אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי חבילת ההטבות לאסותא, האוצר מעניק למכבי פטור נוסף צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אחרי חבילת ההטבות לאסותא, האוצר מעניק למכבי פטור נוסף

לאחר שהבטיחה פיצוי של 400 מיליון שקל לאסותא תמורת ויתור על השר"פ בבית החולים באשדוד, מתכוונת המדינה לפצות גם את חברת האם, מכבי, באמצעות פטורים בשווי עשרות מילוני שקלים. זאת, על רקע מצבה הרעוע של הקופה וכניסתה לתקופת צמצומים

25.04.2016, 06:47 | ספי קרופסקי

במסגרת המו"מ בין המדינה לבין קופת חולים מכבי על הקמת בית החולים החדש אסותא (שבבעלות מכבי) באשדוד, תעניק המדינה למכבי פטור תקציבי על שני סעיפים ,כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הפטור יינתן בנוסף לחבילת ההטבות שניתנה לחברת הבת של הקופה, רשת בתי החולים אסותא, בעבור ויתור על ההיתר

שניתן לאסותא להפעיל שר"פ (שירותי רפואה פרטיים) בבית החולים החדש שנבנה באשדוד.

משמעות הפטור היא הרשאה לחרוג מרצפת הגרעון שהמדינה מאפשרת במסגרת הסכמי הייצוב עם הקופות. הסעיף הראשון נוגע להוצאות פיתוח מצד הקופה (למשל בניית מרכזים ומרפאות חדשים), וזאת מכיוון שלמרות שההוצאות נרשמות על שנה מסוימת – הקופה פורסת את התשלומים על כמה שנים. השני הוא החרגה מהגרעון של עשרות מיליוני שקלים שלדברי הקופה, הביטוח הלאומי חייב לה על טיפול בנפגעי עבודה. בשל רפורמה שנערכה באחרונה בנושא, כל קופה החלה לקבל סכום שנתי שנקבע על בסיס הסכומים שקיבלה בשנים קודמות. זאת בשונה מבעבר כשכל מקרה נבדק לגופו והתשלום ששולם היה סך כל המקרים. בגלל הרפורמה, בביטוח הלאומי טרם שולמו הסכומים הללו למכבי. שתי ההחרגות יאפשרו למכבי לעמוד בהסכם הייצוב שנחתם - וזאת מבלי להזדקק לתקציבים נוספים מהמדינה.

הסכמי ייצוב הם הסכמי תקצוב, הניתנים כל שלוש שנים לקופות על מנת שיוכלו לספק שירותי בריאות למבוטחיהן. הצורך בתקצוב מיוחד הוא התוצאה בפועל של מנגנון העברת כספי סל הבריאות אל הקופות. כך, מצד אחד הן נמצאות כל הזמן על סף גרעון או עם עודף קטן, המונע מהן בזבזנות ומחייב אותן ליעילות וכן מאפשר למדינה לפקח על פעילותן. מצד שני הדבר מביא לתלות גדולה של הקופות במדינה, שהן למעשה קבלניות השירותים הרפואיים שלה.

באיגרת ששיגר ערב חג הפסח לעובדי מכבי והגיע לידי "כלכליסט", התייחס מנכ"ל הקופה רן סער למגעים המתקיימים ולצורך להדק את החגורה לאור דרישות אגף התקציבים באוצר. בין השאר, הוא ציין כי במסגרת מה שהגדיר כ"תוכנית ההתכנסות" ל־2016, הוחלט על שלושה צעדים עיקריים: 1. הידוק זמני של תקציבים; 2. האטה זמנית בקצב הפיתוח; 3. הקפדה על צמצום הוצאות וייעול תהליכים.

משרד האוצר בירושלים, צילום: עמית שאבי משרד האוצר בירושלים | צילום: עמית שאבי משרד האוצר בירושלים, צילום: עמית שאבי

"בשבועות האחרונים אנו מנהלים משא ומתן קשוח ואינטנסיבי עם האוצר על רקע דרישתו להתייעלות תקציבית, מתוך מטרה לשמור על הארגון שלנו, על העובדים, הרופאים, המטפלים ויותר מכל - על החברים שלנו", כתב סער לעובדים.

"לאחר דיונים מעמיקים, הצלחנו להגיע להסכם עם האוצר ולעצור חלק מההגבלות שניסה להטיל עלינו, כאשר יציבות הארגון שלנו, העובדים, תנאי העסקתם וזכויותיהם, עומדים כל הזמן לנגד עינינו. עם זאת, לפנינו חודשים לא פשוטים בהם נידרש להתגייסות משותפת על מנת לשמור על הבית שלנו, ועל מנת להצליח לחזור לשגרה ולקצב בו אנו מורגלים".

אם המגעים יבשילו, חברת הבת אסותא צפויה לקבל במסגרת חבילת ההטבות מענק חד־פעמי של קרוב ל־400 מיליון שקל בפריסה לחמש שנים, וכן רישיונות להפעלת שירותים רפואיים נוספים הנחשבים לרווחיים בבית החולים החדש המוקם בימים אלה באשדוד, ובהם יחידת IVF (הפריה חוץ גופית), יחידת צנתורים ושני מאיצים קוויים (מכונות הקרנה). המו"מ בין משרדי האוצר והבריאות לבין מכבי ואסותא נמצא כעת בשלבים מתקדמים.

אם ההסכם ייחתם, אסותא תוותר למעשה על תנאי המכרז שבו זכתה לפיהם היא זכאית להפעיל שר"פ בשיעור של 25% מפעילות בית החולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות