אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוצה את הקווים? אחרי שהדף את מיילן עשוי ג'וזף פאפא לעבור לווליאנט

חוצה את הקווים? אחרי שהדף את מיילן עשוי ג'וזף פאפא לעבור לווליאנט

הסיבות למהלך הן החולשה במניית פריגו מאז ניסיון ההשתלטות העוין של מיילן, והעובדה שווליאנט זקוקה למנכ"ל שיושיע אותה מחקירת הרשויות בארה"ב. פאפא, שיאן השכר של 2015 בישראל, צפוי לבונוס של 2 מיליון דולר על חלקו בהתנגדות לעסקת מיילן

23.04.2016, 18:27 | דרור רייך

מנכ"ל פריגו ג'וזף פאפא עשוי לפרוש מניהול החברה לאחר כעשור ולהתמנות למנכ"ל חברת התרופות הקנדית וליאנט, כך עולה מדיווחים שהתפרסמו בחו"ל בסוף השבוע. מפריגו נמסר לכתבים כי החברה "אינה מגיבה לשמועות". בתגובה נחלשה מניית פריגו ב־5.7% בבורסה של ניו יורק, ומניית וליאנט החבוטה זינקה בסוף השבוע ב־7.8% לאחר שהשילה כ־90% משווייה מאוגוסט 2015.

קראו עוד בכלכליסט

על פי סוכנויות הידיעות בחו"ל, שני גורמים מרכזיים מאיצים את המהלך הזה — הראשון הוא החולשה של מניית פריגו מאז הצליחה להדוף את ניסיונות ההשתלטות העוינת מצד מיילן בנובמבר אשתקד, והשני הוא המצב הבעייתי שווליאנט נקלעה אליו.

חתום על הסכם צינון

 

הדירקטוריון של פריגו עדיין צריך לאשר אם הוא מוכן לשחרר את פאפא מסעיף אי־התחרות בהסכם שעליו הוא חתום, המחייב אותו בתקופת צינון בטרם יוכל לעבור לחברה מתחרה — מה שמהווה את המכשול העיקרי למהלך. בסוכנויות הידיעות מעריכים כי עם הדוחפים למינוי פאפא למנכ"ל וליאנט נמנה גם ביל אקמן, מנכ"ל קרן הגידור פרשינג, אחת המשקיעות הגדולות בחברה. 

מנכ"ל וליאנט לשעבר מייקל פירסון. פרש סופית במרץ, צילום: בלומברג מנכ"ל וליאנט לשעבר מייקל פירסון. פרש סופית במרץ | צילום: בלומברג מנכ"ל וליאנט לשעבר מייקל פירסון. פרש סופית במרץ, צילום: בלומברג

מאז מונה פאפא למנכ"ל פריגו ב־2006 הוא הוביל אותה להצלחה מסחררת, ולראיה הצליח להעלות את שווי השוק של חברת התרופות מכ־1.5 מיליארד דולר לשיא שנרשם באפריל אשתקד של כ־29 מיליארד דולר, באמצעות מיזוגים ורכישות מוצלחים, כולל רכישות Elan מאירלנד תמורת 8.6 מיליארד דולר ב־2013.

אך כיום נסחרת פריגו בשווי שוק של 17.4 מיליארד דולר, כ־40% מתחת לשיא שלה אשתקד, בעיקר עקב דחיית הצעת הרכש של מיילן שאותה הוביל פאפא באגרסיביות בטענה כי היא תוביל להשמדת ערך.

ההצעה, שנדחתה בידי 60% מבעלי המניות, עמדה על 75 דולר למניה ו־2.3 מניות מיילן על כל מניית פריגו. בדיעבד, מניית פריגו נסחרת כיום במחיר של 121 דולר, ואילו שווי ההצעה של מיילן — שנסחרת במחיר של 48.3 דולר — עומד על 186 דולר, כלומר הפסד של 65 דולר למניה. אך אף שבמבט לאחור המהלך שהוביל פאפא לא מוגדר כהצלחה, הרי שבהצבעת בעלי המניות של החברה, שתתקיים בשבוע הקרוב, הוא צפוי ליהנות מבונוס של כ־2 מיליון דולר על חלקו בהצלחת הדיפת ניסיון ההשתלטות. פאפא הוא שיאן השכר בתל אביב עם עלות שכר של כ־44 מיליון שקל ב־2015, וחברת הייעוץ למוסדיים ISS דיווחה בשבוע שעבר כי תתנגד למענק.

באוקטובר האחרון זומנה וליאנט לחקירה של הרשויות הפדרליות בארה"ב בהקשר לאופן שבו היא מתמחרת, מפיצה ומסבסדת את התרופות. על פי החוק אסור לחברות התרופות להעניק סיוע לרכישת תרופות לחולים המבוטחים במדיקייר או בתוכניות ביטוח ממשלתיות אחרות, משום שסיוע כזה נחשב לשוחד. כדי לסייע לחולים לרכוש את התרופות ולקבל החזרים מהמבטחות, מעבירות וליאנט וחברות דומות כספים לקרנות המסייעות באופן עצמאי לחברי מדיקייר.

וליאנט הקפיצה מחירים

 

מדיניות התמחור של החברה ספגה ביקורות גם מצד רופאים, בתי חולים וחברי קונגרס דמוקרטיים, שטענו כי וליאנט וחברות תרופות אחרות פעלו לרכוש תרופות בזול ולמכור אותן במחיר מופקע. במקרה של וליאנט מדובר בשתי תרופות לטיפול בדום לב — ניטרופרס ואיזופרל — שאת מחירן הקפיצה וליאנט ב־525% ו־212% בהתאמה, לאחר שרכשה אותן בפברואר 2015.

בדצמבר שעבר יצא המנכ"ל מייקל פירסון לחופשת מחלה, ובמרץ הודיעה וליאנט על פרישתו הסופית. כיום משמשים כמנכ"לי החברה היועץ הכללי רוברט צ'אי־און, סגן הנשיא ארי קלן וסמנכ"ל הכספים רוברט רוזיאלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות