אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנית הסעודית לעידן הפוסט-נפט: השקעה של מיליארדים על ירדן צילום: בלומברג

התוכנית הסעודית לעידן הפוסט-נפט: השקעה של מיליארדים על ירדן

הקרן הציבורית של סעודיה תשקיע מיליארדי דולרים בענפים מובילים בממלכה ההאשמית - במסגרת התוכנית של המדינה לצמצם את התלות בנפט

28.04.2016, 21:25 | בלומברג

מועצת ניהול משותפת תפקח על השקעותיה של הקרן הציבורית של סעודיה, בירדן. כך סיכמו שתי המדינות.

קראו עוד בכלכליסט

השקעותיה של הקרן בירדן "ישחררו מיליארדי דולרים" לטובת הממלכה ההאשמית, אמר לבלומברג בסאם עוודאלה, השליח המיוחד לסעודיה של מלך ירדן עבדאללה השני.

"מעולם לא היתה לנו קרן השקעות ערבית שהתחייבה להשקיע מיליארדי דולרים בענפים מובילים בכלכלה הירדנית", אמר עוודאלה בראיון טלפוני מירדן. מועצת הניהול החדשה תבחר את הענפים ואת הסכומים להשקעה, ושתי המדינות ישתפו פעולה באזור הכלכלי המיוחד בעקבה, הוסיף.

עקבה, צילום: שאטרסטוק עקבה | צילום: שאטרסטוק עקבה, צילום: שאטרסטוק

המהלך של סעודיה להרחבת השקעותיה הוא חלק מתוכניתה לצמצום התלות בנפט. הממלכה מהמפרץ כבר הודיעה כי תשקיע 25 מיליארד דולר במצרים - ובין השאר תקים גשר שיחבר בין המדינות.

לירדן חשוב למשוך השקעות זרות כדי לחזק את כלכלתה שהוכתה קשות בידי גל של כ-1.5 מיליון מהגרים שזרמו אליה בעקבות המלחמה המתחוללת בסוריה. הכלכלה הירדנית צפויה לצמוח בכ-2.7% ב-2016 - פחות מהתחזית הראשונית של 3.5%. כך אמר שר האוצר הירדני עומאר מלהאס בראיון השבוע.

"אנו זקוקים להשקעות בענפים מובילים בכלכלה כדי לייצר משרות. לדבר יהיו השלכות בכמה רמות ויגדיל את השקעותינו וייפתח את השוקים. לירדן כמה יתרונות שמהם יכולה גם סעודיה ליהנות", אמר עוודאלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
זה הזמן לקידום התוכנית הסעודית - המשך
. ראש ממשלה שלא יוזם דבר אלא רק מושך את הזמן ללא עשיה כדי לשמור על כסאו חייב לפנות את מקומו לאחר. אפילו נושא אחד שניסה ליזום וגם אותור לא הצליח להעביר באופן חוקי ״מתווה הגז״. מכאן שעלינו לדרוש את מגבלת שני קדנציות לראש ממשלה כפי שבארה״ב
כלכלן  |  14.05.16
7.
זה הזמן לקידום משא ומתן בהתאם לתוכנית הסעודית
אבל. בממשלה כה קיצונית המדברת על רצונה לספח את יהודה ושומרון וליצור מדינת אפרטהייד זה בלתי אפשרי. ממשלה שמרסקת ומבזבזת את כספי הציבור על השקעות בשטחי ושומרון במקום להשקיע בישובי הפריפריה ובצפון. כמויות אדירות של כספי מיסים מושקעים ביהודה ושומרון כשוחד פוליטי כדי לשמור על הכסאות של הקואליציה המקרטעת, הקואליציה הכי יקרה שהייתה לישראל
כלכלן  |  14.05.16
6.
ל.1..מה יתרון מצאת בנו? אנחנו מוכשרים אבל רוצים כסף ביד ומיד
יש להניח שזו לא המטרה הראשונה, למרות שיתכן שיש לנו חלק ביוזמה. בתור מדינה יהודית ולא חלק מהנכס המוסלמי שנקרא ווקף,יש לנו בעיה מתמשכת. קשה להאמין שאת הגשר הזה הם יחצו. אין ספק שגם אם שותפותנו תהיה מוגבלת, התובנות של השכנים מרעננות, וטובות לכולם. ביבי ושותפיו לממשלה יאלצו לקבל את תובנות שרון,ליצור קואליציה חדשה,כדי להיות שותף יוזם במזרח החדש.. זו הזדמנות נדירה להגיע לנוסחה חדשה באזור, ובא לציון גואל.
אוילנשפיגל  |  02.05.16
5.
תשובה ל1.
היתרונות של ירדן הם: 1. כוח עבודה זול (מיליון וחצי פליטים סורים) בשעה שסין הופכת למפותחת ורמות השכר בה עולות. 2. בהשקעה בירדן הם מונעים או מעכבים את התמוטטותה ומרחיקים את דאע"ש וחוסכים מיליארדים על ביטחון. 3. חוף הים של עקאבה גדול פי חמש משל אילת ואינו מנוצל - וירדן ליברלית הרבה יותר מסעודיה ככה שמשפחות יכולות לבלות ביחד בים של עקאבה גברים ונשים יחד בבגדי ים ואפילו לשתות אלכוהול - ולכן היא יעד מושלם לתיירים סעודים. 4. ירדן צמודה לישראל והרבה הרבה יותר זולה ולכן משמשת יעד לתיירות ללימודים ולקניות של מיליון וחצי הערבים מישראל. 5. ירדן יותר יפה מישראל (ההרים יותר גבוהים הנוף יותר יפה ופחות הרוס האקלים יותר קריר בנחלים יש יותר זרימה הארכיאולוגיה יותר מרשימה הבנייה משתלבת עם הנוף עם בתי אבן ובוסתנים וסמטאות ציוריות) העם הירדני פחות מטייל ולכן האטרקציות פחות צפופות.
עלי עבדו  |  30.04.16
לכל התגובות