אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיכון ובינוי מצאה שותפות חדשות לפרויקט אשלים

נחשף בכלכליסט

שיכון ובינוי מצאה שותפות חדשות לפרויקט אשלים

קרן נוי וקבוצת TSK ייכנסו לשותפות של 50% במיזם, במקום אבנגואה הספרדית שנכנסה להקפאת הליכים. השותפות החדשות יקחו על עצמן את כל ההתחייבויות של החברה הספרדית

24.04.2016, 09:47 | מיקי גרינפלד

חברת שיכון ובינוישבשליטת שרי אריסון מדווחת (א') על מציאת שותפות חדשות בפרויקט האנרגיה התרמו סולארית באשלים: כפי שפורסם ב"כלכליסט", קרן נוי הישראלית תיקח חלק מרכזי בפרויקט.  

קראו עוד בכלכליסט

בזכיינות ובקבלנות התפעול, קרן נוי תחליף את אבנגואה הספרדית, ותיכנס לשותפות של 40% במיזם (בשילוב גורמים נוספים הקשורים לקרן), וקבוצת TSK תיכנס לשותפות של 10%. שיכון ובינוי תמשיך להחזיק ב-50% בפרויקט.

בחברת ההקמה של המיזם תחזיק שיכון ובינוי 67.5% ותאגידים מקבוצת TSK יחזיקו ב-32.5%.

קרן נוי מתמחה בהשקעות בתחום התשתיות, ו-TSK היא קבוצה בינלאומית המתמחה בהקמה והפעלה של פרוייקטים הנדסיים.

המרכז באשלים, צילום: אוראל כהן המרכז באשלים | צילום: אוראל כהן המרכז באשלים, צילום: אוראל כהן

חברת אבנגואה שנקלעה לקשיים, ביקשה בנובמבר האחרון הגנה מפני נושיה במסגרת הקפאת הליכים - בקשה שאושרה לאחרונה, תוך פתיחה של הליך הבראה. בעקבות הבקשה עצרו מממני הפרויקט משיכה ראשונה של 30 מיליון שקל, שאותה אמורה היתה הקבוצה לבצע.

האירוע עיכב את הפרוייקט בכמה חודשים. הזיכיון של שיכון ובינוי הוא ל־28 שנה, והיתה סכנה של ממש שלא יימצא מחליף לקבוצה הספרדית. חוסר הוודאות במציאת מחליף נבע מהעובדה שאבנגואה היא החברה הגדולה והדומיננטית בעולם בתחום התרמו־סולארי.

בהסכם העדכני נקבע בין היתר שקרן נוי, החברה ו-TSK יקבלו על עצמן, כל אחת לפי חלקה היחסי בתאגיד הרלוונטי, את כל המחויבויות של אבנגואה כבעלת מניות או שותפות בזכיין, בקבלן ההקמה ובקבלן התפעול, לפי הסכמי הפרויקט (כולל הסכמי המימון של הפרויקט). מחוייבויות אלה נוגעות הן להעמדת הון בעלים, הלוואות וערבויות להתחייבויות תאגידי הפרויקט.

בנוסף הוסדרו מול אבנגואה הסדרים להמשך פעילותה בפרוייקט כקבלן משנה, בתנאים מסויימים. כן הוסכם, כי בין הצדדים ייחתמו הסכמי בעלי מניות והסכמי שותפים שייכנסו לתוקף במועד ההשלמה ויסדירו את מערכות היחסים בין הצדדים כבעלי מניות / שותפים בתאגידי הפרויקט.

השלמתה של העסקה כפופה להתקיימות תנאים מתלים, ובכללם אישור המדינה, אישור מממני החוב הבכיר של הפרויקט, אישור רשות הגבלים עסקים ואישור שר האנרגיה ורשות החשמל.

שיכון ובינוי מעריכה כי השותפות החדשה תסדיר את המשכו של פרויקט אשלים במתכונת שנקבעה בה ואינה צפויה להשפיע על היכולת לבצע את הפרויקט בהתאם למסמכי הפרויקט.

נפילתה של אבנגואה הנחיתה מכה קשה על שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון. זה קרה לאחר ששתי החברות הפקידו את ההון העצמי הנדרש לפרויקט — 22-

0 מיליון דולר - והעמידו ערבויות בהיקף של 150 מיליון דולר. השתיים ערבות ביחד ולחוד גם להתחייבויות של קבלני ההקמה והתפעול — כל אחת למחצית ההתחייבויות.

את המימון לפרוייקט, בהיקף של 400 מיליון דולר, העמידו בנק ההשקעות של האיחוד האירופי EIB ובנק ההשקעות האמריקאי OPIC.

לצד הבנקים הזרים התארגן גם קונסורציום של בנקים ישראליים שהעמיד מימון נוסף בהיקף של כ־900 מיליון שקל. בנק לאומי העמיד 700 מיליון שקל ובשבוע האחרון הובא בסוד ההתפתחויות עם קרן נוי, ואילו בנק הפועלים וכלל ביטוח העמידו יחד הלוואה של 200 מיליון שקל.

קרן נוי כבר השקיעה 250 מיליון שקל בתחנת הכוח התרמו־סולארית השניה באשלים, זו שמוחזקת בידי ברייטסורס האמריקאית ואלסטום הצרפתית.

בראש קרן נוי עומד פיני כהן, מי ששימש בעבר כמנכ"ל אפריקה ישראל. הקרן מחזיקה, בשיתוף עם קרן תש"י (תשתיות ישראל), במרבית פעילויות התשתיות בארץ. ההשקעה באשלים תבוצע במסגרת קרן נוי 2, קרן חדשה יחסית. קרן נוי 1 השקיעה ביותר מעשרה פרויקטים, הבולטים שבהם הם כביש 6, עיר הבה"דים, מטרונית חיפה וכאמור תחנת הכוח השניה באשלים.

 

שרי אריסון שרי אריסון שרי אריסון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות