אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המרוויחים העיקריים מצעדי הבנקים המרכזיים - אנרכיסטים" צילום: רויטרס

"המרוויחים העיקריים מצעדי הבנקים המרכזיים - אנרכיסטים"

אסטרטג בסוסייטה ג'נרל סבור כי המדיניות המוניטארית המקלה גורמת להקצנה בקרב הבוחרים: "אנשים כועסים, ולכן מגיבים בזעם"; לדבריו, הצעדים שנוקטים כמה מהבנקים יגרמו "להרס הכלכלה"

23.04.2016, 10:20 | שירות כלכליסט

"התערבויות מגושמות" מצד כמה מהבנקים המרכזיים בעולם יביאו "להרס הכלכלה ולתוהו ובוהו פוליטי". כך אומר אסטרטג בבנק סוסייטה ז'נרל.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב שפורסם ביום שישי, מתח אלברט אדוארדס, הידוע בעמדותיו הדוביות, ביקורת חריפה על המדיניות המוניטארית המקלה, והפנה אצבע מאשימה כלפי ראשי הבנקים המרכזיים, שלא השכילו, לדבריו, לזהות את ההשלכות הפוטנציאליות של שערי הריבית הנמוכים ושל ההקלה הכמותית.

לדבריו, "כאשר שמעתי בשבועות האחרונים את ג'נט ילן אומרת כי אינה רואה בועות בארה"ב, את בן ברננקי חוזר על דבריו לגבי 'כסף הליקופטר' (הזרקה ישירה של כסף לכלכלה הריאלית במטרה להעלות את האינפלציה ולהגדיל את הייצור), ואת מריו דראגי מציין שמדיניות הדפסת הכסף והריבית השלילית של הבנק המרכזי האירופי הן צעדים יעילים - אני מרגיש מדוכא לחלוטין".

ג ג'נט ילן ומריו דראגי | צילום: בלומברג ג

אדוארדס אמר כי הוא מסכים עם דעות כגון אלו של שר האוצר הגרמני וולפגנג שוובל, שאמר החודש כי המדיניות המוניטארית של אירופה גורמת להקצנה בקרב הבוחרים ודוחפת אותם לזרועות מפלגות הימין, כמו ה-AfD בגרמניה. "זוהי אינה תופעה ייחודית לגרמניה, אלא תופעה גלובלית. האנשים כועסים ולכן הם מגיבים בזעם", הוסיף. "היחידים שיראו רווח מכך הם לא המשקיעים אלא האנרכיסטים שיקדמו בברכה את התוהו ובוהו שצעדי מדיניות אלו יביאו עימם".

עם זאת, נראה ששוובל חזר בו מדבריו במסיבת עיתונאים במפגשי קרן המטבע העולמית והבנק העולמי בוושינגטון בשבוע שעבר. הוא אמר ששערי ריבית נמוכים או שליליים יוצרים חוסר ביטחון ש"יורגש בבחירות", אך הוסיף כי "זוהי לא אשמתו של הבנק המרכזי של אירופה", כך על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל".

על פי הדיווח, אמר שוובל כי דראגי "מנסה לפתור בעיה שהוא לא יכול לפתור". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ל-2 האזרח הקטן שילם, משלם וישלם.
הוא אשר שילם בעבר, משלם בהווה וישלם בעתיד על כל הפשלות, של מנהיג בכל מדינה ומדינה בתבל. כך היה תמיד וימשיך להיות כך. מה לעשות, בלתי אפשרי לנהל מדינה בלא טעויות. אגלה לך סוד, יחסית זוהי תקופה טובה מהבחינה הכלכלית ויש להתאים את עצמך למה שיש ולנצל הזדמנויות של השקעה, קנייה וכל דבר שניתן ביכולתך לעשות. אם תשב ותקונן על כך שאין הדברים מתנהלים כפי שצריך, תחמיץ הזדמנויות. כי מעולם הדברים לא מתנהלים כפי שאני רוצה או אחרים רוצים, חיים בין משבר למשבר ועושים את המיטב כל אחד לפי יכולותיו. פעם יש אינפלציה גבוהה, פעם מיתון ואבטלה, פעם האטה כלכלית, פעם משבר עולמי ולך תדע מה צופן העתיד. לכן תחיה בין הזמנים. כל אחד חושב שאם הוא היה המנהיג, אז זה לא היה קורה. זו טעות נפוצה המעוותת את המציאות.
יהודה  |  24.04.16
1.
שב ואל תעשה
מזה שנים שהכלכלה מתגלגלת בריבית אפס. ועד עכשיו העסק עבד ללא תקלות והכלכלה מתאוששת מאז משבר 2008. לצעקנים שאינם מרוצים עוד יתגעגעו למצב כפי שהוא כיום, במידה והריבית תעלה. לעתים מדיניות של שב ואל תעשה, היא הדבר הנכון לעשותו, עד לשעת כושר. אז השינוי הוא יותר אפקטיבי, אם הוא בא בעיתוי הנכון.
יהודה  |  23.04.16