אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשטיין מעביר את המאבק עם מחזיקי אג"ח ט' לביהמ"ש צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין מעביר את המאבק עם מחזיקי אג"ח ט' לביהמ"ש

בעל השליטה באי.די.בי צפוי לבקש מביהמ"ש למנוע דרישת המחזיקים להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי. החברה אף בוחנת שיעבד מניות דסק"ש וכלל ביטוח לתשלום החוב

24.04.2016, 06:59 | גולן חזני

בעל השליטה באי.די.בי פתוח אדוארדו אלשטיין ומחזיקי האג"ח הארוכות (סדרה ט') בדרך לבית המשפט. זאת לאחר שהמחזיקים החליטו להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי באסיפה שהתקיימה ביום חמישי האחרון. משמעות החלטת המחזיקים עלולה להביא להעמדת כל חובות החברה לפירעון מיידי. הנאמנים קבעו כי ההחלטה תיכנס לתוקף ב־5 במאי, אלא אם תימנע החברה מהתשלום לאג"ח ז' ותיכנס למו"מ להסדר על כלל חובותיה. המחזיקים טוענים כי אי.די.בי נמנעת מלנהל עמם דיאלוג כלשהו. 

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי אי.די.בי, המנוהלת על ידי שולם לפידות, עשויה לפנות מיוזמתה לבית המשפט ולא לענות לפניית המחזיקים, עם בקשה של צו מניעה נגד העמדת החוב לפירעון מיידי. אפשרות נוספת שבוחנת אי.די.בי היא נטילת הלוואה חדשה של כ־300 מיליון שקל תמורת שעבוד מניות כלל ביטוח. צעד כזה בהכרח יוביל את מחזיקי אג"ח ט' לפנות לבית המשפט כדי למנוע מהלך שיעניק שעבוד על המניות לגוף אחר. אי.די.בי קיבלה מבנק הפועלים אישור עקרוני על כוונתה לשעבד מניות כלל ביטוח ודסק"ש לצורך קבלת אשראי.  

אדוארדו אלשטיין, צילום: נמרוד גליקמן אדוארדו אלשטיין | צילום: נמרוד גליקמן אדוארדו אלשטיין, צילום: נמרוד גליקמן

באי.די.בי טוענים שהמהלך, שאותו הובילו שלוש קרנות — DK פרטנרס הזרה וברוש וקלירמרק הישראליות — הוא ניסיון לסחוט את אלשטיין, מאחר שהשווי נכסי נקי של החברה חיובי ועומד על כ־241 מיליון שקל. זו אולי הסיבה ששני הגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים בסדרה, פסגות והראל, התנגדו למהלך ההעמדה לפירעון מיידי. פסגות היה גורם אקטיבי עד היום בענייני אי.די.בי מול החברה. העמדה של שני הגופים אמורה היתה למנוע את אישור ההחלטה, שלה נדרש רוב של 75%. אבל המחזיקים הנאמן הרמטיק (מירב עופר) והיועץ המשפטי (גיא גיסין) החליטו לפסול את הראל מאחר שלה חוב של 60 מיליון שקל מאי.די.בי שאמור להיפרע לפני סדרה ט'. כך הצליחו הקרנות להטות את הכף ולהביא לתמיכה של 80% מהמצביעים למהלך. מיטב דש ומנורה מבטחים, שמחזיקים בנתח קטן באג"ח, תמכו בהעמדה לפירעון מיידי.

במאי הקרוב צפויה אי.די.בי לפרוע 400 מיליון שקל למחזיקי האג"ח הקצרות סדרה ז'. מחזיקי האג"ח הארוכות מבקשים למנוע תשלום זה כל עוד לא הוסדרו מקורות התשלום כלפיהם, מאחר שהקופה תהיה ריקה לאחר התשלום לאג"ח ז'.

במקביל נאבק אלשטיין בזירה נוספת מול המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. אי.די.בי פנתה לסלינגר בבקשה שתדחה את מועד יישום המתווה למכירת מניות כלל ביטוח (שלפיו נתח ראשון של 5% יעמוד למכירה ב־7 במאי), עד לגיבוש מתווה חלופי לפי אחת החלופות שהיא מציעה.

אי.די.בי פתוח הציעה במכתב כי הממונה תאפשר דחייה של כשנתיים לתחילת יישום המתווה, ובתום התקופה האמורה תתחייב החברה למכור 20% ממניות כלל ביטוח. עוד הציעה אי.די.בי כי יגובש מתווה חלופי ולפיו לא יופעלו זכויות ההצבעה בגין מניות כלל ביטוח שבבעלות החברה. "אי.די.בי מבקשת להביא למהלך סביר, מידתי והגיוני שיביא לידי ביטוי את צורכי הרגולטור וכלל האינטרסים של הציבור שעליהם הוא מופקד, לצד צמצום הנזק הרב הצפוי ביישום המכירה הכפויה", כתבו באי.די.בי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות