הנדל"ן מתחמם ומכירות הבתים זינקו ברבעון הראשון ב-60.3% לעומת שנה קודם לכן, ל-248.2 מיליארד דולר. 

ג ג'ורג' סורוס בוועידת דאבוס בשווייץ | צילום: בלומברג ג

סורוס אינו הראשון שמביע חשש לגבי בועת החובות של סין. סו טרין, אנליסטית מחברת RBC קפיטל מרקטס, לדוגמה ציינה לאחרונה ש"יש לנו דאגות רבות לגבי גובה החובות הסיני".

לעומת זאת, מארק מוביוס מקרן טמפלטון לשווקים המתעוררים מתעקש שאין סיבה לייחס יותר מדי משמעות לטלטלות האחרונות בשווקים הסינים. "סין לא תאפשר למצב לצאת משליטה. לסין יש את המשאבים ואת הרצון למנוע קריסה בכל מחיר", אמר בראיון בשבוע שעבר לאתר מרקט ווץ'.

דעותיו של סורוס לגבי הקשיים הכלכליים בסין והחוזק של המטבע כבר הצליחו להרגיז השנה את הרשויות בבייג'ינג. הממשלה אף נקטה בצעד יוצא דופן ובינואר פרסמה בכלי התקשורת המקומיים מאמרים התוקפים את המיליארדר האמריקאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
סורוס
אי חיבת ציון של יהודי עדיין לא עושה אותו לשונא עמו . לגבי סין הוא צודק מאד - רצון של שלטונות שם לצמוח בכל מחיר לא יגמר טוב . נתוני אשראי מדברים בעד עצמם . סין מחזיקה הכי גדולה של אגח אמריקאי וגם צרכנית חומרי גלם . אם יוון קטנה השפיע במידת מה על עולם , קל וחומר מה יכולה לעשות סין סופר גדולה .
אמיר  |  23.04.16
10.
למגיב 4 אתה ממש ממש טועה
הבועת נדלן בסין הרבה יותר חמורה מאשר בישראל (בעיקר בערים הגדולות) לדוגמאה : המשכורת הממוצעת בשנגחאי היא 5300 יואן ( כ 3100 שח ) אבל מחירי הדירות מתחילים ב 4 מיליון (דירות עם 2 חדריי שינה רוב הדירות עולות יותר מ 7 מליון ) בישראל השכר הממוצע הוא 9666 שי ובקלות ניתן למצוא דירות 3חדרים (שני חדרי שינה) עד 1,500,000
סיני , סין  |  23.04.16
לכל התגובות