אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפשר לשחק בשיעורי בית? צילום: Duke Photography

אפשר לשחק בשיעורי בית?

פרופסור יקר, יש דרך לגרום לילדים לחשוב על שיעורי הבית יותר כמו משחק?

27.04.2016, 10:24 | דן אריאלי

גורדון היקר,

 

לא ממש. אפשר אולי לגרום לילדים ליהנות יותר מהשיעורים או לפחות לשנוא אותם פחות, אך משחק זה משהו אחר. לפני כמה שנים, מלכ"ר כלשהו הגה את הרעיון של "משאבות משחק" (PlayPumps) - מעין מערכת של קרוסלות המחוברות למשאבות מים, שהוצבו באזורים מרוחקים באפריקה הזקוקים ליותר מי שתייה. בזמן שהילדים הסתובבו להנאתם על הקרוסלה, התנועות שלהם שאבו מים תת־קרקעיים, שאוחסנו לשימוש עתידי.

הרעיון הזה של משאבות המשחק נשמע מבטיח, אך התוצאות לא עמדו בציפיות. מתברר שכאשר לוקחים משחק ומאלצים ילדים להשתתף בו, הפעילות משתנה ונהפכת לעבודה, וכל הכיף נעלם. ברגע שנדרשים לעשות משהו, לפי לוח זמנים קבוע, הוא כבר איננו בגדר משחק, וזה לעולם לא ישתנה.

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

אם אתה באמת רוצה שילדים יתייחסו לשיעורי הבית כאל משחק, תצטרך לשנות את האופן שבו הם תופסים את בית הספר. אם בתי הספר היו מעניקים יותר חופש ובחירה, ייתכן שהחינוך בכללותו היה נהפך למהנה יותר. למרבה הצער, מניסיוני, הזמן היחיד במסע החינוכי שבו הלימודים הם עצמאיים באמת הוא בלימודי הדוקטורט, אך אנחנו בהחלט צריכים לנסות להכניס אלמנטים המזכירים משחק בשלבים מוקדמים בהרבה.

מתי להתקלח? 

מתי עדיף להתקלח - בלילה או בבוקר? רייצ'ל

אין שום ספק: בלילה. אנחנו מתלכלכים מהר יותר כשאנחנו בקשר עם העולם החיצוני, כך שלהתקלח דבר ראשון בבוקר פירושו שנעביר את שאר היום והלילה כשאנחנו מלוכלכים. אבל אם תתקלחי בלילה, תהיי נקייה גם בזמן השינה וכך תמקסמי את מספר שעות הניקיון שאת מרוויחה עבור כל מקלחת.

פרופ' אריאלי הוא חוקר כלכלה התנהגותית ומחבר רבי המכר "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת".

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
אולי מקלחת בלילה נותנת לך יותר "שעות נקיון" באופן כמותי, אבל מקלחת בבוקר נותנת יותר
נקיון באופן איכותי. הרי ראשית, כשאתה מסיים מקלחת אתה מקבל תחושת רעננות ובוסט לביטחון שאם אתה עומד להתעלף ל 10 שעות סתם מתבזבזים. ושנית כשאתה מתעורר משינה אתה כבר לא נקי כמו שהיית וכשאתה הולך לעבודה רמת הנקיון פחותה ממה שהייתה לך לו היית מתקלח בבוקר וכפועל יוצא כל האינטרקציות שלך עם העולם. כך שמקלחת בלילה אכן תפחית את רמת הליכלוך הכוללת אבל מקלחת בבוקר תפחית את רמת הליכלוך בשעות הערות. באנגלית יש פתגם שמשקף את המצב: THE CANDLE THAT BURNS BRIGHTER BURNS SHORTER. אבל כמובן כל זה לא רלוונטי כשבת הזוג שלך בועטת בך עד שלא תשטוף את עצמך ( אלימות במשפחה כבר אמרנו?).
28.04.16