אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במחנה הציוני תוקפים: "פיגוע בכלכלה הישראלית בשם השרידות הפוליטית" צילום: דוברות הכנסת

במחנה הציוני תוקפים: "פיגוע בכלכלה הישראלית בשם השרידות הפוליטית"

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל: "ראש הממשלה מתעלם מהכישלון המהדהד שחווינו מהפעלת התקציב הדו־שנתי ובעיקר מההשלכות והתוצאות הקשות שחוותה החברה והמשק בעקבות אותו ניסיון כושל."

02.05.2016, 06:49 | רוני זינגר
במחנה הציוני מתנגדים לתקציב דו־שנתי אך לא יודעים האם להיאבק בו. ההחלטה שאמורה להתקבל בימים הקרובים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר האוצר משה כחלון מציבה את חברי הכנסת של המחנה הציוני בעמדה בעייתית מעט. זאת על רקע ההערכות בדבר האפשרות שהסיעה תיכנס לממשלה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יודיע על סגירת התיק בעניינו של יו"ר המפלגה יצחק הרצוג.

הרצוג כבר הודיע כי הוא מתנגד לתקציב דו־שנתי, ובסביבתו אומרים כי בימים הקרובים ייבחנו הפעולות שייעשו נגד המהלך במסגרת הסיעה. אולם בזמן שבמחנה הציוני "חושבים" מה לעשות, ההחלטה כבר אמורה להתקבל בין נתניהו לכחלון. מכיוון שמדובר בימים שבהם הכנסת נמצאת בפגרה, הרי שלמחנה הציוני אין באמת מגרש לשחק בו באופן פומבי.

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, צילום: אוראל כהן יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג | צילום: אוראל כהן יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, צילום: אוראל כהן

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל שיגר אתמול מכתב לשר האוצר כחלון ובו הוא קורא לו להתנגד לתקציב דו־שנתי: "אתה שר האוצר והאחריות מוטלת לפתחך, ומכאן גם נובעת פנייתי אליך שתשמיע את קולך ולא תמלא פיך במים". הוא מציין כי לצערו “ראש הממשלה מתעלם מהכישלון המהדהד שחווינו מהפעלת התקציב הדו־שנתי ובעיקר מההשלכות והתוצאות הקשות שחוותה החברה והמשק בעקבות אותו ניסיון כושל. “ברור לכל ובעיקר לדרג המקצועי הבכיר של משרד האוצר שחסרונותיו של הרעיון גדולים על יתרונותיו, הוא אומר.

הוא מוסיף כי אין לו ציפיות מראש הממשלה — “תפיסת עולמו הכלכלית שונה לחלוטין מתפיסתי — מה גם שלדעתי הרצון שלו לממש את התקציב הדו־שנתי לא נובע מדאגה לכלכלה ולחברה בישראל, אלא מהרעיון שזו יכולה להיות דרך לגרום לקואליציה הרעועה שלו לשרוד. הכוונה של ראש הממשלה באה ממקום ציני ופוליטי בלבד, אולם עד כמה שאני מכיר אותך ואת תפיסת עולמך הכלכלית, אינך תומך ברעיון הכושל של תקציב דו־שנתי״. כבל תמה על כך שקולו של כחלון לא נשמע באופן ברור וחד משמעי וטוען כי נדרשת כאן אמירה ברורה וערכית.

גם חבר ועדת הכספים אראל מרגלית שיגר אתמול מכתב ליו"ר הוועדה משה גפני, ובו קרא לזמן את שר האוצר לדיון בנושא התקציב. "תקציב דו־שנתי הוא פיגוע בכלכלה הישראלית בשם השרידות הפוליטית. שמעתי את כחלון מדבר נגד התקציב הדו־שנתי, ואני קורא לו ולראש הממשלה להיות קודם כל מנהיגים", כתב מרגלית.

גורמים במחנה הציוני אמרו אתמול כי הם בוחנים את האפשרות לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה. כמו כן נבחנת האפשרות לרתום את ההסתדרות למאבק. לא ברור כיצד יפעלו אם יבשילו המגעים לכניסה לממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות