אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חסמי בנייה: הבנקים הגיעו לתקרת המימון לקבלנים

חסמי בנייה: הבנקים הגיעו לתקרת המימון לקבלנים

מחיר הקרקע הפך להיות החסם הגדול ביותר בתחום הדיור בישראל בחסות ממשלות ישראל לאורך שנים. השינוי שמביאה תוכנית המחיר למשתכן הוא מהפכה שיש להמשיך בה

26.04.2016, 08:25 | רוני בריק

תוכנית הדגל של הממשלה בתחום הדיור, תוכנית מחיר למשתכן, משקפת את החלטת הממשלה להכניס סוף סוף את היד שלה לכיס. מחיר הקרקע הפך להיות החסם הגדול ביותר בתחום הדיור בישראל בחסות ממשלות ישראל לאורך שנים, והשינוי הזה הוא מהפכה שיש להמשיך בה.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, אם הצלחת התוכנית חשובה לממשלה, היא תיאלץ בקרוב להתאים אותה לצורכי השוק. תוכנית מחיר למשתכן מציעה כעת פתרון רק לחסרי דיור, וחייבים להציע פתרון גם למשפרי דיור, אותם אלה שהדירה שלהם כבר לא מספיקה להם. הממשלה צריכה לאפשר לקבלנים לבנות תמהיל מגוון יותר של דירות בפרויקטים של מחיר למשתכן. כך היא תבטיח את נכונות המערכת הפיננסית ללוות את הפרויקטים, ותמנע יצירת שכונות שבהן יגורו רק בעלי דירות צעירים בתחילת דרכם שאינם מבוססים כלכלית.

כמו כן על המדינה לייצר ודאות לכולם, למי שבונה ולמי שרוכש. ראינו בעבר הלא רחוק שסיסמאות והצהרות של ממשלות הביאו להקפאת השוק וגרמו בסופו של דבר לזינוק במחירים.

תוכנית מחיר למשתכן מציעה כעת פתרון רק לחסרי דיור, וחייבים להציע פתרון גם למשפרי דיור. הממשלה צריכה לאשר תמהיל מגוון יותר של דירות, צילום: אוראל כהן תוכנית מחיר למשתכן מציעה כעת פתרון רק לחסרי דיור, וחייבים להציע פתרון גם למשפרי דיור. הממשלה צריכה לאשר תמהיל מגוון יותר של דירות | צילום: אוראל כהן תוכנית מחיר למשתכן מציעה כעת פתרון רק לחסרי דיור, וחייבים להציע פתרון גם למשפרי דיור. הממשלה צריכה לאשר תמהיל מגוון יותר של דירות, צילום: אוראל כהן

לא די יהיה בשיפור תוכנית מחיר למשתכן כדי להבטיח את הפחתת מצוקת הדיור בשנים הבאות. ישנה שורת חסמים שעל הממשלה להסיר כדי שזה יקרה. יש לקצר את משך הליכי התכנון ורישוי הבנייה, לחייב לקדם התחדשות עירונית, להפחית את הבירוקרטיה ולהתאים את הרגולציה לצרכים האמיתיים של הענף. כמו כן יש לדאוג להכללת בוני הארץ בחוק מוסר התשלומים, שעומד לפתחה של הכנסת, כדי שיובטח המשך בנייה מהירה ויעילה של תשתיות ומבני ציבור.

מלבד החסמים הללו, בחודשים האחרונים הלך ונוצר כאן חסם אחר המסכן את הצלחת התוכניות שעל הפרק. במהלך הרבעון הראשון של השנה הגיעו רוב הבנקים בישראל לתקרת המימון שהם יכולים להעניק לענף הבנייה, על פי תקנות בנק ישראל. התקנות קשיחות ומאפשרות לבנקים להעניק לתחום הבנייה רק 20% מהיקף האשראי שהם מעניקים לכלל המשק. כיום קבלנים המבקשים מימון לבנייה נענים בשלילה, גם כשמדובר בפרויקטים עם פוטנציאל רווח סביר על פי הסטנדרטים שקבעו הבנקים בעצמם ובחברות בנייה עם רקורד חיובי. הממשלה ובנק ישראל צריכים להתגייס כדי להסיר מיד חסם זה. מחסור במימון של המערכת הבנקאית יעכב מיזמי בנייה רבים.

כשתוכנית מחיר למשתכן רק יצאה לדרך, נשמעו פה ושם הערכות שקבלנים לא ייתנו לתוכנית הזו להצליח, כי הם ירוויחו פחות, אך בזמן שעבר מאז למדנו שקבלנים הגישו הצעות, זכו בקרקע ורוצים מאוד בהצלחת התוכנית. כקבלן בנייה ותיק וכמי שכיהן בתשע השנים האחרונות בשורה ארוכה של תפקידים בכירים בהתאחדות בוני הארץ, אני יכול לומר היום בוודאות: זה לקח שנים, אבל הממשלה הבינה סוף סוף שאנחנו, בוני הארץ, הפתרון למשבר הדיור ולא הבעיה. על חשיבותה של ההתאחדות אפשר ללמוד מרשימת ההחלטות שאימצה הממשלה אשר התבססו על המלצות שהגשנו לה מיד עם הקמתה, ובהן לרכז את כל האחריות לבנייה תחת משרד ממשלתי אחד, לתקן עיוותים, לקצר הליכי תכנון ובנייה, לקדם התחדשות עירונית ולהפסיק את הספסרות בקרקעות מדינה. אף שבשבועות האחרונים שר האוצר משה כחלון וצוותו מותקפים על ידי גורמים פוליטיים ונציגי תקשורת, אני מאמין שהכיוון של הממשלה הוא טוב, גם אם לא הכל מושלם ויש עוד הרבה מה לעשות.

הכותב הוא נשיא התאחדות בוני הארץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות