אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק הקרקעות החקלאיות ממתין לנתניהו צילום: חיים הורנשטיין

שוק הקרקעות החקלאיות ממתין לנתניהו

הרשות להגנת הצרכן מנסה לקדם תקנות שיסדירו את תחום שיווק הקרקעות החקלאיות אך לפי בדיקת "כלכליסט", הן עדיין ממתינות במשרד הכלכלה לחתימת השר, שהוא כיום ראש הממשלה

26.04.2016, 08:33 | אמיתי גזית

הרשות להגנת הצרכן מנסה לקדם כבר כארבע שנים, יחד עם לשכת שמאי המקרקעין, תקנות שיסדירו את תחום שיווק הקרקעות החקלאיות. הלשכה הכינה את טיוטת התקנות כבר לפני שנתיים, אך לפי בדיקת "כלכליסט", הן עדיין ממתינות במשרד הכלכלה לחתימת השר, שהוא כיום ראש הממשלה בנימין נתניהו.

על פי בדיקה של הרשות להגנת הצרכן שנערכה ב־2015, הסחר בקרקעות חקלאיות זינק מ־1,345 עסקאות ב־2004 ליותר מ־2,400 ב־2012 וב־2013. שווי העסקאות השנתי זינק מ־223 מיליון שקל ב־2004 ל־679 מיליון שקל ב־2013.

הבעיה העיקרית בעסקאות היא שלרוכשים אין כלים להעריך את שווייה, והם ניזונים בעיקר מהמידע שמציגים המשווקים. הלקוחות מבצעים עסקה ספקולטיבית כשאינם יכולים להעריך את סיכויי ההפשרה של הקרקע או את העלויות הצפויות אם אכן תופשר.

לפי תקן 22 שגיבשה לשכת השמאים, שמאי שמעריך עסקה של רכישת קרקע חקלאית יהיה חייב לפרט את סיכויי ההפשרה, להציג את עלות הקרקע, לפרט את המסים וההיטלים הצפויים ולהציג לוח זמנים ריאלי להפשרה. כעת נחוץ רק אישור של שר הכלכלה למתן תוקף לתקן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות